Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2011-55

RK-09-2011-55.doc  RK-09-2011-55pr01.doc  RK-09-2011-55pr02.doc  RK-09-2011-55pr03.pdf
Číslo jednacíRK-09-2011-55
NázevZměna Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina
Zpracoval J. Mikyna, I. Olšanová
Předkládá P. Bureš
Popis problémuJedná se o projednání 12-ti podaných žádostí obcí, městysů a města o změnu Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina (dále jen PRVKUK ). Žádosti lze rozdělit na dvě oblasti. Jedna oblast se týká změny navržených opatření v oblasti zásobování pitnou vodou, zejména zajištění kvality a množství dodávané pitné vody pro obyvatele a tím zvýšené potřeby realizovat jednotlivá požadovaná opatření, se kterými PRVKUK nepočítal. Druhá oblast se týká změny navržených opatření v oblasti odvádění a čištění odpadních vod, neboť při zpracování projektových dokumentací bylo navrženo výhodnější řešení, než je uvedeno v PRVKUKu. Žádosti obcí jsou podány v různém stupni rozpracování, a to od záměrů pro územní plány obcí, až po zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení.
Podle ustanovení § 4 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů ( dále jen zákon o vodovodech a kanalizacích ), kraj v samostatné působnosti zajišťuje zpracování plánu rozvoje vodovodů a kanalizací pro své území a schválí ho nejdéle na dobu 10 let. PRVKUK byl schválen zastupitelstvem kraje dne 29. 9. 2004 usnesením číslo 330/05/2004/ZK.
Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství (dále jen OLVHZ ) eviduje podané žádosti obcí o změnu PRVKUKu. Podané žádosti byly zpracovány do předložených materiálů RK-09-2011-55, př. 1 a RK-09-2011-55, př. 2. O vyjádření bylo požádáno Ministerstvo zemědělství, které bylo spoluobjednatelem PRVKUKu a je ústředním orgánem na úseku vodovodů a kanalizací pro veřejnou potřebu. Ministerstvo zemědělství k navrhovaným změnám PRVKUK vydalo stanovisko (viz materiál RK-09-2011-55, př. 3).
Návrh řešení Žádosti o změnu schváleného PRVKUK předložily město Humpolec, obec Ćáslavsko, obec Opatov, obec Lidmaň, obec Příseka, obec Věžnička a obec Žirov (změna technického řešení v oblasti zásobování pitnou vodou), městys Libice nad Doubravou, obec Valeč, obec Sedlice, obec Jezdovice a obec Bohuňov (změna technického řešení v oblasti odkanalizování a čištění odpadních vod).
Předložené žádosti byly posouzeny krajským úřadem, OLVHZ a s přihlédnutím ke stanovisku Ministerstva zemědělství a k ostatním skutečnostem bylo doporučeno ke schválení 9 žádostí (viz materiál RK-09-2011-55, př. 1), přestože Ministerstvo zemědělství v jednom případě nesouhlasí s navrhovanou změnou, v jednom případě požaduje doplnit doklady před vydáním jejich stanoviska a ve dvou případech uvádí, že se nejedná o změnu technického řešení ale o obnovu (rekonstrukci) zařízení, která se neřeší prostřednictvím PRVKUK. Odůvodnění k doporučeným žádostem je uvedeno v materiálu RK-09-2011-55, př. 1.
V souladu se stanoviskem Ministerstva zemědělství nebyly doporučeny ke schválení tři žádosti. Odůvodnění k žádostem, které nebyly doporučeny ke schválení, je uvedeno v materiálu RK-09-2011-55, př. 2).
StanoviskaMateriál byl projednán s příslušným složkovým radním Ing. Josefem Matějkem.

Odbor regionálního rozvoje:
Nemá k materiálu připomínek.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit změnu Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina dle materiálu RK-09-2011-55, př. 1;
nedoporučuje
zastupitelstvu kraje schválit změnu Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací kraje Vysočina dle materiálu RK-09-2011-55, př. 2.
Odpovědnost odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Termín 22. 3. 2011