Detail materiálu pro radu čj. RK-13-2013-48

NázevFOND VYSOČINY - žádost města Světlá nad Sázavou
Zpracoval L. Hrůza
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuRada a Zastupitelstvo Kraje Vysočina obdržely dne 21. 3. 2013 žádost města Světlá nad Sázavou o zařazení oprav a rekonstrukcí místních účelových komunikací do předmětu podpory grantového programu Fondu Vysočiny Rozvoj vesnice. Žádost je obsahem materiálu RK-13-2013-48, př. 1.
Návrh řešení Vzhledem k tomu, že zmíněný grantový program měl pro letošní rok dne 25. 3. 2013 uzávěrku (mezi došlými žádostmi je mimo jiné i žádost města Světlá nad Sázavou - Doplnění veřejného osvětlení v Dolní Březince) není možné dodatečně u tohoto grantového programu měnit jeho zaměření (opravy a rekonstrukce veřejného osvětlení). Příprava alokace Fondu Vysočiny včetně návrhů na grantové programy je dlouhodobým procesem a v podstatě startuje již s přípravou krajského rozpočtu na daný rok. Náměty na programy jsou projednávány v nejrůznějších orgánech kraje (v tomto případě např. výbor regionálního rozvoje), které doporučují zastupitelstvu kraje jednotlivé grantové programy k vyhlášení. Dá se tedy říci, že v tuto chvíli je jízdní řád grantových programů na rok 2013 pevně dán.
Grantový program Rozvoj vesnice byl v letech 2007-2011 zaměřen na opravy/rekonstrukce místních komunikací. Vzhledem k tomu, že zájem obcí se postupně snižoval a zároveň sílily požadavky obcí zaměřit tento program i na jinou oblast, byl program v roce 2012 zacílen na opravy veřejného osvětlení v místních částech. Po pozitivním ohlasu a s přihlédnutím k finančním možnostem kraje byl grantovým program ještě jednou zopakován se stejným zaměřením v roce 2013 (již nyní můžeme říci, že se setkal s obdobným zájmem obcí jako v loňském roce). Pokud bude předmětný grantový program vyhlášen i v roce 2014, lze při přípravě programu podanou žádost zohlednit.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* nevyhovět žádosti uvedené v materiálu RK-13-2013-48, př. 1 na změnu zaměření grantového programu Rozvoj vesnice 2013;
* uložit Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina zohlednit argumenty uvedené v materiálu RK-13-2013-48, př. 1 při přípravě případných grantových programů z Fondu Vysočiny v následujících letech.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 14. 5. 2013