Detail materiálu pro radu čj. RK-19-2011-61

RK-19-2011-61.doc  RK-19-2011-61pr01.doc  RK-19-2011-61pr02.xls
Číslo jednacíRK-19-2011-61
NázevOpatření ke zvyšování kvality vzdělávání a ekonomické efektivity středního školství v období demografického poklesu
Zpracoval K. Ubr
Předkládá M. Pech
Popis problémuMateriál obsahuje návrh opatření k řešení dopadů demografického vývoje.
V souladu s usnesením rady kraje č. 0878/18/2010/RK ze dne 8. 6. 2010 zpracoval OŠMS studii dopadů demografického vývoje do středních škol zřizovaných krajem. Materiál byl rozeslán k připomínkám středním školám a poté předložen k projednání zastupitelstvu kraje. V termínu stanoveném pro připomínky neobdržel OŠMS další návrhy.
Na základě odhadu vývoje dle studie byl připraven v souladu s usnesením rady kraje č. 1392/28/2010/RK pracovní návrh opatření k řešení dopadů demografického vývoje do středních škol zřizovaných krajem (dále jen Návrh opatření ). Tento materiál byl předložen k diskusi dle harmonogramu, projednaného v zastupitelstvu kraje dne 14. prosince 2010. Dokument byl představen ve výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost (6. 1.), na semináři krajským zastupitelům (11. 1.), ředitelům středních škol (12. 1., zaslali připomínky a stanoviska do 28. 1.), představitelům měst (18. 1. - 14. 2., postupně zasílají vyjádření), KROS PŠ (12. 1.), na rozšířeném jednání rady pro rozvoj lidských zdrojů (27. 1.) a na zasedání CZESHA (8. 2.). Kromě uvedených orgánů došla na kraj i četná vyjádření a stanoviska dalších institucí (např. školské rady) i jednotlivců (učitelé, žáci, rodiče).
Na základě první verze Návrhu opatření, vyjádření ředitelů škol a měst a veřejné diskuse připravil OŠMS druhou verzi návrhu opatření (materiály RK-19-2011-61, př. 1,
RK-19-2011-61, př. 2).
Návrh řešení OŠMS předkládá radě kraje k předběžnému projednání návrh dokumentu Opatření ke zvyšování kvality vzdělávání a ekonomické efektivity středního školství v období demografického poklesu . Po dokončení přehledu připomínek bude definitivní materiál předložen na jednání rady kraje dne 7. 6. 2011.
K materiálu je možné zasílat připomínky na OŠMS do 15. 7. 2011. Pokud dojde na základě připomínek ke změnám, bude materiál předložen k opakovanému projednání na jednání zastupitelstva kraje v září tohoto roku. Konkrétní opatření dle tohoto návrhu (akceptace měst v případě organizačních změn v síti škol) bude OŠMS předkládat postupně.
StanoviskaVýbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina
Výbor pro regionální rozvoj zastupitelstva kraje Vysočina
Rada pro rozvoj lidských zdrojů kraje Vysočina
ukládá
OŠMS a ředitelům středních škol zpracovat návrh na monitorování kvality vzdělávání a provozně ekonomické efektivity ve středních školách;
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* vzít na vědomí přehled diskuse k návrhu opatření k řešení dopadů demografického vývoje do středních škol zřizovaných krajem dle materiálu RK-19-2011-61, př. 3;
* vzít na vědomí materiál Opatření ke zvyšování kvality vzdělávání a ekonomické efektivity středního školství v období demografického poklesu dle materiálů
RK-19-2011-61, př. 1 a RK-19-2011-61, př. 2;
* vzít na vědomí úkol zpracovat návrh na monitorování kvality vzdělávání a provozně ekonomické efektivity ve středních školách uložený OŠMS a ředitelům středních škol;
* schválit záměr řešit snížení nabídky oboru víceleté gymnázium, pokud o to v zájmu zlepšení podmínek v základní škole požádá město, na jehož území sídlí krajem zřízená střední škola poskytující vzdělávání v oboru víceleté gymnázium;
* schválit záměr na sloučení ... dle materiálu RK-19-2011-61, př. ... (pokud bude do začátku června nějaký dohodnut s městem);
* schválit záměr na úpravy v síti autoopravárenských oborů dle materiálu RK-19-2011-61, př. ... (pokud bude do začátku června většinový souhlas ředitelů i měst).
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu
Termín 31. 12. 2012