Detail materiálu pro radu čj. RK-03-2011-30

RK-03-2011-30.doc  RK-03-2011-30pr01.xls  RK-03-2011-30pr02.xls
Číslo jednacíRK-03-2011-30
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Školství, mládeže a sportu - účelová dotace na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákon
Zpracoval A. Vlachová, Z. Nevrkla, V. Krutišová
Předkládá M. Pech
Popis problémuRozhodnutím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen MŠMT) byla přidělena kraji Vysočina neinvestiční dotace na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících v celkové výši 97 000 tis. Kč. Finanční prostředky jsou účelově určené právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení (dále jen právnické osoby) odměňujícím podle § 109 odst. 3 zákoníku práce na zvýšení platových tarifů pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci, které vyplývá z nařízení vlády č. 381/2010 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů.
Právnické osobě se stanoví objem finančních prostředků na platy ve výši odpovídající 12ti násobku evidenčního přepočteného počtu pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním na plně zaměstnané k 1. prosinci 2010 v příslušném platovém stupni a platové třídě a rozdílu mezi platovým tarifem platným v roce 2010 a platovým tarifem platným od 1. ledna 2011. Z objemu finančních prostředků na platy se vypočtou zákonné odvody včetně přídělu do fondu kulturních a sociálních potřeb (v celkové výši 35 %). Vypočtená částka prostředků na platy a částka na zákonné odvody se zaokrouhlí na celé tisíce směrem nahoru.
Celkem bude výše uvedeným postupem rozepsáno z tohoto rozvojového programu 96 540 tis. Kč. Zbývající částka ve výši 460 tis. Kč bude zatím ponechána v rezervě.
Návrh řešení Finanční prostředky poskytnuté ze státního rozpočtu dle § 163 odst. 1 písm. a) školského zákona krajský úřad v přenesené působnosti s vědomím zastupitelstva kraje přiděluje právnickým osobám.
OŠMS radě kraje navrhuje:
* schválit zvýšení příjmů a výdajů o účelovou dotaci MŠMT na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících ve výši 97 000 tis. Kč určenou právnickým osobám;
* schválit změnu závazného ukazatele příspěvku na provoz právnickým osobám, které zřizuje kraj (příspěvkovým organizacím) o poskytnuté účelové prostředky na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících v celkové výši 32 618 tis. Kč dle přílohy 1 materiálu RK-03-2011-30;
* doporučit zastupitelstvu kraje vzít na vědomí přidělení účelových prostředků na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících právnickým osobám, které zřizuje kraj v celkové výši 32 618 tis. Kč dle přílohy 1 a právnickým osobám, které zřizují obce v celkové výši 63 922 tis. Kč dle přílohy 2 materiálu RK-03-2011-30.
Dotace bude právnickým osobám zasílána dle rozhodnutí MŠMT čtvrtletně.
StanoviskaEkonomický odbor nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření.
* rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení příjmů (položka 4116 Ostatní neinvestiční přijaté transfery ze státního rozpočtu) a výdajů (kapitola Školství, mládeže a sportu) rozpočtu kraje o účelovou dotaci MŠMT na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících celkové výši 97 000 tis. Kč určenou právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení zřizovaných krajem a obcemi dle materiálu RK-03-2011-30;
* změnu závazného ukazatele Příspěvek na provoz právnickým osobám vykonávajícím činnost škol, které zřizuje kraj (příspěvkovým organizacím) o poskytnuté účelové prostředky na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících o částku 32 618 tis. Kč dle materiálu RK-03-2011-30, př. 1;
doporučuje
zastupitelstvu kraje vzít na vědomí přidělení účelových prostředků na realizaci rozvojového programu Posílení platové úrovně pedagogických pracovníků s vysokoškolským vzděláním, kteří splňují odbornou kvalifikaci podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizuje kraj v celkové výši 32 618 tis. Kč dle materiálu RK-03-2011-30, př. 1 a právnickým osobám vykonávajícím činnost škol a školských zařízení, které zřizují obce v celkové výši 63 922 tis. Kč dle materiálu RK-03-2011-30, př. 2.
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu, ekonomický odbor
Termín únor 2011