Detail materiálu pro radu čj. RK-13-2011-14

RK-13-2011-14.doc  RK-13-2011-14pr01.pdf
Číslo jednacíRK-13-2011-14
NázevDarování nemovitostí v k. ú. a obci Velké Meziříčí, poskytnutí dotace městu Velké Meziříčí
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuMateriál řeší darování budovy bývalého domova pro seniory včetně okolních pozemků ve Velkém Meziříčí do vlastnictví města Velké Meziříčí.
Smlouvou o budoucí darovací smlouvě a smlouvě o zřízení věcného předkupního práva uzavřenou dne 30. 4. a 31. 5. 2007 mezi krajem Vysočina a městem Velké Meziříčí se kraj zavázal po nabytí právní moci kolaudačního rozhodnutí na stavbu novostavby domova pro seniory ve Velkém Meziříčí darovat městu Velké Meziříčí původní budovu domova pro seniory včetně okolních pozemků. Smlouva byla uzavřena v souladu s usnesením zastupitelstva kraje 0109/02/2007/ZK. Tato budova měla dle záměru města po převodu a rekonstrukci sloužit orgánům veřejné a státní správy ve Velkém Meziříčí.
V měsíci lednu 2011 byl vydán kolaudační souhlas na objekt novostavby domova pro seniory a dle ujednání budoucí smlouvy by mělo dojít k uzavření darovací smlouvy. Vzhledem k tomu, že statický posudek na původní budovu domova zpracovaný po uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě označil její stav jako nevyhovující a stavební úpravy by vyžadovaly nepřiměřené investiční náklady, rozhodlo město, že nebude budovu rekonstruovat a je zamýšlena její demolice.
Proběhlo několik jednání zástupců smluvních stran na úrovni členů samospráv obou subjektů a zástupců úřadů. Zástupci města Velké Meziříčí vznesli žádost o finanční spoluúčast kraje dna zamýšlené demolici.
Návrh řešení OM navrhuje nemovitosti bývalého domova pro seniory ve Velkém Meziříčí, tj. budovu č.p. 386 stojící na pozemku par. č. 678, pozemek par. č. 678 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 4 042 m2, pozemek par. č. 675/1 - ost. plocha, zeleň o výměře 910 m2, pozemek par. č. 679 - ost. plocha, zeleň o výměře 936 m2 a pozemek par. č. 680/1 - ost. plocha, zeleň o výměře 879 m2 v k.ú. a obci Velké Meziříčí darovat do vlastnictví města Velké Meziříčí, jak bylo sjednáno budoucí darovací smlouvou. Dodatkem zřizovací listiny Domova pro seniory Velké Meziříčí bude upraven rozsah svěřeného majetku.
S ohledem na skutečnost, že objekt bývalého domova pro seniory má být demolován, navrhuje OM nezřizovat k převáděným nemovitostem předkupní právo.
Zákonná podmínka pro převod těchto nemovitostí, tj. zveřejnění záměru darování nemovitostí na úřední desce krajského úřadu proběhlo ve dnech 23. 2. - 26. 3. 2007. Nepatrné rozdíly ve výměrách jsou způsobeny obnovou operátu prováděnou Katastrálním úřadem pro Vysočinu.
Současně návrh usnesení předpokládá v souladu s výsledky jednání zástupců samosprávných orgánů kraje a města poskytnout městu finanční příspěvek ve formě dotace na demolici a následné práce související s demolicí, a to ve výši 30 % prokazatelných nákladů na tuto činnost, maximálně 3 mil. Kč. Podmínkou pro poskytnutí dotace je ukončení demoličních prací nejpozději do 31. 12. 2011. Dotace by byla městu poskytnuta po předložení daňových dokladů vystavených zhotovitelem demoličních prací objektu.
Návrh usnesení předpokládá doporučit zastupitelstvu kraje převést darem nemovitosti bývalého domova pro seniory ve Velkém Meziříčí z vlastnictví kraje do vlastnictví města Velké Meziříčí a zároveň uzavřít s městem smlouvu o poskytnutí dotace na demoliční práce budovy bývalého domova pro seniory. Návrh smlouvy byl zaslán druhé smluvní straně k odsouhlasení. Smlouva o poskytnutí dotace bude předložena jako příloha materiálu do zastupitelstva kraje.
StanoviskaUsnesením 0109/02/2007/ZK zastupitelstvo kraje rozhodlo mj. uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě a o zřízení věcného předkupního práva mezi krajem Vysočina a městem Velké Meziříčí, v níž se kraj Vysočina zaváže darovat městu Velké Meziříčí budovu č.p. 386 stojící na pozemku par. č. 678, pozemek par. č. 678 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 4 042 m2, pozemek par. č. 675/1 - ost. plocha, zeleň o výměře 911 m2, pozemek par. č. 679 - ost. plocha, zeleň o výměře 936 m2 a pozemek par. č. 680 - ost. plocha, zeleň o výměře 882 m2 , vše v k. ú. a obci Velké Meziříčí.
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* převést darem budovu č.p. 386 stojící na pozemku par. č. 678, pozemek par. č. 678 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 4 042 m2, pozemek par. č. 675/1 - ost. plocha, zeleň o výměře 910 m2, pozemek par. č. 679 - ost. plocha, zeleň o výměře 936 m2 a pozemek par. č. 680/1 - ost. plocha, zeleň o výměře 879 m2 v k. ú. a obci Velké Meziříčí;
* uzavřít smlouvu o poskytnutí dotace mezi krajem Vysočina na straně poskytovatele dotace a městem Velké Meziříčí na straně příjemce dotace na úhradu části nákladů demolice objektu bývalého domova pro seniory - budovy č.p. 386 stojící na pozemku par. č. 678 v k. ú. a obci Velké Meziříčí ve výši 30 % prokazatelných nákladů, max. 3 mil. Kč za předpokladu, že demolice bude ukončena nejpozději do 31. 12. 2011.
Termín 10. května 2011