Detail materiálu pro radu čj. RK-35-2011-11

RK-35-2011-11.doc  RK-35-2011-11pr01.doc
Číslo jednacíRK-35-2011-11
NázevZměna smlouvy o nájmu nemovitosti mezi Krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací
Zpracoval P. Dvořák,
Předkládá P. Kolář,
Popis problémuJedná se o rozhodnutí o úpravě předmětu pronájmu nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina užívaného Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací na základě nájemní smlouvy.
Rada kraje schválila svým usnesením 586/19/2003/RK ze dne 3. 6. 2003 mimo jiné i Smlouvu o nájmu nemovitostí mezi Krajem Vysočina (jako pronajímatelem) a zdravotnickým zařízením Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací, (jako nájemcem). Smlouva o nájmu nemovitostí byla uzavřena dne 19. 6. 2003. Kraj Vysočina byl mimo jiné i investorem stavby v Nemocnici Nové Město na Moravě s názvem Rekonstrukce pavilonu interny . Dle zákona č. 235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty se Kraj Vysočina stal s účinností od 1. 9. 2009 plátcem daně z přidané hodnoty. Nájem pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor je dle § 56 odst. 3 zákona o DPH osvobozen od daně. Plátce daně (pronajímatel Kraj Vysočina) se rozhodl, že u nájmu pozemků, staveb, bytů a nebytových prostor jiným plátcům pro účely uskutečňování jejich ekonomických činností se uplatňuje daň.
Rada kraje schválila svým usnesením 1341/29/2009/RK ze dne 22. 9. 2009 mimo jiné změnu předmětu nájmu a aktualizaci smluvních podmínek nájmu tak, aby reflektovaly podmínky stanovené zákonem o DPH a vzniku plátcovství Kraje Vysočina k DPH, včetně možnosti uplatnění odpočtu DPH u nově realizované stavby v Nemocnici Nové Město na Moravě. Smlouva o nájmu nemovitostí byla uzavřena dne 22. 9. 2009.
Kraj Vysočina dle schváleného investičního plánu provedl stavbu Rekonstrukce pavilonu interny . Celkové investiční náklady včetně projektové dokumentace vynaložené na realizaci stavby vztahující se k předmětu tzv. zdanitelného nájmu s možností odpočtu DPH představují částku 339 190 772,25 Kč. Předmět nájmu dle smlouvy o nájmu nemovitostí uzavřené dne 19. 6. 2003, tj. bez možnosti odpočtu DPH, bude upraven a rozšířen po celkovém vyúčtování nákladů vynaložených na rekonstrukci.
Návrh řešení Na základě dokončení stavby Rekonstrukce pavilonu interny a jejím uvedením do trvalého užívání a předání nájemci Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkové organizaci, je třeba provést aktualizaci předmětu nájmu dle uzavřené nájemní smlouvy. Uzavřením dodatku nájemní smlouvy je upraven předmět nájmu a výše nájemného hrazená nájemcem.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout uzavřít Dodatek č. 1 ke Smlouvě o nájmu nemovitostí mezi Krajem Vysočina a Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací uzavřené dne 22. 9. 2009 dle materiálu RK-35-2011-11, př. 1;
Provedená změna v předmětu nájmu a s tím spojená roční výše nájemného, které bylo sjednáno mezi Nemocnicí Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizací (jako nájemcem) a Krajem Vysočina (jako pronajímatelem), bude zapracována do finančního plánu na rok 2011. Kompetenční příslušnost k tomuto právnímu úkonu je podle § 59 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů, vyhrazena radě kraje.
StanoviskaEkonomický odbor souhlasí s uzavřením dodatku nájemní smlouvy dle materiálu
RK-35-2011-11. K věci dále uvádí, že změna výše nájemného si vyžádá ze strany odboru zdravotnictví provedení příslušného rozpočtového opatření, kterým se zvýší příjmová a výdajová část rozpočtu kraje na rok 2011.
Odbor zdravotnictví souhlasí s uzavřením dodatku dle materiálu RK-35-2011-11.
RK-35-2011-11, př. 1.
Odpovědnost ředitelka Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace, odbor majetkový
Termín 31. 10. 2011