Detail materiálu pro radu čj. RK-07-2011-38

RK-07-2011-38.doc  RK-07-2011-38pr01.doc  RK-07-2011-38pr02.doc
Číslo jednacíRK-07-2011-38
NázevSchválení Koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty kraje Vysočina
Zpracoval J. Slaninová
Předkládá Z. Ryšavý
Popis problémuOdbor životního prostředí Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen odbor ŽP ) v příloze RK-07-2011-38, př. 2 předkládá ke schválení Koncepci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (dále jen EVVO ) kraje Vysočina .
Úkol zpracování koncepce EVVO vyplývá z § 13 odst. 5 zákona č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, ve znění pozdějších předpisů, kde se uvádí: Kraje v samostatné působnosti zpracovávají, koordinují a aktualizují krajské koncepce environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty vycházející ze Státního programu . Kraj Vysočina je poslední z krajů, který nemá tuto koncepci přijatou.
Účelovost zpracování koncepce byla projednána v radě kraje č. 8/2007. Usnesením 1489/31/2007/RK z jednání č. 31/2007 uložila rada kraje odboru životního prostředí realizovat záměr zpracování koncepce EVVO.
Na základě výběrového řízení zpracovala návrh koncepce dle projednaného zadání (materiál RK-31-2007-17, př.1) společnost Chaloupky o.p.s. v období květen až prosinec 2008.
V průběhu let 2009 a 2010 odbor ŽP ve spolupráci s koordinační pracovní skupinou zjišťoval možnosti naplňování koncepce dle návrhu z prosince 2008. Vzhledem k problémům s vymezením indikátorů vypovídajících o naplňování strategických cílů (v současnosti nejsou známy indikátory, které by vhodně hodnotily efektivnost systémů EVVO, tj. jejich dopad na povědomí obyvatel) a nedostatku prostředků na ověřování formou průzkumů veřejného mínění, odbor ŽP provedl úpravu návrhu do podoby v příloze RK-07-2011-38, př. 2. Stručná anotace koncepce EVVO je v příloze 1. Materiál byl též opakovaně projednáván v Komisi pro zemědělství a životního prostředí Rady kraje Vysočina (jednání č. 4/2009 dne 13.10.2009 a jednání č. 4/2010 dne 5.10.2010).
Dle upraveného návrhu se na ověřování a vyhodnocování naplňování koncepce podílí pracovní tým krajského úřadu kraje Vysočina sestavený ze zástupců OŽP, OŠMS, ORR a OLVHZ případně i dalších odborů a přizvaných externích subjektů. Pracovní tým sestavuje a postupuje podle plánu aktivit. V něm mj. vymezuje sledované jevy a provedené průzkumy v daném období.
V průběhu přípravy koncepce EVVO začala pracovat koordinační skupina sestavená ze zástupců OŽP, OŠMS, ORR a OLVHZ a širší pracovní skupina rozšířená o další zástupce veřejné správy, neziskového a podnikatelského sektoru. Byla ustanovena funkce koordinátora EVVO, tj. externího subjektu, který na základě a v rozsahu smlouvy o dílo plní aktuální úkoly (vznik a správa portálu EVVO http://www.kr-vysocina.cz/evvo.asp, organizace veletrhu, příprava projektu sítě EVVO, organizace činnosti skupin, sledování naplňování koncepce).
Návrh řešení Odbor ŽP navrhuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje schválit Koncepci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty kraje Vysočina dle materiálu
RK-07-2011-38, př. 2.
Odbor ŽP dále navrhuje k zajištění naplňování a ověřování koncepce EVVO sestavit pracovní tým krajského úřadu v souladu s vnitřními předpisy (směrnice 3/04) a pokračovat v činnosti širší koordinační skupiny rozšířené o zástupce veřejné správy, neziskového a podnikatelského sektoru a v činnosti koordinátora EVVO. Pracovní tým úřadu každoročně sestaví plán aktivit na dané období.
StanoviskaKomise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina na svém jednání č. 4/2010 dne 5.10.2010 usnesením 013/04/2010/Kzžp vzala na vědomí upravený návrh Koncepce EVVO kraje Vysočina a doporučila radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje schválit Koncepci EVVO kraje Vysočina dle materiálu KZŽP-04-2010-03 př.1 (jedná se o materiál v příloze RK-07-2011-38, př. 2).
Odbor školství, mládeže a sportu
předloženou koncepci EVVO doporučujeme ke schválení.
Odbor regionálního rozvoje
Odbor regionálního rozvoje nemá připomínky k navrhovanému usnesení.
Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství
Odbor lesního a vodního hospodářství a zemědělství nemá k návrhu usnesení připomínky.
Oddělení právní a krajského a živnostenského úřadu
Oddělení právní a krajského a živnostenského úřadu nemá k návrhu usnesení připomínky.
doporučuje
zastupitelstvu kraje schválit Koncepci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty kraje Vysočina dle materiálu RK-07-2011-38, př. 2;
ukládá
odboru životního prostředí předkládat Radě kraje Vysočina informaci o plnění plánu aktivit EVVO za uplynulý kalendářní rok a plán aktivit EVVO na aktuální rok, a to vždy do 31. 1.
Odpovědnost odbor životního prostředí
Termín průběžně