Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2011-102

NázevFOND VYSOČINY - grantový program PREVENCE KRIMINALITY 2011
Zpracoval J. Pokorný
Předkládá I. Šteklová
Popis problémuZastupitelstvo kraje Vysočina schválilo na svém zasedání dne 16. 9. 2008 usnesením č. 0306/05/2008/ZK Koncepci prevence kriminality kraje Vysočina na léta 2009 až 2011 (dále jen Koncepce ). Koncepce obsahuje řadu opatření, jejichž realizátorem by měly být vedle obcí a škol i neziskové organizace kraje Vysočina, působící v oblasti prevence kriminality. Vzhledem k tomu, že se jedná o organizace, jejichž činnost je hrazena ze získaných prostředků, byla i opatření v Koncepci formulována ve smyslu podpory jejich činnosti zaměřené na konkrétní projekty prevence kriminality.
Jedním ze zdrojů financování projektů prevence kriminality a podpory činnosti organizací
a institucí v této oblasti je i Fond Vysočiny. V důsledku krizových opatření v předcházejících dvou letech nebyly z Fondu Vysočiny vyčleněny prostředky na prevenci kriminality a rok 2011 je posledním rokem trvání Koncepce, ve kterém lze, alespoň částečně, naplnit deklarovanou podporu zejména neziskovým organizacím. Pro rok 2011 je to zejména realizace prioritních a dalších opatření Programu prevence kriminality kraje Vysočina 2011 schváleného usnesením zastupitelstva kraje č. 0521/07/2010/ZK .
Návrh řešení Odbor sekretariátu hejtmana Krajského úřadu kraje Vysočina připravil k vyhlášení grantový program (dle přílohy č. 1 tohoto materiálu) v objemu 1,2 mil. Kč na podporu realizace projektů obcí, škol a neziskových organizací k řešení hlavních bezpečnostních problémů kraje Vysočina. Realizace projektů z oblasti sociální prevence by tak měla přispět ke snížení (omezení) trestné činnosti páchané pod vlivem alkoholu, násilné trestné činnosti, počítačové kriminality, domácího násilí, zadlužování občanů, ale i k práci s občany vracejícími se z výkonu trestu odnětí svobody, problémovými obyvateli sociálně vyloučených lokalit
a k pomoci obětem trestných činů.
Projekty sociální prevence zahrnují aktivity ovlivňující proces socializace a sociální integrace jedince a aktivity zaměřené na změnu nepříznivých společenských a ekonomických podmínek, které jsou považovány za klíčové příčiny páchání trestné činnosti. V předchozích dvou letech byly ze strany kraje Vysočina podporovány aktivity v oblasti situační prevence (budování kamerových dohlížecích systémů, elektronické zabezpečovací signalizace aj.). Pracovní skupina prevence kriminality jmenovaná ředitelem Krajského úřadu kraje Vysočina (jedna z podmínek pro zapojení kraje do krajské úrovně prevence kriminality s možností čerpání státní dotace) i pracovníci obcí s rozšířenou působností odpovědní za prevenci kriminality doporučují podpořit, alespoň v jednom roce platnosti Koncepce, aktivity z oblasti sociální prevence.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje: bez připomínek.
doporučuje
zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program PREVENCE KRIMINALITY 2011 dle materiálu RK-09-2011-102, př. 1.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 2011- 12- 31