Detail materiálu pro radu čj. RK-07-2013-54

RK-07-2013-54.doc  RK-07-2013-54pr01.xls  RK-07-2013-54pr01a.xls  RK-07-2013-54pr02.pdf  RK-07-2013-54pr03.xls  RK-07-2013-54pr04.doc
Číslo jednacíRK-07-2013-54
NázevŽádost o poskytnutí státní dotace na realizaci projektu prevence kriminality Kraje Vysočina - VYSOČINA BEZPEČNĚ ONLINE: místní prevence kriminality páchané na dětech a mladistvých
Zpracoval P. Pavlinec, J. Pokorný
Předkládá P. Pavlinec, I. Šteklová
Popis problémuZastupitelstvo Kraje Vysočina schválilo na svém zasedání dne 18. 12. 2012 usnesením č. 540/08/2012/ZK Program prevence kriminality Kraje Vysočina na rok 2013 (dále jen Program ). Program je zaměřen na řešení hlavních bezpečnostních problémů identifikovaných na základě analýzy kriminality kraje v roce 2012. Jedním z problémů je i kriminalita páchaná prostřednictvím informačních a komunikačních technologií. Návrhem, případně realizací opatření ke snížení negativních dopadů této kriminality byla pověřena pracovní skupina pro elektronickou bezpečnost jmenovaná ředitelem krajského úřadu.
Jedním z takových opatření je působení na cílové skupiny osob, které využívají internet. Vedle cílových skupin žáků základních a středních škol a pedagogických pracovníků, se kterými se od roku 2011 průběžně pracuje, je projekt VYSOČINA BEZPEČNĚ ONLINE zaměřen i na cílové skupiny rodičů žáků základních a středních škol, pracovníky sociálně právní ochrany dětí, pracovníky Policie ČR (případně obecních policií) a manažery prevence kriminality obcí. Cílem projektu je dosáhnout snižování míry a závažnosti kybernetické kriminality a elektronického násilí páchaného na dětech a mladistvých, případně dětmi a mladistvými v Kraji Vysočina.
Vzhledem k tomu, že tato problematika (prevence rizik souvisejících s virtuální komunikací) je součástí specifických projektů, které budou podporovány v rámci Strategie prevence kriminality České republiky na léta 2012 až 2015, je reálná šance získat na realizaci projektu VYSOČINA BEZPEČNĚ ONLINE státní dotaci na základě Zásad pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na výdaje realizované v rámci Programu prevence kriminality v roce 2013 vydaných Ministerstvem vnitra ČR. Jednou z podmínek pro poskytnutí státní dotace je povinná finanční spoluúčast ve výši minimálně 10 % z celkových skutečných nákladů.
Návrh řešení Odbor informatiky a odbor sekretariátu hejtmana navrhuje radě kraje požádat o státní dotaci na realizaci projektu VYSOČINA BEZPEČNĚ ONLINE. Dosavadní aktivity realizované v této oblasti v předcházejících letech byly převážně zaměřeny na školní mládež a pedagogické pracovníky. Projekt VYSOČINA BEZPEČNĚ ONLINE (popis projektu je uveden v příloze č. RK-07-2013-54, př. 2) řeší problematiku internetové bezpečnosti napříč odbornou i laickou veřejností a zaměřuje se na cílové skupiny, které se nedaří oslovit - např. rodiče, běžné uživatele internetu, pracovníky Policie ČR ad.
Současně se navrhuje vyčlenit v rozpočtu kraje na realizaci tohoto projektu finanční prostředky ve výši 100 tis. Kč na úhradu povinné spoluúčasti.
Vzhledem k tomu, že realizaci projektu není Kraj Vysočina z kapacitních a odborných důvodů schopen realizovat jen svými silami, navrhuje se uzavřít smlouvu na realizaci projektu s Národním centrem bezpečnějšího internetu. Národní centrum bezpečnějšího internetu má svého zástupce v pracovní skupině pro elektronickou bezpečnost a je tak obeznámeno se stavem a potřebami internetové bezpečnosti v kraji. Navíc má zkušenosti s realizací tohoto projektu v podmínkách Hlavního města Prahy.
StanoviskaEkonomický odbor - v rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2013, v kapitole Požární ochrana a IZS, § 5399 jsou schváleny finanční prostředky na realizaci projektů kraje a obcí v rámci prevence kriminality ve výši 1 600 tis. Kč.
* podat žádost o dotaci ze státního rozpočtu na realizaci projektu prevence kriminality Kraje Vysočina VYSOČINA BEZPEČNĚ ONLINE dle materiálu RK-07-2013-54, př. 1 a materiálu RK-07-2013-54, př.1a;
* uzavřít smlouvu na realizaci projektu VYSOČINA BEZPEČNĚ ONLINE dle materiálu RK-07-2013-54, př. 4;
souhlasí
s finanční spoluúčastí Kraje Vysočina na realizaci projektu VYSOČINA BEZPEČNĚ ONLINE ve výši 100 000 Kč dle materiálu RK-07-2013-54, př. 3.
Odpovědnost OI, OSH
Termín 31. 12. 2013