Detail materiálu pro radu čj. RK-38-2011-07

RK-38-2011-07.doc  RK-38-2011-07pr01.pdf  RK-38-2011-07pr02.pdf
Číslo jednacíRK-38-2011-07
NázevInvestiční záměr projektu Transformace ÚSP Jinošov III.
Zpracoval E. Pausarová, E. Komínková, J. Bína
Popis problémuKraj Vysočina navrhl zařazení Ústavu sociální péče Jinošov, p. o., současný Domov bez zámku, do projektu transformace pobytových zařízení sociální péče, jehož investiční náklady jsou financované z Integrovaného operačního programu. Důvodem byla skutečnost, že organizace sídlila v areálu, který po stavební stránce nevyhovoval potřebám bydlení klientů a nebyl vhodný ani k přestavbě.
Kraj Vysočina podal dne 18. 06. 2010 do Integrovaného operačního programu projekt Transformace Ústavu sociální péče Jinošov . Tento projekt pod registračním č. CZ.1.06/3.1.00/02.06970 byl výběrovou komisí ze dne 26. 10. 2010 doporučen k podpoře. Výše finanční podpory z veřejných prostředků byla stanovena na 59 235 550,- Kč. Dne
10. 1. 2011 byla vydána registrace akce projektu, identifikační číslo EDS: 113D34B000077. Rozhodnutí o poskytnutí dotace bylo vydáno dne 15. 3. 2011. V rámci tohoto projektu bude zajištěno ubytování pro 24 uživatelů, vystaveno zázemí pro management organizace a prostory pro ambulantní služby. Projekt Transformace ÚSP Jinošov III. je navazující a jeho cílem je vytvoření objektů pro bydlení pro dalších 19 uživatelů Domova bez zámku, p. o. Na jednání rady kraje č. 15/2011 dne 26. 4. 2011 bylo schváleno předfinancování tohoto projektu a na jednání rady č. 19/2011 dne 31. 5. 2011 byl schválen Transformační plán Domova bez zámku, který popisuje celý proces transformace zařízení.
Návrh řešení V tomto materiálu jsou radě kraje předkládány informace o investičním záměru projektu Transformace ÚSP Jinošov III., díky němuž dojde k rekonstrukci dvou objektů, které budou sloužit k bydlení 19 uživatelů Domova bez zámku. V objektu v Hrotovicích bude vytvořena 1 skupinová domácnost pro 6 uživatelů, 1 domácnost pro osoby s vysokou mírou podpory pro 6 uživatelů a prostor pro denní aktivity s kapacitou 8 uživatelů. V objektu v Náměšti nad Oslavou bude vytvořena domácnost skupinová pro 6 uživatelů a jedna individuální domácnost.
Tímto způsobem bude zajištěno bydlení pro 19 klientů, kteří v současné době žijí v náhradních dočasně pronajatých objektech a procházejí přípravou na život v domácnostech rodinného typu. Podání tohoto projektu transformace (pod názvem Transformace ÚSP Jinošov III.) bylo schváleno usnesením 1860/37/2011/RK a bude složen z výše jmenovaných akcí:
* Transformace ÚSP Jinošov III. - Rekonstrukce rodinného domu č. p. 52 v Hrotovicích - bližší popis v grafickém provedení viz materiál RK-38-2011-07, př. 1.
* Transformace ÚSP Jinošov III. - Rekonstrukce rodinného domu č. p. 859 v Náměšti na Oslavou - bližší popis v grafickém provedení viz materiál
RK-38-2011-07, př. 2.
Návrh usnesení předpokládá schválení investičního záměru.
StanoviskaOdbor sociálních věcí podporuje schválení předloženého investičního záměru pro projekt Transformace ÚSP Jinošov III.
Odbor sociálních věcí souhlasí se zařazením nové akce do rozpočtu Kraje Vysočina s ohledem ukončení provozu příspěvkové organizace Kraje v neodpovídajících prostorách areálu zámku Schönwald v Jinošově a poskytování sociálních služeb organizace v náhradních dočasně pronajatých prostorách v Náměšti nad Oslavou a okolních obcích. Domov bez zámku, příspěvková organizace, zařazený do pilotní fáze transformačního procesu sociálních zařízení, bude následně poskytovat sociální služby v prostorách nových, splňujících kritéria transformace. Vybudované prostory budou odpovídat současným požadavkům na bydlení a umožní život v přirozeném prostředí majoritní společnosti. Splnění podmínek kritérií transformace umožní Kraji Vysočina čerpání finančních prostředků z Integrovaného operačního programu. Podporu lze získat do výše 100% způsobilých výdajů projektu, tyto prostředky budou hrazeny z 85% ze strukturálních fondů (ERDF - Evropský fond pro regionální rozvoj) a z 15% ze státního rozpočtu ČR. OM a OSV vzhledem k předchozím zkušenostem s projektem Transformace ÚSP Jinošov I. předpokládá vznik nezpůsobilých výdajů především v oblasti nákupu nemovitostí v max. hodnotě 1 mil. korun. Vzniklé nezpůsobilé výdaje bude třeba uhradit z rozpočtu Kraje Vysočina.

Odbor ekonomický nemá připomínky k návrhu usnesení.
investiční záměr Transformace ÚSP Jinošov III. dle materiálů RK-38-2011-07, př. 1,
RK-38-2011-07, př. 2, v členění:
* Transformace ÚSP Jinošov III. - Rekonstrukce rodinného domu č. p. 52 v Hrotovicích , RK-38-2011-07, př. 1.
* Transformace ÚSP Jinošov III. - Rekonstrukce rodinného domu č. p. 859 v Náměšti na Oslavou , RK-38-2011-07, př. 2.
Odpovědnost odbor majetkový, odbor ekonomický, odbor sociálních věcí
Termín 31. prosince 2011