Detail materiálu pro radu čj. RK-40-2011-58

RK-40-2011-58.doc  RK-40-2011-58pr01.doc
Číslo jednacíRK-40-2011-58
NázevNávrh na schválení dotace Městu Moravské Budějovice - návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Požární ochrana a IZS
Zpracoval J. Pokorný
Předkládá I. Šteklová
Popis problémuNa základě Zásad pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na výdaje realizované v rámci Krajského programu prevence kriminality v roce 2011 schválených Ministerstvem vnitra ČR, rozhodlo Zastupitelstvo Kraje Vysočina usnesením č. 0075/02/2011/ZK poskytnout státní dotaci 6 obcím Kraje Vysočina, včetně Města Moravské Budějovice, na realizaci projektů prevence kriminality v roce 2011. Vzhledem k tomu, že administraci investičních státních dotací zajišťuje kompletně odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a celý proces je značně zdlouhavý, bylo doporučeno obcím žádat o státní dotaci pouze na projekty neinvestiční s tím, že případné investice budou pokryty z rozpočtu kraje. Město Moravské Budějovice zpracovalo projekt Víceúčelové hřiště pro děti a mládež ohrožené rizikovým chováním a předložilo žádost o poskytnutí dotace ve výši 200 tis. Kč. Projekt spadá do investičních akcí. Při zpracování žádosti Kraje Vysočina o poskytnutí státní dotace uvedeným obcím byla žádost Moravských Budějovice omylem zahrnuta do neinvestičních dotací. Tato skutečnost byla zjištěna až po předložení vyúčtování v době, kdy nebylo možné požádat o provedení změny v určení dotace ze strany Ministerstva vnitra ČR.
Použití přidělené neinvestiční dotace na úhradu investičních nákladů by tak bylo v rozporu
s rozhodnutím Ministerstva vnitra ČR a proto státní dotace bude muset být vrácena zpět Ministerstvu vnitra ČR. Město Moravské Budějovice realizovalo projekt s tím, že obdrží požadovanou dotaci s vlastním podílem ve výši 20 % a nemá v rozpočtu rezervu, z které by případně mohlo náklady na projekt uhradit.
Na prevenci kriminality bylo na kapitole Požární ochrana a IZS na rok 2011 vyčleněno celkem 1,5 mil. Kč. Po uhrazení všech výdajů na projekty obcí a další aktivity v oblasti prevence kriminality zůstane nedočerpána částka ve výši cca 230 tis. Kč (nižší náklady obcí na realizaci projektů ad.)
Návrh řešení Odbor sekretariátu hejtmana navrhuje, aby rada kraje doporučila zastupitelstvu kraje schválit Městu Moravské Budějovice mimořádnou dotaci ve výši 200 tis. Kč na realizaci projektu Víceúčelové hřiště pro děti a mládež ohrožené rizikovým chováním .
Město Moravské Budějovice po zkušenostech s trestnou a přestupkovou činností mládeže v uplynulých 2 letech přijalo některá opatření ke snížení kriminality, mezi které lze zařadit
i realizaci uvedeného projektu. Vzhledem k tomu, že město nemá ve svém rozpočtu finanční prostředky pro řešení vzniklé situace, navrhuje se, aby na úhradu nákladů byla Městu Moravské Budějovice poskytnuta dotace z rozpočtu kraje ve výši 200 tis. Kč.
Dotace bude uhrazena z nevyčerpaných prostředků na prevenci kriminality, rozpočet kraje nebude zatížen dalšími výdaji.
StanoviskaEkonomický odbor - nemá připomínky.
Odbor informatiky - dotace byla zaevidována v systému eDotace - ID O00235
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* rozhodnout zrušit usnesení č. 0075/02/2011/ZK v té části, která se týká poskytnutí dotace ve výši 200 000 Kč pro Město Moravské Budějovice, IČ: 00289931, se sídlem nám. Míru 31, 676 02 Moravské Budějovice, na realizaci projektu Víceúčelové hřiště pro děti a mládež ohrožené rizikovým chováním ;
* rozhodnout poskytnout dotaci z kapitoly Požární ochrana a IZS, § 5399 Ostatní záležitosti bezpečnosti, veřejného pořádku Městu Moravské Budějovice, IČ: 00289931, se sídlem nám. Míru 31, 676 02 Moravské Budějovice, na realizaci projektu Víceúčelové hřiště pro děti a mládež ohrožené rizikovým chováním ve výši 200 000 Kč dle materiálu
RK-40-2011-58, př. 1.
Odpovědnost OSH, OE