Detail materiálu pro radu čj. RK-40-2012-60

RK-40-2012-60.doc
Číslo jednacíRK-40-2012-60
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na rok 2012 - změna závazných ukazatelů u Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
Zpracoval M. Skryjová
Předkládá K. Lisá
Popis problémuJedná se o úpravu závazného ukazatele příspěvek na provoz na rok 2012 u Horácké galerie v Novém Městě na Moravě z důvodu neplánovaného navýšení nákladů na energie v letech 2011 a 2012 vzniklých přechodem na centrálního dodavatele energií.
Horácká galerie v Novém Městě na Moravě předložila žádost o jednorázové navýšení příspěvku na provoz na rok 2012. Důvodem je promítnutí změny tarifu a doúčtování tzv. stálých plateb za el. energie roku 2011 do nákladů roku 2012, a dále zvýšení nákladů na el. energie roku 2012.
Galerie měla u původního dodavatele, společnosti E.ON Energie, a.s., sjednány výhodnější podmínky, neboť na jejím pozemku byla umístěna trafostanice, kterou společnost používala pro dodávky el. energie do některých částí města. Zavedením centrálního dodavatele energií galerie přišla o výhodnější sazbu a začala nově hradit i tzv. stálé platby, které navýšily náklady na energie za rok 2011 oproti původnímu plánu o 467 tis. Kč (celkové náklady roku 2011 byly oproti roku 2010 téměř dvojnásobné). Toto neočekávané navýšení organizace hradila z prostředků na energie plánovaných na rok 2012, které byly nastaveny podle skutečnosti roku 2010.
Na základě předložených faktur dodavatele el. energie za období leden až říjen 2012 a odhadu vycházejícího z reálných nákladů měsíců listopad a prosinec roku 2011 galerie dále požádala o dokrytí nákladů roku 2012 ve výši 227 tis. Kč. Skutečné náklady na el. energie roku 2012 pak budou známy až po konečném vyúčtování v 1. čtvrtletí roku 2013.
V návrhu rozpočtu na rok 2013 byly již zvýšené náklady na el. energie promítnuty, a to ve výši 450 tis. Kč.
Z výše uvedených důvodů galerie požádala o navýšení příspěvku na provoz na dokrytí chybějících prostředků v rozpočtu organizace na rok 2012 v celkovém objemu 694 tis. Kč.
Finanční prostředky budou poskytovány jako příspěvek na provoz dle zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, v rámci výkonu zřizovatelské funkce.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhuje radě kraje schválit změnu výdajové části rozpočtu kraje pro rok 2012 zvýšením o částku 694 tis. Kč a změnu závazného ukazatele Příspěvek na provoz u Horácké galerie v Novém Městě na Moravě pro rok 2012 z důvodu dokrytí chybějících finančních prostředků, které vznikly mimořádnými doplatky za elektrickou energii za rok 2011 a předpokládaným navýšením v roce 2012.
StanoviskaEkonomický odbor k návrhu rozpočtového opatření nemá připomínky. Požadavek na pokrytí zvýšených nákladů byl projednán s Horáckou galerii Nové Město na Moravě v listopadu l.r., přičemž organizace pro tento účel doložila důvody nárůstu nákladů za dodávky elektrické energie za rok 2011 a 2012 vyvolaných změnou dodavatele energie. Při posuzování věci byla i porovnávána spotřeba energie i ve vývojové řadě za posledních 5 let, kdy s výjimkou posledních dvou let tato spotřeba ve finančním vyjádření vykazovala stabilizovanou úroveň. Nedílnou součástí tohoto jednání bylo i projednání aktualizovaného výhledu hospodaření organizace ke konci letošního roku. Aktuální stav položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje je 15 698 tis. Kč.
Odbor informatiky Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID O00535.
* v rámci výdajové části rozpočtu kraje na rok 2012 zvýšení kapitoly Kultura, § 3315 - Činnosti muzeí a galerií a položky 5331 - Neinvestiční příspěvky zřízeným příspěvkovým organizacím o částku 694 000 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 - Ostatní činnosti j. n., položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje o stejnou částku 694 000 Kč s určením pro Horáckou galerii v Novém Městě na Moravě;
* změnu závazného ukazatele Příspěvek na provoz u Horácké galerie v Novém Městě na Moravě pro rok 2012 zvýšením o částku 694 000 Kč z důvodu dokrytí nákladů za elektrickou energii vyvolaných dopadem ze změny dodavatele energie.
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, odbor ekonomický, ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
Termín 31. 12. 2012