Detail materiálu pro radu čj. RK-05-2013-56

RK-05-2013-56.doc  RK-05-2013-56pr01.doc  RK-05-2013-56pr02.doc  RK-05-2013-56pr03.doc  RK-05-2013-56pr04.doc  RK-05-2013-56pr05.doc  RK-05-2013-56pr06.doc
Číslo jednacíRK-05-2013-56
NázevSpolečný projekt regionů Vysočina a Tampere
Zpracoval K. Ubr, R. Křivánek, M. Metelková
Předkládá M. Pech
Popis problémuMateriál předkládá k projednání žádost o financování společného projektu Schools as learning institutions ( Školy jako učící se organizace , dále jen Projekt) Kraje Vysočina a Tampereen kaupunki,Toisen asteen koulutus, Finsko (Město Tampere, Středoškolské vzdělávání) v oblasti středoškolského vzdělávání z prostředků programu Comenius Regio Partnerships (dále jen CRP ) .
Projekt navazuje na projekt Effective school management , jehož aktivity budou končit v červnu letošního roku. Oba žadatelé nyní zpracovali párové projektové žádosti pro své národní agentury (v ČR Národní agentura pro evropské programy, NAEP) pro předložení v roce 2013.
Projekt je zaměřený na výměnu zkušeností v oblasti řízení středoškolských subjektů. Podrobnější informace jsou v materiálu RK-05-2013-56, př. 1.
Nositelem české části projektu je Kraj Vysočina, na přípravě a realizaci se dále budou podílet partneři Vysočina Education a 4 střední školy - Střední průmyslová škola Jihlava, Střední průmyslová škola Třebíč, Střední odborná škola Nové Město na Moravě a Gymnázium Pelhřimov. Rozpočet projektu je plánován ve výši 22 000 EUR a vyžaduje spolufinancování 25% z části nákladů projektu (ze 4 000 EUR) z rozpočtu kraje (částka spolufinancování činí cca 25 000 Kč). Z prostředků kraje je navrženo zajistit osobní náklady členů regionálního projektového týmu (v rámci plnění pracovních povinností) a prostory pro jednání (vlastní prostory). Dále bude potřebné zajistit předfinancování aktivit v závěru projektu ( zádržné před vyúčtováním ve výši 20%, cca 110 000 Kč). V případě schválení projektu budou prostředky zahrnuty do návrhu rozpočtu kapitoly Školství, mládeže a sportu na roky 2014 a 2015. Pro přípravu a realizaci projektu je navržen šestičlenný regionální projektový tým složený ze zástupců OŠMS (3), OSH (1) a Vysočina Education (2). Rozložení kompetencí je uvedeno v materiálu RK-05-2013-56, př. 4. Při realizaci projektu budou využity zkušenosti projektového týmu z projektu Effective school management . V případě schválení proejktu bude s partnerskými organizacemi uzavřena smlouva o spolupráci.
Po projednání v zastupitelstvu kraje bude projektová žádost předložena na NAEP (uzávěrka 21. 2. 2013). Pokud budou projekty schváleny oběma národními agenturami, budou projektové aktivity zahájeny v srpnu 2013 a ukončeny v červenci 2015.
Návrh řešení Přípravný tým projektu předkládá orgánům kraje k projednání projektovou žádost na financování projektu s názvem Schools as learning institutions v oblasti středoškolského vzdělávání. Žádost se na národní agentury předkládá v anglickém jazyce (materiál
RK-05-2013-56, př. 2). Pro potřeby projednání v orgánech kraje jsou stěžejní pasáže přeloženy do českého jazyka (materiál RK-05-2013-56, př. 3). V době předložení materiálu ještě finská strana nedodala svou část. Tyto informace nemají vliv na smysl žádosti Kraje Vysočina pro českou národní agenturu.
V souladu s Pravidly Rady kraje Vysočina k projektovému řízení příspěvkových organizací přijaté usnesením rady kraje č. 0798/16/2010/RK ze dne 25. 5. 2010 je současně potřebné příspěvkovým organizacím kraje udělit souhlas se zapojením do projektu.
K realizaci uvedeného projektu je potřebné uzavření spolupráce se zahraničním partnerem (mezinárodní spolupráce), k němuž je oprávněno dle zákona o krajích zastupitelstvo kraje. Z tohoto důvodu je předložen k projednání návrh příslušných smluv v jazycích českém a finském materiály RK-05-2013-56, př. 5 a RK-05-2013-56, př. 6.
StanoviskaGrémium ředitele:

Odbor ekonomický:

Odbor regionálního rozvoje:
souhlasí
se zapojením Vysočiny Education, školského zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků a střediska služeb školám, příspěvkové organizace, Střední průmyslové školy Jihlava, Střední průmyslové školy Třebíč, Střední odborné školy Nové Město na Moravě a Gymnázia Pelhřimov do projektu Schools as learning institutions dle materiálu
RK-05-2013-56, př. 1;
ukládá
odboru školství, mládeže a sportu a řediteli Vysočina Education zajistit předložení projektové žádosti na národní agenturu programu, pokud bude projektová žádost schválena zastupitelstvem kraje;
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* rozhodnout uzavřít smlouvu o mezinárodní spolupráci dle materiálů RK-05-2013-56, př. 5 a RK-05-2013-56, př. 6,
* schválit předložení projektové žádosti společného projektu Schools as learning institutions regionů Vysočina a Tampere v oblasti středoškolského vzdělávání pro financování z programu Comenius Regio Partnerships dle materiálu RK-05-2013-56, př. 2.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu, Vysočina Education
Termín 21. 2. 2013