Detail materiálu pro radu čj. RK-15-2011-56

RK-15-2011-56.doc
Číslo jednacíRK-15-2011-56
NázevInformace k žádosti obce Zbilidy o prominutí sankcí za porušení podmínek smlouvy o poskytnutí dotace
Zpracoval J. Mikyna, R. Zvolánek
Předkládá P. Bureš
Popis problémuDne 17. 1. 2011 byl předložen do rady kraje materiál RK-03-2011-27 a následně dne 1. 2. 2011 do zastupitelstva kraje materiál ZK-01-2011-49 ve věci částečného prominutí obci Zbilidy, IČ: 00373991 povinnosti odvodu za porušení rozpočtové kázně ve výši 2 079 198 Kč na realizaci akce Rekonstrukce kanalizace Zbilidy . Na základě nových skutečností byl materiál na zasedání zastupitelstva kraje stažen a nebyl projednán.
Novou skutečností bylo anonymní oznámení ze dne 31. 1. 2011 poukazující na možnou trestnou činnost při realizaci akce Rekonstrukce kanalizace Zbilidy . Uvedené oznámení bylo postoupeno na Policii ČR, Krajské ředitelství policie kraje Vysočina. Policejní orgán provedl šetření, z něhož kraj Vysočina obdržel dne 17. 3. 2011 vyrozumění, kde je uvedeno, že nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin a odůvodňující zahájení úkonů trestního řízení. Celkovým vyhodnocením zjištěných skutečností dospěl policejní orgán k závěru, že sice došlo ke změnám způsobu a místa provedení rekonstrukce kanalizace proti původní projektové dokumentaci, ale celkově byla rekonstrukce kanalizace provedena v daném rozsahu a splnila účel a to snížení přítoku balastních vod na ČOV Zbilidy. Dále z šetření nevyplynulo, že by mělo dojít ke zneužití poskytnuté dotace ve prospěch jiné osoby. Vzhledem k uvedenému byla věc uložena ad acta bez dalšího opatření.
Návrh řešení Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství opětovně doporučuje předložit zastupitelstvu kraje materiál ve věci částečného prominutí povinnosti odvodu za porušení rozpočtové kázně obci Zbilidy ve výši 2 079 198 Kč, což je 83 % z původní výše dotace kraje 2 505 824 Kč. Materiál bude doplněn o výše uvedenou informaci.
StanoviskaMateriál byl projednán s příslušným složkovým radním Ing. Josefem Matějkem.
bere na vědomí
informaci o výsledku šetření anonymního oznámení Policií ČR a
ukládá
odboru lesního a vodního hospodářství a zemědělství předložit na nejbližší zasedání zastupitelstva kraje materiál ve věci částečného prominutí povinnosti odvodu za porušení rozpočtové kázně obci Zbilidy tak, jak byl doporučen usnesením 0082/03/2011/RK.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Termín 10. 5. 2011