Detail materiálu pro radu čj. RK-02-2013-10

Číslo jednacíRK-02-2013-10
NázevUzavření smlouvy o zřízení věcného břemene - k. ú. Hruškové Dvory
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuPředkládaný materiál řeší uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene na pozemku ve vlastnictví Kraje Vysočina.
Na OM se obrátila společnost Moravské kovárny, a.s., Hruškové Dvory 44, Jihlava se žádostí o zřízení věcného břemene na pozemku ve vlastnictví Kraje Vysočina par. č. 214/22 - orná ůda o výměře 19 987 m2 v k. ú. Hruškové Dvory, obec Jihlava. Uvedený pozemek získal kraj na základě kupní smlouvy ze dne 13. 11. 2009 z vlastnictví statutárního města Jihlava. Část získaného pozemku kraj úplatně převedl do vlastnictví obecně prospěšné společnosti ENERGOKLASTR CTT Vysočina. Pozemek získaný z vlastnictví statutárního města Jihlava nebyl zatížen žádnými věcnými břemeny a takto nezatížený pozemek byl převeden do vlastnictví ENERGOKLASTRU CTT Vysočina. Zbývající část pozemku zůstala také nezatížena věcným břemenem. Společnost Moravské kovárny, a.s. předložila OM doklady prokazující, že v roce 1993 vybudovala asanační drážku a následně kontrolní vrt pro monitorování spodních vod. V době realizace těchto staveb nebyla s tehdejším vlastníkem a následně ani se statutárním městem Jihlava sepsána smlouva o zřízení věcného břemene spočívající v provozování asanační drážky. Vybudování asanační drážky i kontrolního vrtu bylo řádně povoleno. Společnost Moravské kovárny má zájem na uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene, která by jim do budoucnosti zajistila možnost údržby a oprav asanační drážky bez ohledu na vlastníka pozemku. OM byl předložen geometrický plán na zřízení věcného břemene, podle něhož je pozemek par. č. 214/22 zatížen asanační drážkou v délce 14,14 m.
Vzhledem k tomu, že pozemek par. č. 214/22 v k. ú. Hruškové Dvory je určen pro projekty související s výstavbou vědeckotechnologického parku, byl požádán odbor regionálního rozvoje o stanovisko k uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene. ORR nemá k uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene žádné požadavky.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje uzavřít mezi Krajem Vysočina, vlastníkem dotčeného pozemku a společností Moravské kovárny, a.s. Hruškové Dvory 44, 586 01 Jihlava, IČ: 463 466 94 smlouvu o zřízení věcného břemene na provozování asanační drážky v pozemku par. č. 214/22 v k. ú. Hruškové Dvory, obec Jihlava, včetně práva vstupu a vjezdu za účelem oprav a údržby. Věcné břemeno bude zřízeno úplatně v souladu s Ceníkem úhrad za zřízení věcného břemene na majetku Kraje Vysočina, podle něhož činí úhrada obcích nad
10 tis. obyvatel 200 Kč/bm. Při délce 14,14 m bude celková úhrada 2 828 Kč bez DPH.
Usnesení předpokládá rozhodnout uzavřít mezi Krajem Vysočina a žadatelem smlouvu o zřízení věcného břemene.
StanoviskaORR nemá žádné požadavky k uzavření smlouvy o zřízení věcného břemene.
uzavřít mezi Krajem Vysočina na straně povinného a společností Moravské kovárny, a.s., Hruškové Dvory 44, 586 01 Jihlava, IČ: 463 466 94 na straně oprávněného smlouvu o zřízení věcného břemene na provozování asanační drážky v pozemku par. č. 214/22 v k. ú. Hruškové Dvory, obec Jihlava, včetně práva vstupu a vjezdu za účelem oprav a údržby, a to na dobu neurčitou, za jednorázovou úhradu ve výši 2 828 Kč bez DPH.
Termín- března 2013- 31