Detail materiálu pro radu čj. RK-23-2011-52

RK-23-2011-52.doc  RK-23-2011-52pr01.doc  RK-23-2011-52pr02.doc  RK-23-2011-52pr03.pdf
Číslo jednacíRK-23-2011-52
NázevÚprava regionálních kritérií NUTS 2 Jihovýchod pro výběr projektů k podpoře v rámci Programu rozvoje venkova ČR v roce 2011
Zpracoval L. Hrůza
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o úpravu schválených regionálních kritérií pro hodnocení projektů v rámci dalšího kola výzvy Programu rozvoje venkova ČR (dále jen PRV ) osy III.2.1, které proběhne v říjnu letošního roku:

* III.2.1 - Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby (Podopatření III.2.1.1 Obnova a rozvoj vesnic - předpokládaná alokace pro NUTS II Jihovýchod činí 200 mil. Kč);
* III.2.1 - Obnova a rozvoj vesnic, občanské vybavení a služby (Podopatření III.2.1.2 Občanské vybavení a služby - předpokládaná alokace pro NUTS II Jihovýchod činí 50 mil. Kč);

Kraj Vysočina byl dopisem náměstka ministra zemědělství PhDr. Juraje Chmiela, CSc. ze dne 6. 6. 2011 vyzván ke spolupráci při úpravě regionálních kritérií pro výše zmíněná podopatření PRV. Dopis je obsahem materiálu RK-23-2011-52, př. 3. Požadované úpravy jsou odůvodňovány přetrvávajícím neuspokojivým stavem v poměru mezi podanými a podpořenými žádostmi. Jelikož se jedná o prostředky vyčleněné zejména pro malé obce, jsou dotčená regionální kritéria každoročně připravována Odborem regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ORR ). Navrhované bodové hodnocení je vždy zároveň projednáno s odpovědnými pracovníky Jihomoravského kraje.

Jedná se o pátou výzvu k podávání žádostí do osy III.2.1 PRV, která bude vyhlášena v říjnu 2011. V rámci čtvrté výzvy na jaře roku 2011 proběhl pouze příjem žádostí do opatření 2.2, kritéria byla Radou kraje Vysočina schválena dne 20. 9. 2010 usnesením č. 1412/29/2010/RK včetně kritérií pro opatření 2.1, jejichž úprava je nyní požadována.

U podopatření 2.1.1 je ze strany Ministerstva zemědělství navrhována redukce podporovaných oblastí na jednu. Lze tak podpořit pouze investice do místních komunikací nebo do vodohospodářské infrastruktury. Z nabízených variant zacílení navrhuje ORR zvolit místní komunikace, jednak byly preferovány již v předchozích výzvách a obce již mají připraveno mnoho projektů k podání a také proto, že u vodohospodářské infrastruktury je podporována jen ta část území, která nespadá do povodí nádrží Nových mlýnů (ostatní území krajů spadá pod Operační program životní prostředí). Jihomoravský kraj leží skoro celý v povodí Nových Mlýnů a tak by de facto na vodohospodářskou infrastrukturu nemohl v rámci PRV čerpat vůbec, na Vysočině by mohly žádat o podporu obce pouze z části okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod.

U podopatření 2.1.2 je Ministerstvem zemědělství doporučeno preferovat projekty zaměřené na děti a mládež, proto ORR navrhuje přiřadit nejvíce bodů prvnímu kritériu, u ostatních kritérií byly body upraveny dle zkušeností z proběhlých výzev programu.
Návrh řešení ORR navrhuje Radě kraje Vysočina schválit bodové hodnocení jednotlivých regionálních kritérií dle tabulek, které jsou obsahem materiálu RK-23-2011-52, př. 1. Svůj návrh opírá o zkušenosti z administrace nástrojů podpory rozvoje venkova na krajské úrovni a o statistické údaje z již proběhlých kol PRV, bylo přihlédnuto i k návrhům a doporučením Ministerstva zemědělství obsaženým v materiálu RK-23-2011-52, př. 3. Součet bodů za všechna regionální kritéria musí dosáhnout 100.

Pro lepší ilustraci provedených změn jsou přiložena původně schválená regionální kritéria - materiál RK-23-2011-52, př. 2.

Dle § 59 odst. 3 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, rada zabezpečuje rozhodování v ostatních záležitostech patřících do samostatné působnosti kraje, pokud nejsou vyhrazeny zastupitelstvu nebo pokud si je zastupitelstvo nevyhradilo.
StanoviskaOLVHZ - Předkládaný materiál bereme na vědomí.
regionální kritéria pro výběr projektů pro NUTS 2 Jihovýchod v rámci opatření III. 2.1 Programu rozvoje venkova ČR dle materiálu RK-23-2011-52, př. 1.
Odpovědnost ORR
Termín 2011- 6- 28