Detail materiálu pro radu čj. RK-10-2012-02

RK-10-2012-02.doc  RK-10-2012-02pr01.xls  RK-10-2012-02pr02.xls  RK-10-2012-02pr03.pdf
Číslo jednacíRK-10-2012-02
NázevVzájemné darování pozemků v k. ú. a obci Urbanov
Zpracoval M. Jaroš
Popis problémuTento materiál projednává darování pozemků ve vlastnictví kraje zastavěných veřejným prostranstvím, polní cestou, lesním porostem a zemědělskou půdou do vlastnictví obce Urbanov a naopak přijetí daru pozemků zastavěných silnicí II/403 z vlastnictví obce do vlastnictví Kraje Vysočina.
Kraj Vysočina se ve smyslu zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů v platném znění, a na základě Rozhodnutí MDS ČR č.j. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 stal vlastníkem silnic II. a III. třídy a dalšího movitého a nemovitého majetku, ke kterému měly příslušnost hospodaření státní příspěvkové organizace SÚS na území Kraje Vysočina.
Krajský úřad Kraje Vysočina, odbor majetkový (dále jen OM) nechal vyhotovit geometrické plány č. 56-5341/2008 (dosud není zapsán v katastru nemovitostí) a č. 56-534/2008 (dnes je již celý zapsán v katastru nemovitostí) v k. ú. a obci Urbanov na zaměření části tělesa silnice II/403. V roce 2008 a 2009 byly na jejich základě realizovány výkupy pozemků zastavěných zmíněnou silnicí z vlastnictví fyzických a právnických osob. Dosud však nedošlo k majetkoprávnímu vypořádání pozemků s obcí Urbanov.
Na základě kontroly pozemků dle výše uvedených GP navrhuje OM provést darování pozemků dle materiálu RK-10-2012-02, př. 1 z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví obce Urbanov. Tyto pozemky se oddělily z původního pozemku par. č. 813/1 v k. ú. Urbanov, který Katastrální úřad pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Telč vede na listu vlastnictví č. 35 pro uvedené katastrální území a obec. Jako výhradní vlastník pozemků je uveden Kraj Vysočina a příslušnost hospodařit s ním má Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
OM dále navrhuje nabýt pozemky dle materiálu RK-10-2012-02, př. 2 z vlastnictví obce Urbanov do vlastnictví Kraje Vysočina, a to bezúplatně. Tyto pozemky Katastrální úřad pro Vysočinu, Katastrální pracoviště Telč vede na listu vlastnictví č. 10001 pro uvedené katastrální území a obec. Jako výhradní vlastník pozemků je uvedena obec Urbanov.
Návrh řešení OM navrhuje zjištěný stav majetkoprávně vypořádat a to bezúplatně formou dvou darovacích smluv.
OM navrhuje zveřejnit záměr darování pozemků dle materiálu RK-10-2012-02, př. 1 na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout darovat tyto nemovitosti do vlastnictví obce Urbanov. Darování je v souladu se Zásadami Zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina - čl. II., odst. 2. Pozemky budou sloužit pro veřejně prospěšné účely a nebudou využívány komerčně.
OM dále navrhuje zahájit jednání s obcí Urbanov o darování pozemků dle materiálu
RK-10-2012-02, př. 2 z vlastnictví obce Urbanov do vlastnictví Kraje Vysočina a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout nabýt darem tyto nemovitosti do vlastnictví kraje, protože jsou zastavěny tělesem silnice II/403.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout zveřejnit záměr darování na úřední desce, zahájit jednání o darování pozemků do vlastnictví kraje a doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout vzájemně si darovat pozemky mezi obcí a krajem. Ve smyslu návrhu bude upraven rozsah majetku předaného k hospodaření KSÚSV. Darovací smlouvy nejsou předkládány, jedná se o standardní smluvní vztahy.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
* zveřejnit na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina záměr darování pozemků dle materiálu RK-10-2012-02, př. 1 do vlastnictví obce Urbanov;
* zahájit jednání s obcí Urbanov o darování pozemků dle materiálu RK-10-2012-02, př. 2 z vlastnictví obce Urbanov do vlastnictví Kraje Vysočina;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* převést darem pozemky dle materiálu RK-10-2012-02, př. 1 z vlastnictví Kraje Vysočina do vlastnictví obce Urbanov;
* nabýt darem pozemky dle materiálu RK-10-2012-02, př. 2 z vlastnictví obce Urbanov do vlastnictví Kraje Vysočina.
Termín 26. 6. 2012