Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2012-46

RK-09-2012-46.doc  RK-09-2012-46pr01.xls
Číslo jednacíRK-09-2012-46
NázevPodkladové materiály pro Ministerstvo pro místní rozvoj ČR v rámci přípravy dalšího programovací období 2014+
Zpracoval D. Vichr, M. Molák, I. Fryšová
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuKraj Vysočina byl požádán ve velmi krátkém časovém termínu, stejně jako všechny ostatní kraje ČR, Ministerstvem pro místní rozvoj ČR (dále jen MMR ) o určení významnosti (hierarchizaci) tématických okruhů, které vycházejí z národních rozvojových priorit pro příští programovací období 2014-2020.

Vláda ČR usnesením č. 650 z roku 2011 vzala na vědomí souhrnný návrh zaměření budoucí kohezní politiky pro období 2014 - 2020 včetně návrhu národních rozvojových priorit, kterými jsou:
1. zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky,
2. rozvoj páteřní infrastruktury,
3. zvyšování kvality a efektivity veřejné správy,
4. podpora sociálního začleňování, boje s chudobou a systému péče o zdraví a
5. integrovaný rozvoj území.

Výše uvedené národní priority byly MMR návazně rozpracovány do tematických okruhů. Tematické okruhy definované MMR přímo navazují na národní rozvojové priority a vycházejí z dosavadních návrhů dokumentů obsahově zaměřených na kohezní politiku v evropském a národním měřítku (např. strategie EU 2020, Národní program reforem, Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti, Analýza konkurenceschopnosti ČR, nařízení EK).

Jedná se o následující tematické okruhy:
1. efektivní trh práce
2. funkční výzkumný a inovační systém
3. zvýšení konkurenceschopnosti ekonomiky
4. mobilita, dostupnost, sítě, energetika
5. efektivní státní správa, samospráva a instituce, transparentnost
6. integrovaný rozvoj území - posílení konkurenceschopnosti regionů
7. boj s chudobou, inkluze, zdraví
8. životní prostředí

Ze strany MMR je požadováno vyplnění tabulky (RK-09-2012-46, př.1) pro účely navazující práce na přípravě budoucího zaměření a struktury operačních programů pro období 2014 - 2020, kde je třeba stanovit váhy priorit/cílů podle členění do tematických okruhů. Součet procentuálních podílů za všech 8 tematických okruhů musí činit 100 %, přičemž není vyloučena nulová váha jednoho či více tematických okruhů. Cílem hierarchizace a stanovení vah priorit/cílů je získat podklad pro určení, které tematické okruhy (a národní rozvojové priority) mají významný regionální rozměr a také strategický význam z pohledu krajů.
Návrh řešení Vyplnění tabulky provedl Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen ORR ) zejména na základě Strategie Kraje Vysočina 2020 (dále jen SKV 2020 ), kterou vzalo zastupitelstvo kraje na vědomí dne 14. 2. 2012 usnesením č. 0044/01/2012/ZK. ORR přiřadil jednotlivým tématickým oblastem rozvojová opatření a klíčové aktivity definované SKV 2020. Doplněna byla i vazba na další koncepční dokumenty kraje. Na základě četnosti, rozsahu a významnosti aktivit/témat pro rozvoj kraje a také s přihlédnutím ke struktuře a míře čerpání prostředků ze současných operačních programů byla následně jednotlivým tématickým oblastem přiřazena váha.

ORR doporučuje Radě Kraje Vysočina vzít na vědomí hierarchizaci tématických oblastí za Kraj Vysočina dle materiálu RK-09-2012-46, př. 1. a uložit ORR předložit tento podklad Ministerstvu pro místní rozvoj ČR.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
hierarchizaci tématických oblastí v návaznosti na strategické dokumenty Kraje Vysočina dle materiálu RK-09-2012-46, př. 1;
ukládá
Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina předložit hierarchizaci tématických oblastí za Kraj Vysočina Ministerstvu pro místní rozvoj ČR dle materiálu
RK-09-2012-46, př. 1.
Odpovědnost ORR