Detail materiálu pro radu čj. RK-38-2012-31

RK-38-2012-31.doc  RK-38-2012-31pr01.pdf  RK-38-2012-31pr02.doc  RK-38-2012-31pr03.doc  RK-38-2012-31pr04.doc
Číslo jednacíRK-38-2012-31
NázevPříprava Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2014 - 2020
Zpracoval I. Fryšová, O. Sklenář, E. Leligdonová, P. Holý
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o informaci o postupu prací při přípravě Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2014 - 2020 (dále jen OP AT-CZ 2014-2020 ).
Dne 6. října 2011 Evropská komise předložila balíček legislativních návrhů k podobě politiky hospodářské, sociální a územní soudržnosti na roky 2014 - 2020. Součástí předloženého balíčku byl i návrh samostatného nařízení pro cíl Evropská územní spolupráce, jehož součástí je také Operační program Rakousko - Česká republika (dále jen program ), ve kterém je zapojen i Kraj Vysočina. Celé znění návrhu nařízení je obsahem materiálu
RK-38-2012-31, př. 1.
Hlavními charakteristickými znaky návrhu je soustředění finančních prostředků na menší počet priorit lépe propojených se strategií Evropa 2020, zaměření na výsledky, sledování pokroku při dosahování dohodnutých cílů, větší podmíněnost a jednodušší plnění. Novým prvkem v nařízení jsou ustanovení o tematickém soustředění (11 tematických oblastí) a investičních prioritách, které jsou obsahem materiálu RK-38-2012-31, př. 2. Toto je třeba chápat v celkových souvislostech jako zlepšování strategického zaměření programů a orientace jejich výsledků. Programy si mohou vybrat z tematické nabídky omezený počet tematických oblastí (4+1, respektive 5, stále v připomínkovém řízení) s odpovídajícími investičními prioritami, což zajistí zaměření na evropské priority a zásahy, kde spolupráce přinese největší přidanou hodnotu. Kromě toho byla přísněji vymezena výběrová kritéria pro budoucí projekty, aby se zajistilo, že finanční prostředky budou poskytnuty na ryze společné přeshraniční operace. Další významnou změnou je snížení maximální hranice dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj z 85 % na 75 % v rámci programu.
Dne 10. 1. 2012 byla Rada Kraje Vysočina seznámena s textem návrhu nařízení Evropské komise a usnesením č. 0095/02/2012/RK uložila Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen ORR ) předložit Ministerstvu pro místní rozvoj ČR (dále jen MMR ) stanovisko Kraje Vysočina k předloženému znění textů týkající se budoucího nastavení česko-rakouského programu přeshraniční spolupráce ( Rada kraje ukládá odboru regionálního rozvoje předložit Ministerstvu pro místní rozvoj ČR stanovisko Kraje k Návrhu příslušných Nařízení Evropského parlamentu a Rady z pohledu budoucího nastavení česko-rakouského programu přeshraniční spolupráce dle materiálu RK-02-2012-40, př. 7).

Od května 2012 proběhlo několik pracovních jednání mezi českými kraji zapojenými do programu na česko - rakouské hranici (Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina) a MMR o konkrétních tematických oblastech. Seznam realizovaných a termíny nejbližších jednání je obsahem materiálu RK-38-2012-31, př. 3. Výsledkem těchto jednání je předběžný konsenzus na čtyřech, respektive pěti tematických oblastech na české straně, doposud pouze na úřednické platformě. Tyto tematické oblasti jsou obsahem materiálu
RK-38-2012-31, př. 4.
Na rakouské straně probíhají paralelně totožná jednání a podle posledních zjištění se vybrané tematické oblasti z rakouské strany budou shodovat s českou stranou. Podklady pro jednání k jednotlivým tematickým cílům byly především výstupy analýzy sítí a analýzy potenciálu projektu PRO 2013+, osobní jednání se subjekty v Kraji Vysočina, které se podílely na realizaci projektů z OP AT-CZ a dosavadní zkušenosti s absorpční kapacitou zprostředkujícího subjektu OP AT-CZ (ORR) v Kraji Vysočina.
Zástupci řídícího orgánu OP AT-CZ vyhlásili veřejnou zakázku pro přípravu OP AT-CZ
2014-2020, ve které se v květnu 2012 stalo vítězem česko-rakouské konsorcium složené ze společností ÖIR-Projekthaus GmbH a Východočeská rozvojová s.r.o.
Současně s přípravou velkého programu probíhají také jednání o budoucnosti Fondu malých projektů v rámci OP AT-CZ (dále jen FMP ). V této otázce se všechny české kraje zapojené do programu shodly na nutnosti pokračování FMP, pokud možno v nezměněné podobě. Od ledna 2012 byla zorganizována celkem 3 jednání, kde probíhají diskuze mezi kraji a administrátory FMP (RRA Vysočina, RRA jižní Moravy a Jihočeská Silva Nortica) o další podobě fungování FMP.
Návrh řešení ORR navrhuje Radě Kraje Vysočina vzít na vědomí informace o přípravě Operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2014 - 2020 dle materiálu RK-38-2012-31.
Stanoviska
bere na vědomí