Detail materiálu pro radu čj. RK-04-2012-45

RK-04-2012-45.doc  RK-04-2012-45pr01.doc
Číslo jednacíRK-04-2012-45
NázevNávrh Pravidel Rady Kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu Kraje Vysočina Místním akčním skupinám Vysočiny
Zpracoval L. Hrůza
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuMateriál se zabývá návrhem Pravidel Rady Kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu Kraje Vysočina Místním akčním skupinám Vysočiny (dále jen ,,MAS ).
MAS jsou platformou trojstranné vzájemné spolupráce veřejné správy, podnikatelské sféry a neziskového sektoru. Jedná se typicky o občanské sdružení nebo obecně prospěšnou společnost s vlastní rozvojovou strategií, na základě které může žádat o podporu svých projektů, respektive projektů subjektů působících v jejím zájmovém území, v rámci programů Leader (dříve Leader ČR 2005-2008, nyní Program rozvoje venkova ČR 2007-2013)
i v rámci dalších programů EU.
Na území Kraje Vysočina vzniklo v posledních letech celkem 17 MAS. Jejich aktivita je různá, v rámci působnosti Krajského úřadu Kraje Vysočina je monitorována hlavně jejich účast v podpůrných programech ČR a EU. Dle objemu získaných prostředků a typu realizovaných projektů je pak hodnocena míra pozitivního dopadu jejich činnosti na rozvoj našeho venkova. Klíčovým okamžikem byly pro MAS tři výběrová kola Programu rozvoje venkova ČR 2007-2013 (dále jen ,,PRV ) realizovaná v letech 2007-2009, kde uspělo se svými strategiemi také 9 MAS z Vysočiny. Tyto vybrané MAS tak získaly na rozvoj našeho venkova v letech 2008 -2011 přiznanou podporu více než 200 mil. Kč, dalších 90 mil. Kč ,,přiteče jejich prostřednictvím do našeho kraje v letech 2012 - 2013. V roce 2011 bylo v rámci Zásad Zastupitelstva Kraje Vysočina podpořeno celkovou částkou 450 tis. Kč 9 MAS administrujících dotace z PRV v rámci svého území.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina (dále jen ORR ) navrhuje Radě Kraje Vysočina schválit Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu Kraje Vysočina Místním akčním skupinám Vysočiny dle materiálu RK-04-2012-45, př. 1. Na základě jednání se zástupci krajského sdružení Národní sítě MAS bylo dohodnuto, že pro rok 2012 budou podporovány kromě výše zmíněných i MAS, které nejsou příjemci podpory z PRV, ale svými aktivitami významně přispívají k rozvoji venkovského prostoru našeho kraje. Tyto MAS budou muset prokázat svou aktivitu svým zařazením do některého z dotačních titulů EU nebo případně zapojením do programu osvojování schopností, který bude v gesci Ministerstva zemědělství ČR v rámci PRV spuštěn v průběhu roku 2012. Jednalo by se max. o dalších 8 MAS. V rozpočtu ORR je pro tento účel vyčleněno
500 tis. Kč.
Dle ustanovení § 59 odst. 2 písm. a) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, rozhoduje rada kraje o poskytování dotací občanským sdružením, humanitárním organizacím a jiným právnickým a fyzickým osobám působícím v oblasti mládeže, sportu a tělovýchovy, sociálních služeb, podpory rodin, požární ochrany, kultury a vzdělávání, vědy, zdravotnictví, protidrogových aktivit, prevence kriminality a ochrany zvířat a životního prostředí; tyto dotace nesmí převýšit 200 000 Kč jednomu občanskému sdružení, jedné humanitární organizaci nebo jedné právnické nebo fyzické osobě v kalendářním roce.
StanoviskaStanovisko odboru ekonomického: V návrhu rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2012 je v kapitole Regionální rozvoj, § 3699 uvažováno s částkou 500 tis. Kč určenou na dotace na provoz kanceláří místních akčních skupin.
Stanovisko odboru informatiky:
Dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID PR00286.
Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu Kraje Vysočina Místním akčním skupinám Vysočiny dle materiálu RK-04-2012-45, př. 1;
doporučuje
zastupitelstvu kraje zrušit Zásady Zastupitelstva Kraje Vysočina pro poskytování účelových dotací z rozpočtu Kraje Vysočina Místním akčním skupinám Vysočiny č. 11/10 ze dne
14. 12. 2010 schválené usnesením č. 0552/07/2010/ZK.
Odpovědnost odbor regionálního rozvoje
Termín 14. 2. 2012