Detail materiálu pro radu čj. RK-01-2005-18

Číslo jednacíRK-01-2005-18
NázevPřevody pozemků v areálech SÚS a pod silnicemi II. a III. třídy
Zpracoval M. Jaroš
Popis problému Vysočina se stala na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 vlastníkem silnic II. a III. třídy na území kraje Vysočina. Kraj převzal z vlastnictví České republiky silniční majetek s nevypořádanými vlastnickými vztahy s fyzickými a právnickými osobami. Na odbor majetkový se obrátila SÚS Pelhřimov se žádostí o majetkoprávní vypořádání: * Skládky materiálů nacházející se dle GPL č. 149-490/2002 na pozemku par. č. 583/5 - trvalý travní porost o výměře 11 704 m2 v k. ú. Myslotín a obci Pelhřimov. Pozemky, ze kterých tento pozemek vznikl vede Katastrální úřad pro Vysočinu, katastrální pracoviště Pelhřimov pro citované k. ú. a obec na listu vlastnictví č. 10002, kde je jako vlastník uvedena Česká republika ve správě Pozemkového fondu ČR (dále jen PF ČR). Pozemek je zastavěn skládkou materiálů s živičným, popř. betonovým povrchem, který je ve vlastnictví kraje Vysočina. * Skládky posypového materiálu v k. ú. a obci Košetice. Tato skládka byla zaměřena geometrickým plánem č. 382-125/2004 a nachází se na pozemku par. č. 2236/3 - ostatní plocha, neplodná plocha o výměře 1 914 m2. Pozemek par. č. 2236/3 v k. ú. Košetice je dle tohoto GPL složen z částí pozemků vedených ve zjednodušené evidenci, původ PK par. č. 1662, par. č. 2236 a par. č. 2238/2. Pozemky vedené ve zjednodušené evidenci, původ PK par. č. 2236 a par. č. 2238/2 jsou ve vlastnictví České republiky a ve správě PF ČR a pozemek vedený ve zjednodušené evidenci, původ PK par. č. 1662 je ve vlastnictví obce Košetice. * Pozemku par. č. 138/4 - ostatní plocha, jiná plocha o výměře 16 m2 v k. ú. Milotičky a obci Červená Řečice. Tento pozemek je zastavěn tělesem silnice III/11235. Jeho vlastníkem je Česká republika ve správě PF ČR. Na území kraje Vysočina se nachází mnoho případů, kdy pozemky ve vlastnictví ČR a ve správě PF ČR jsou zastavěny silnicemi II. a III. třídy, dosud nebyly majetkoprávně vypořádány a v katastru nemovitostí jsou vedeny jako zemědělský půdní fond.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje požádat o převod pozemků zastavěných silnicemi II. a III. třídy a skládkami posypového materiálu na území kraje Vysočina z vlastnictví České republiky a správy PF ČR do vlastnictví kraje Vysočina. Vzhledem k tomu, že PF ČR je oprávněn nakládat pouze s pozemky tvořícími zemědělský půdní fond (dále jen ZPF) a pozemky zastavěné silnicemi popř. skládkami materiálu v žádném případě nemohou být ZPF, navrhuje odbor majetkový požádat o jejich bezúplatný převod. Odbor majetkový se domnívá, že tento převod je možné posoudit jako veřejný zájem, neboť pozemky pod silnicemi nelze užívat k jiným účelům a nepřichází v úvahu komerční využití. ČR jako vlastník převedla na kraje zákonem silnice II. a III. třídy a nikoliv pozemky pod těmito silnicemi, které vlastní. Odbor majetkový dále navrhuje požádat obec Košetice o darování části pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci, původ PK par. č. 1662 (dle GPL č. 382-125/2004 díl "a" o výměře 1 118 m2 v k. ú. a obci Košetice). Návrh usnesení dále předpokládá, že OM bude uloženo podávat žádosti o bezúplatné převody pozemků zastavěných silnicemi II. a III. třídy, skládkami posypového materiálu a dalšími objekty a zařízeními užívanými organizacemi správy a údržby silnic na území kraje Vysočina, kde jako vlastník vystupuje Česká republika ve správě PF ČR, do vlastnictví kraje Vysočina. Žádosti budou podávány průběžně podle zjištění konkrétních nedořešených majetkoprávních vztahů.
Stanoviska Odbor dopravy a silničního hospodářství souhlasí s majetkoprávním vypořádáním pozemků.
Návrh usnesení Rada kraje ukládá odboru majetkovému Krajského úřadu kraje Vysočina podávat žádosti o bezúplatný převod pozemků zastavěných silnicemi II. a III. třídy, skládkami posypového materiálu a dalšími objekty a zařízeními užívanými organizacemi správy a údržby silnic na území kraje Vysočina, kde jako vlastník vystupuje Česká republika ve správě Pozemkového fondu ČR, do vlastnictví kraje Vysočina; souhlasí se zahájením jednání s obcí Košetice o bezúplatném převodu dílu "a" o výměře 1 118 m2 odděleného z pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci, původ PK par. č. 1662 a nově sloučeného do pozemku par. č. 2236/3 v k. ú. a obci Košetice dle GPL č. 382-125/2004 do vlastnictví kraje Vysočina; doporučuje zastupitelstvu kraje schválit přijetí daru dle GPL č. 382-125/2004 dílu "a" o výměře 1 118 m2 odděleného z pozemku vedeného ve zjednodušené evidenci, původ PK par. č. 1662 a nově sloučeného do pozemku par. č. 2236/3 v k. ú. a obci Košetice do vlastnictví kraje Vysočina.
Termín červen 2005