Detail materiálu pro radu čj. RK-21-2012-21

RK-21-2012-21.doc  RK-21-2012-21pr01.doc  RK-21-2012-21pr01upr1.doc  RK-21-2012-21pr02.doc  RK-21-2012-21pr02upr1.doc  RK-21-2012-21pr03.doc
Číslo jednacíRK-21-2012-21
NázevNemocnice Třebíč, příspěvková organizace - žádost o souhlas s úvěrem
Zpracoval E. Tomášová, J. Plotová
Předkládá L. Kettner
Popis problémuRada kraje usnesením č. 0766/15/2010/RK ze dne 18. 5. 2010 souhlasila s uzavřením Smlouvy o kontokorentním úvěru mezi Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací, a Komerční bankou, a. s. a s podmínkami jeho zajištění. Účinnost stávající smlouvy skončila dnem 20. 5. 2011, z tohoto důvodu Nemocnice Třebíč, příspěvková organizace, požádala radu kraje o souhlas s uzavřením Dodatku č. 1 ke Smlouvě o kontokorentním úvěru mezi Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací, a Komerční bankou, a. s. Tento dodatek odsouhlasila rada kraje usnesením č. 0675/15/2011/RK. Následně zastupitelstvo kraje usnesením č. 0259/03/2011/ZK rozhodlo o převzetí ručitelského závazku na období do 17. 5. 2012. Dne 24. 4. 2012 zaslala nemocnice žádost o schválení Dodatku ke Smlouvě o kontokorentním úvěru na další období. Z důvodu neúplnosti žádosti (chybějící návrh Dodatku ke Smlouvě o kontokorentním úvěru na další období a chybějící Dodatek č. 1 k Rámcové smlouvě o zástavě pohledávek) byla nemocnice vyzvána o doplnění s upozorněním, že bude nutno uzavřít novou smlouvu z důvodu termínů stanovených zákonem č.129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů, týkajících se předkládání materiálů do rady a zastupitelstva kraje.
Návrh řešení Návrh nové smlouvy je následující:
* banka se zavazuje poskytovat nemocnici kontokorentní úvěr do výše limitu ve výši 10 000 tis. Kč, na druhé straně nemocnice se zavazuje splatit kontokorentní úvěr nejpozději ke konečnému dni splatnosti, kterým je 30. 5. 2013;
* nemocnice je povinna použít kontokorentní úvěr výhradně k profinancování krátkodobých pohledávek;
* úvěr je úročen pohyblivou úrokovou sazbou složenou z 1M PRIBOR a pevné odchylky ve výši 0,80 % p. a. Úrokovací období je 1 měsíc. Sjednaná pevná odchylka je neměnná po celou dobu trvání úvěru za předpokladu, že nemocnice dodrží podmínky smlouvy dle materiálu RK-21-2012-21, př. 3;
* poskytnutí úvěru je zajištěno zástavou pohledávek nemocnice dle materiálu
RK-21-2012-21, př. 2;
* ceny za kontokorentní úvěr
* nemocnice zaplatí bance cenu za rezervaci zdrojů ve výši 0,20 % p. a. z nečerpané jistiny kontokorentního úvěru. Nečerpanou jistinou kontokorentního úvěru se rozumí denní výše rozdílu mezi aktuálním limitem a vyčerpanou jistinou kontokorentního úvěru;
* cena za rezervaci zdrojů se zúčtovává měsíčně od data podpisu smlouvy, nejpozději do 5 dnů po skončení kalendářního měsíce, kterého se cena za rezervaci zdrojů týká;
* nemocnice počínaje měsícem, ve kterém splní odkládací podmínky čerpání, bude bance platit cenu za spravování kontokorentního úvěru ve výši 150,00 Kč způsobem podle Sazebníku.
Podmínka předchozího souhlasu zřizovatele s uzavřením smlouvy o úvěru mezi příspěvkovou organizací a bankou je dána ustanovením § 34 odst. 1 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, a tento souhlas musí být dán v písemné formě.

Odbor zdravotnictví navrhuje radě kraje souhlasit s uzavřením Smlouvy o kontokorentním úvěru mezi Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací, a Komerční bankou, a. s., dle materiálu RK-21-2012-21, př. 1 a RK-21-2012-21, př. 3 za předpokladu, že nemocnice bude zasílat na odbor zdravotnictví měsíčně přehled o příjmech a výdajích a doloží po obdržení prostředků od Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR kopii stavu bankovního účtu jako doklad o splacení dluhu.
Pohledávky ze smlouvy o kontokorentním úvěru budou zajištěny formou zástavního práva k pohledávce; podle materiálu RK-21-2012-21, př. 2 (rámcová smlouva o zástavě pohledávek), budou předmětem zástavy přednostně pohledávky nemocnice za Všeobecnou zdravotní pojišťovnou České republiky. Odbor zdravotnictví proto dále navrhuje radě kraje souhlasit s uzavřením Rámcové smlouvy o zástavě pohledávek dle materiálu
RK-21-2012-21, př. 2.
StanoviskaOdbor ekonomický k materiálu nemá připomínky.

Oddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá k návrhu usnesení připomínky.
souhlasí
* s uzavřením Smlouvy o kontokorentním úvěru mezi Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací, a Komerční bankou, a. s., dle materiálů RK-21-2012-21, př. 1
a RK-21-2012-21, př. 3;
* s uzavřením Rámcové smlouvy o zástavě pohledávek mezi Nemocnicí Třebíč, příspěvkovou organizací, a Komerční bankou, a. s., dle materiálu RK-21-2012-21, př. 2;
ukládá
řediteli Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace:
- zasílat na odbor zdravotnictví měsíčně přehled o příjmech a výdajích, údaje o výši úvěru, jeho použití a přehled pohledávek za Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR;
- po obdržení prostředků od Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR zasílat na odbor zdravotnictví kopii stavu bankovního účtu jako doklad o splacení dluhu.
Odpovědnost ředitel Nemocnice Třebíč, příspěvkové organizace, odbor zdravotnictví
Termín průběžně