Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Kraj Vysočina - oficiální internetové stránky Kraje Vysočina
Systém informací samosprávy


Detail materiálu pro radu čj. RK-39-2010-24

RK-39-2010-24.doc  RK-39-2010-24pr01.doc  RK-39-2010-24pr01upr1.doc  RK-39-2010-24pr02.doc  RK-39-2010-24pr03.doc
Číslo materiálu24
Číslo jednacíRK-39-2010-24
NázevNařízení kraje Vysočina o zřízení přírodní památky Dědkovo
Zpracoval K. Balážová
Předkládá J. Joneš
Počet příloh
Popis problémuJedná se o zřízení zvláštní územní ochrany v kategorii přírodní památka evropsky významné lokality s názvem Dědkovo (kód CZ0612133).
Z ustanovení § 45c odst. 5 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění, vyplývá pro kraje povinnost vyhlášení evropsky významné lokality za zvláště chráněné území nejpozději do 6 let od přijetí lokality do evropského seznamu. V kraji Vysočina byla evropsky významná lokalita Dědkovo zařazena do evropského seznamu Rozhodnutím Komise ze dne 13. listopadu 2007; zařazení bylo publikováno formou sdělení Ministerstva životního prostředí ve Sbírce zákonů, částka 24, ze dne 5. března 2008.
Návrh řešení Z důvodu uvedeného v kapitole Popis problému navrhuje odbor životního prostředí vydat nařízení o zřízení zvláště chráněného území v kategorii přírodní památky, jež ponese název Dědkovo podle materiálu RK-39-2010-24, př.1.
Navrhovaná přírodní památka Dědkovo se rozkládá v kraji Vysočina, v okrese Žďár nad Sázavou, v katastrálním území Bolešín (viz příloha č. 2 materiálu RK-39-2010-24). Předpokládaná celková výměra navrhované památky je 5,49 ha. Předmětem ochrany navrhované přírodní památky jsou biotop a populace zvláště chráněného druhu střevíčníku pantoflíčku (Cypripedium calceolus) a populace dalších významných druhů organizmů, vyskytujících se v podrostu lesního společenstva a zároveň typy přírodních stanovišť a druhy, pro které byla vyhlášena Evropsky významná lokalita Dědkovo a které se nacházejí na území navrhované přírodní památky - viz příloha č. 3 materiálu RK-39-2010-24.
Dlouhodobým cílem ochrany území je vytvoření podmínek pro postupné rozšiřování střevíčníku pantoflíčku do dalších částí chráněného území. S tím souvisí postupná změna druhové skladby lesních porostů ze smrkových monokultur na porosty s přirozenou druhovou skladbou a změna vertikální struktury porostů a základního tvaru lesa, což prospěje nejen střevíčníku, ale i dalším přírodovědně významným (resp. zvláště chráněným) druhům (např. hořec křížatý, okrotice bílá, lýkovec jedovatý, kruštík širokolistý) a celému rostlinnému společenstvu.
Území přírodní památky není v současné době možné ponechat zcela bez lidských zásahů samovolnému vývoji a ani v dlouhodobějším výhledu nelze předpokládat, že by se přírodní památka obešla bez aktivní péče (potlačování expanzivních druhů, lesní hospodaření - pěstování a výchova lesa). Protože se jedná o evropsky významnou lokalitu, předpokládáme, že finanční prostředky na péči nad rámec běžného obhospodařování budou získávány z jiných zdrojů (Operační program Životní prostředí, dotace Ministerstva životního prostředí ap.).
Odbor životního prostředí na základě odborných podkladů (biologické průzkumy, plán péče) vymezil hranice památky a následně nechal geodeticky zpracovat tzv. záznam podrobného měření změn (ZPMZ), včetně vytyčení (stabilizace) lomových bodů v terénu. ZPMZ umožňuje stanovit hranice uzavřeným geometrickým obrazcem s přímými stranami, jehož vrcholy jsou určeny souřadnicemi systému jednotné trigonometrické sítě katastrální. Takové vymezení nepodléhá změnám v evidenci katastru nemovitostí (např. scelováním nebo dělením parcel) a umožňuje záznam přírodní památky na geodeticky vymezených částí parcel do operátů na katastrálním úřadě. Podklady nutné k vyhlášení přírodní památky Dědkovo (včetně geodetických prací) byly pořízeny z finančních prostředků Operačního programu Životní prostředí (plná úhrada nákladů), v rámci projektu Implementace a péče o území soustavy NATURA 2000 v kraji Vysočina.
Návrh na vyhlášení přírodní památky byl dle § 40 zákona č. 114/1992 Sb. řádně projednán s vlastníky dotčených pozemků a jejich připomínky byly řádně vypořádány ve správním řízení. Rozhodnutí o vypořádání připomínek nabylo právní moci dne 20. října 2010. Součastně byl návrh dle § 41 zákona projednán s dotčenými orgány státní správy, které k výše uvedenému záměru nevznesly připomínky.

Zřízením přírodní památky vznikne možnost kraje Vysočina zajišťovat péči o dané území. Hospodaření na území přírodní památky by měl dále zajišťovat vlastník nebo nájemce (správce) pozemků (zde převážně Lesy České republiky). Zásahy nad rámec běžného obhospodařování pak může zajišťovat kraj. Protože se jedná o evropsky významnou lokalitu, předpokládáme, že finanční prostředky na péči nad rámec běžného hospodaření budou získávány z jiných zdrojů (Operační program Životní prostředí, dotace Ministerstva životního prostředí ap.). Pokud bude třeba některá opatření případně financovat z rozpočtu kraje Vysočina, bude to v řádu 10 až 20 tis. Kč za rok. Tato skutečnost však nepovede k navyšování výdajů z rozpočtu kraje Vysočina a bude řešena z obvyklé výše rozpočtu na paragrafu 3741 - ochrana druhů a stanovišť.
StanoviskaOddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá k návrhu usnesení připomínky.
Návrh usneseníRada kraje
vydává
Nařízení kraje Vysočina č. xx/2010, o zřízení přírodní památky Dědkovo, dle materiálu
RK-39-2010-24, př. 1.
Odpovědnost OŽP
Termín 7. 12. 2010
zpět
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33  Jihlava © 2004 webmaster@kr-vysocina.cz