Detail materiálu pro radu čj. RK-02-2011-30

RK-02-2011-30.doc
Číslo jednacíRK-02-2011-30
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Školství, mládeže a sportu - Účast kraje Vysočina v projektu Enersol 2011
Zpracoval V. Zelený, Z. Nevrkla
Předkládá M. Pech
Popis problémuS žádostí o podporu při účasti kraje v 7. ročníku mezinárodního projektu environmentálního vzdělávání Enersol 2011 se obrátil na kraj ředitel Střední školy technické Jihlava Mgr. Josef Váca. Řídícím orgánem a organizátorem projektu v rámci ČR je Vzdělávací agentura Kroměříž, s. r. o., Riegrovo náměstí 154, Kroměříž. Akce je opět zařazena v oficiálním přehledu Vyhlášení soutěží a přehlídek ve školním roce 2010/2011 (Věstník MŠMT 8/2010, soutěž typu B).
Hlavní výstupy projektu se v porovnání s uplynulými ročníky nemění, projekt zahrnuje zejména:
* organizaci akreditovaných odborných seminářů s tématikou úspor energie, obnovitelných zdrojů energie a snižování emisí v jednotlivých regionálních vzdělávacích centrech samosprávných krajů, které jsou určeny žákům, studentům
a učitelům - koordinátorům,
* krajské konference se soutěžní přehlídkou v jednotlivých krajích,
* národní kolo - celostátní konferenci spojenou se soutěžní přehlídkou nejlepších projektů krajů,
* mezinárodní konferenci spojenou se soutěžní přehlídkou zapojených zemí.

Soutěž je určena žákům středních a vyšších odborných škol. Organizaci seminářů, krajského kola a další nezbytné náležitosti zajišťuje Střední škola technická Jihlava (dále jen škola ), jako regionální centrum pro řízení a podporu soutěže v kraji. Žáci, po dohodě se svými koordinátory realizují projekty podle vlastního výběru témat:
a) Úspory energií, nízkoenergetické, pasivní a inteligentní domy
b) Využívání obnovitelných zdrojů energií:
* solární elektrárny,
* fototermické kolektory,
* fotovoltaické panely,
* větrníky,
* malé vodní elektrárny,
* biomasa,
* tepelná čerpadla,
* bioplynové stanice, skládkové plyny.
c) Využívání technologií na snížení emisí v dopravě
* palivové články,
* CNG a hybridní motory.

V současnosti jsou evidovány přihlášky 10 škol a cca 35 žákovských prací. V roce 2010 byla pro účast kraje Vysočina poskytnuta podpora ve výši 75 000 Kč. Finanční prostředky z rozpočtu kraje jsou poskytovány Střední technické škole Jihlava, jako regionálnímu centru. Škola následně uzavře smlouvu o dílo se Vzdělávací agenturou Kroměříž, s. r. o.
Návrh řešení I ve školním roce 2010/2011 zůstává projekt nadále jedinou významnou celostátní akcí pro žáky středních a vyšších odborných škol v oblasti obnovitelných zdrojů, úspor energií
a snižování emisí v dopravě. Odbor školství, mládeže a sportu doporučuje radě kraje účast kraje Vysočina v 7. ročníku projektu enviromentálního vzdělávání Enersol 2011 . Zastupitelstvo kraje schválilo na svém zasedání č. 7/2010 dne 14. 12. 2010 usnesením
č. 0513/07/2010/ZK rozpočet kraje na rok 2011. V Rozpočtu kraje 2011 - včetně komentáře v kapitole Školství, mládeže a sportu - Podpora volnočasových aktivit, soutěží
a mezinárodní spolupráce (§ 3421 Využití volného času dětí a mládeže) - je uvažována částka 100 000 Kč na podporu národního kola soutěže Enersol 2011. Tuto částku 100 000 Kč navrhuje OŠMS poskytnout škole pro účast zástupců kraje Vysočina v národním a vyšším kole soutěže, rovněž tak i na vlastní organizaci národního kola - celostátní konference spojené se soutěžní přehlídkou, neboť tato celostátní konference se uskuteční ve dnech 24. - 25. 3. 2011 v Jihlavě.
Finanční prostředky jsou poskytovány dle zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, v souvislosti s výkonem zřizovatelské funkce.
StanoviskaEkonomický odbor nemá připomínky k navrhovanému rozpočtovému opatření. Ve schváleném rozpočtu kraje Vysočina na rok 2011 na kapitole Školství, mládeže a sportu, běžné výdaje, v části Ostatní činnosti - podpora volnočas. aktivit, soutěží a mezinár. spolupráce je na Podporu národního kola soutěže ENERSOL 2011 uvažováno s částkou 100 000 Kč.
zvýšení závazného ukazatele Příspěvek na provoz Střední škole technické Jihlava, IČO 13695461 o částku 100 000 Kč určenou na účast v národním a vyšším kole mezinárodního projektu Enersol 2011 .
Odpovědnost odbor školství, mládeže a sportu, ekonomický odbor
Termín únor 2011