Detail materiálu pro radu čj. RK-03-2011-40

RK-03-2011-40.doc  RK-03-2011-40pr01.doc  RK-03-2011-40pr02.doc
Číslo jednacíRK-03-2011-40
NázevFOND VYSOČINY - grantový program Rozvoj podnikatelů 2011.
Zpracoval O. Wiesnerová
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o návrh na vyhlášení grantového programu (dále jen GP ) Rozvoj podnikatelů 2011 . (dále jen program ) s cílem zvýšit konkurenceschopnost malých podniků na Vysočině formou příspěvku na pořízení nových technologií a výrobních prostředků, případně rozšíření výroby a výrobních prostor s maximální podporou 150 000 Kč na jeden projekt.
Podpora podnikům je standardní součástí hospodářské politiky kraje Vysočina. Podpora je cílena na překonávání objektivních nevýhod malých a středních podniků ve srovnání s velkými podniky (zejména horší přístup ke kapitálu). Podpora malých a středních podniků je významná obzvláště v době hospodářské recese, neboť jejich význam je dán jak jejich často rozhodující rolí v zaměstnanosti obyvatelstva, tak jejich flexibilitou (přizpůsobivostí). Jednou z forem podpory podnikům, která je realizována v současné době na úrovni kraje Vysočina, je poskytnutí příspěvku těmto firmám z účelového Fondu Vysočiny. Historicky a především v této době se tento GP jeví jako jediná účinná pomoc a podpora těmto firmám.
Cílem GP Rozvoj podnikatelů 2011 je posílení stability podniků poskytnutím příspěvku na pořízení nových technologií a výrobních prostředků, případně rozšíření výroby a výrobních prostor. Cílem tohoto grantového programu je podpořit podniky, které si nemohou žádat o podporu ze zdrojů EU, a posílit tak stabilitu a konkurenceschopnost těchto podniků.
Z tohoto programu budou podpořeny projekty realizované na území kraje Vysočina.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ORR ) zpracoval výzvu pro předkládání žádostí do GP Rozvoj podnikatelů 2011 viz materiál
RK-03-2011-40, př. 1. Alokace ve výši 10 000 000 Kč bude rozdělena podnikům na nákup nových strojů a zařízení nebo na stavební práce. Tato podpora bude poskytována jako podpora malého rozsahu (de minimis) ve smyslu Nařízení Komise (ES) č. 1998/2006. Z důvodu transparentnosti jsou přiloženy podklady pro hodnocení specifických kritérií grantového programu viz materiál RK-03-2011-40, př. 2.
GP Rozvoj podnikatelů 2011 je v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina, naplňuje ho v bodě cíl 1: Zlepšení konkurenční pozice ekonomiky, dílčí cíl 1.2.: Všeobecná podpora malých a středních podniků (MSP) s důrazem na rozvoj exportních a inovačních aktivit opatření 1.2.1. Všeobecná podpora malých a středních podniků (MSP).
Dotace byla zaregistrována v systému eDotace pod ID FV00010.
StanoviskaStanovisko ORR:
Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky Statutu účelového Fondu Vysočiny a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodě 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
doporučuje
zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program Rozvoj podnikatelů 2011 dle materiálu
RK-03-2011-40, př. 1.
Odpovědnost ORR