Detail materiálu pro radu čj. RK-26-2012-05

RK-26-2012-05.doc  RK-26-2012-05pr01.xls  RK-26-2012-05pr02.xls
Číslo jednacíRK-26-2012-05
NázevMajetkoprávní vypořádání pozemků v k. ú. Horní Bohušice a obci Světlá nad Sázavou
Zpracoval J. Mazánková
Popis problémuTento materiál řeší darování pozemků zastavěných chodníkem a místní komunikací do vlastnictví města Světlá nad Sázavou, přijetí daru pozemku zastavěného silnicí II/347 do vlastnictví Kraje Vysočina a koupi pozemků zastavěných silnicí II/347 z vlastnictví fyzických osob do vlastnictví Kraje Vysočina.
Kraj Vysočina se ve smyslu zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů v platném znění, a na základě Rozhodnutí MDS ČR č.j. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stal vlastníkem silnic II. a III. třídy a dalšího movitého a nemovitého majetku, ke kterému měly příslušnost hospodaření státní příspěvkové organizace SÚS na území Kraje Vysočina.
Na Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor majetkový (dále jen OM), se obrátilo město Světlá nad Sázavou se žádostí o provedení majetkového vypořádání - darování částí pozemků par. č. 1259/1, par. č. 1260 a par. č. 1268 v k. ú. Horní Bohušice a obci Světlá nad Sázavou do jeho vlastnictví. Protože akcí II/347 Josefodol průtah byly zastavěny pouze části výše uvedených pozemků, nechalo město vyhotovit GP č. 207-995/2010 pro zaměření nově vzniklého stavu.
Odbor majetkový na základě GP č. 207-995/2010 navrhuje darování nově oddělených pozemků uvedených v materiálu RK-26-2012-05, př. 1. Všechny tyto pozemky se nacházejí v k. ú. Horní Bohušice a obci Světlá nad Sázavou. Katastrální úřad pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Havlíčkův Brod je vede na listu vlastnictví č. 216 pro uvedené katastrální území a obec. Jako výhradní vlastník pozemku je uveden Kraj Vysočina a příslušnost hospodařit s nimi má Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
OM zároveň zjistil, že dle GP č. 207-995/2010 jsou v k. ú. Horní Bohušice a obci Světlá nad Sázavou nově oddělené pozemky, které jsou zastavěny tělesem silnice II/347. Nově oddělený pozemek par. č. 1216/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 7 m2 vede Katastrální úřad pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Havlíčkův Brod na listu vlastnictví č. 10001 pro uvedené katastrální území a obec, kde je jako výhradní vlastník uvedena město Světlá nad Sázavou. Nově oddělené pozemky dle materiálu RK-26-2012-05, př. 2, vede Katastrální úřad pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Havlíčkův Brod pro dané katastrální území a obec ve vlastnictví fyzických osob a ve vlastnictví České republiky, s právem hospodaření s majetkem státu pro Povodí Vltavy, státní podnik.
Návrh řešení OM navrhuje zjištěný stav majetkoprávně vypořádat, a to s městem Světlá nad Sázavou bezúplatně formou dvou vzájemných darovacích smluv a s fyzickými osobami a Českou republikou, Povodím Vltavy, státním podnikem, úplatně. Navrhovaná cena za výkup pozemků je 50 Kč/m2, tj. při celkové výměře 51 m2 částka 2 550 Kč.
OM navrhuje zveřejnit záměr darování pozemků dle materiálu RK-26-2012-05, př. 1 v k. ú. Horní Bohušice a obci Světlá nad Sázavou na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout darovat tyto nemovitosti do vlastnictví města Světlá nad Sázavou. Darování je v souladu se Zásadami Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina - čl. II., odst. 2. Pozemky budou sloužit pro veřejně prospěšné účely a nebudou využívány komerčně.
OM zároveň navrhuje zahájit jednání s městem Světlá nad Sázavou o darování pozemku par. č. 1216/1 pro dané katastrální území a obec z vlastnictví města Světlá nad Sázavou do vlastnictví Kraje Vysočina a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt darem tuto nemovitost do vlastnictví kraje.
OM také navrhuje zahájit jednání s vlastníky aktuálně evidovanými v katastru nemovitostí o prodeji pozemků dle materiálu RK-26-2012-05, př. 2 do vlastnictví Kraje Vysočina za dohodnutou kupní cenu 50 Kč/m2.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout zveřejnit záměr darování na úřední desce, rozhodnout zahájit jednání o přijetí daru a koupi pozemků do vlastnictví kraje a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout darovat pozemek městu a přijmout dar pozemku od města do vlastnictví kraje. Ve smyslu návrhu bude upraven rozsah majetku předaného k hospodaření KSÚSV.
Darovací a kupní smlouvy nejsou předkládány, jedná se o standardní smluvní vztahy.
StanoviskaKrajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace a ODSH souhlasí s navrhovanými změnami.
* zveřejnit na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina záměr darování pozemků dle materiálu RK-26-2012-05, př. 1 z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví města Světlá nad Sázavou;
* zahájit jednání s městem Světlá nad Sázavou o darování dle GP č. 207-995/2010 nově odděleného pozemku par. č. 1216/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 7 m2 z vlastnictví města Světlá nad Sázavou do vlastnictví Kraje Vysočina;
* zahájit jednání s vlastníky aktuálně evidovanými v katastru nemovitostí o prodeji pozemků v rozsahu dle materiálu RK-26-2012-05, př. 2 do vlastnictví Kraje Vysočina za dohodnutou kupní cenu 50 Kč/m2;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* převést darem pozemky dle materiálu RK-26-2012-05, př. 1 v k. ú. Horní Bohušice a obci Světlá nad Sázavou z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví města Světlá nad Sázavou;
* nabýt darem pozemek par. č. 1216/12 - ostatní plocha, silnice o výměře 7 m2 v k. ú. Horní Bohušice a obci Světlá nad Sázavou z vlastnictví města Světlá nad Sázavou do vlastnictví Kraje Vysočina.
Termín 18. 9. 2012