Detail materiálu pro radu čj. RK-09-2011-21

Číslo jednacíRK-09-2011-21
NázevVzdání se předkupního práva - k. ú. Horní Dubenky
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuMateriál řeší žádost obce Horní Dubenky o vzdání se předkupního práva k nemovitostem, které obec získala do svého vlastnictví darovací smlouvou z vlastnictví kraje Vysočina.
Na OM se obrátila obec Horní Dubenky se žádostí o vzdání se předkupního práva k těmto nemovitostem v k.ú. Horní Dubenky: pozemky st. par. č. 81/1 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 834 m2, st. par. č. 81/3 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 18 m2, st. par. č. 81/4 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 31 m2, budova č.p. 69 stojící na pozemku st. par. č. 81/1, budova bez č.p./č.e. stojící na pozemku st. par. č. 81/3 a budova bez č.p./č.e. stojící na pozemku st. par. č. 81/4, vše v k.ú. a obci Horní Dubenky.
Předkupní právo kraje Vysočina bylo k těmto nemovitostem zřízeno darovací smlouvou uzavřenou dne 11. 7. 2007. Smlouva byla uzavřena v souladu s usnesením 0230/04/2007/ZK. Předmětné nemovitosti byly před jejich převodem do vlastnictví obce užívány jako středisko praktického vyučování Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Třešť. Středisko praktického vyučování v Horních Dubenkách-Janštejně svoji činnosti ukončilo k 30. 6. 2007 a o jejich převod požádala obec Horní Dubeky. Obec deklarovala, že získané nemovitosti bude užívat pro cestovní ruch a budova č.p. 96 měla být přestavěna na startovací byty. Ve své žádosti obec nyní uvádí, že původní záměr provést přestavbu budovy na rekreační účel byl změněn a hlavní prioritou obce se stala výstavba ČOV a kanalizace.
Návrh řešení OM navrhuje žádosti obce Horní Dubenky vyhovět. Kraj ani její příspěvkové organizace výše uvedené nemovitosti ke své činnosti nepotřebují a jejich získání zpět do vlastnictví kraje by přineslo pouze potřebu údržby, ostrahy těchto nemovitostí a tím zvýšené provozní náklady. Prodej takovýchto objektů je v současné době obtížný a zdlouhavý s nejasným výsledkem. Z tohoto důvodu OM navrhuje předkupního práva kraje se vzdát.
Návrh usnesení předpokládá doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout vzdát se předkupního práva k výše uvedeným nemovitostem.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout vzdát se předkupního práva k pozemkům st. par. č. 81/1 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 834 m2, st. par. č. 81/3 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 18 m2, st. par. č. 81/4 - zastavěná plocha a nádvoří o výměře 31 m2 a k budově č.p. 69 stojící na pozemku st. par. č. 81/1, budově bez č.p./č.e. stojící na pozemku st. par. č. 81/3 a budově bez č.p./č.e. stojící na pozemku st. par. č. 81/4, vše v k.ú. a obci Horní Dubenky založeného darovací smlouvou uzavřenou dne 11. 7. 2007 mezi krajem Vysočina a obcí Horní Dubenky.
Termín. 22. března 2011