Detail materiálu pro radu čj. RK-01-2012-23

NázevPředběžný záměr Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
Zpracoval I. Doležalová
Předkládá K. Lisá
Popis problémuRadě kraje je předkládán ke schválení předběžný záměr Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě (dále jen OGV ).
Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Kraje Vysočina obdržel od OGV předběžný záměr ve formě projektové fiše viz materiál RK-01-2012-23, př. 1. Jedná se o výstavní projekt s názvem Zamlčená moderna / Iluze a sny 1880-1930 připravovaný do Fondu malých projektů Vysočina - Dolní Rakousko v rámci Cíle 3 - Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-2013 (dále jen FMP ). Projektovým partnerem OGV bude Niederösterreichisches Dokumentationszentrum für moderne Kunst (Dolnorakouské dokumentační centrum pro moderní umění). Výstava realizovaná v prostorách OGV bude přístupná veřejnosti od 12. 4. 2012 do 7. 10. 2012.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhuje Radě Kraje Vysočina v souladu s Pravidly Rady Kraje Vysočina k projektovému řízení příspěvkových organizací č. 10/11 ze dne 19. 7. 2011 schválit předběžný záměr OGV dle materiálu RK-01-2012-23, př. 1.
Projektový záměr odpovídá hlavnímu účelu příspěvkové organizace, kde je přímo uvedeno, že zpřístupňuje veřejnosti umělecké sbírky muzejní povahy. V předmětu své činnosti je dále specifikováno, že pořádá kulturní a vzdělávací programy včetně přednáškové činnosti a ve svém oboru spolupracuje s tuzemskými i zahraničními partnery.
Vynaložené veřejné prostředky přispějí ke zvýšení zájmu veřejnosti o činnosti realizované sbírkotvornými organizacemi v Kraji Vysočina.
Spolupráce s Dolnorakouským dokumentačním centrem pro moderní umění (svazem dolnorakouských uměleckých spolků) je dalším významným krokem k upevnění dobrých vztahů s Dolním Rakouskem v oblasti kultury. Tato spolupráce navazuje na Pracovní program na roky 2010 - 2013 v oblasti 12 Kultura, jenž je nedílnou součástí Dohody o spolupráci mezi zemí Dolní Rakousko a Krajem Vysočina.
Finanční prostředky na financování výstavy schválilo dne 13. 12. 2011 zastupitelstvo kraje svým usnesením č. 0550/07/2011/ZK v rámci návrhu rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2012 formou mimořádné dotace pro OGV.
Podání žádosti o dotaci do FMP by mělo zajistit vrácení části finančních prostředků v roce 2013 do rozpočtu OGV, pokud bude žádost schválena.
Projektový záměr byl projednán s Ing. Tomášem Škarydem, radním pro oblast cestovního ruchu a kultury, který plně tento projekt podporuje. OKPPCR doporučuje radě kraje schválit předběžný projektový záměr OGV.
StanoviskaGrémium ředitele - členové grémia souhlasí s projektovým záměrem.
Odbor ekonomický k materiálu nemá připomínky.
Odbor regionálního rozvoje - projektový záměr Výstava Zamlčená moderna / Iluze a sny 1880 - 1930 je v souladu s prioritní osou 1, oblastí podpory 2: Cestovní ruch, kultura a ekonomika volného času v Operačním programu Cíl 3 Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007-13. Doporučujeme projektový záměr, rozpočet projektu a přeshraniční dopad aktivit konzultovat u administrátorem zodpovědným za realizaci Fondu malých projektů v Kraji Vysočina tj. s Regionální rozvojovou agenturou Vysočina.
předběžný záměr Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě dle materiálu RK-01-2012-23, př. 1.
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu; ředitel Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě
Termín 3. 1. 2012