Detail materiálu pro radu čj. RK-38-2010-83

RK-38-2010-83.doc  RK-38-2010-83pr01.pdf  RK-38-2010-83pr02.doc
Číslo jednacíRK-38-2010-83
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Požární ochrana a IZS - žádost městyse Strážek o dotaci na úhradu části nákladů na odstranění povodňových škod
Zpracoval P. Dvořák
Předkládá I. Šteklová
Popis problémuMěstyse Strážek žádá Kraj Vysočina o finanční pomoc na krytí části podílu ke státní dotaci poskytnutou městysi Ministerstvem pro místní rozvoj z programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou.
V roce 2009 v letních měsících postihly území městyse Strážek a jeho místní části povodně způsobené přívalovými dešti. Povodně napáchaly rozsáhlé škody na místních komunikacích a kanalizačních sítích. Náklady na obnovu byly vyčísleny na 9 100 000 Kč. Obec podala žádost o dotaci na Ministerstvo pro místní rozvoj na čtyři projekty z programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou. Jedná se o akce: Oprava mostu přes potok Libochovka v k.ú. Meziboří po zvláštních povodních v červnu 2009, Oprava místní komunikace poničené při zvláštních povodních v k.ú. Meziboří, Oprava povodňových škod vzniklých při zvláštních povodních v červnu 2009 v k.ú. Strážek, Oprava místní komunikace poničené při zvláštních povodních k.ú. Meziboří - městys Strážek - lokalita 3. Žádosti byly schváleny a městys Strážek obdržel rozhodnutí o poskytnutí dotace na tyto čtyři projekty v celkové výši 7 207 000 Kč. Dotace představuje 80 % celkových nákladu na projekty. Zbývajících 20 % (1 803 000 Kč) činí vlastní podíl městyse. Dle vyjádření městyse převyšuje tato částka jeho finanční možnosti, proto žádá kraj Vysočina o poskytnutí dotace ve výši ve výši 900 000 Kč. Tato částka představuje 10 % celkových nákladů, tj. 50 % spoluúčasti městyse.
Materiál neobsahuje všechny podkladové materiály, které byly doloženy k žádosti městyse, z důvodu jejich velkého počtu. K žádosti jsou přiloženy kopie rozhodnutí Ministerstva pro místní rozvoj o poskytnutí dotace. Kompletní dokumentace je uložena k nahlédnutí na odboru sekretariátu hejtmana.
Návrh řešení Odbor sekretariátu hejtmana navrhuje poskytnout městysi Strážek dotaci na odstranění škod po zvláštních povodních, které postihly území městyse v roce 2009, a to v celkové výši 900 000 Kč na úhradu 50 % (900 000 Kč) spoluúčasti městyse ke státní dotaci poskytnuté Ministerstvem pro místní rozvoj z programu Obnova obecního a krajského majetku poškozeného živelní nebo jinou pohromou .
Výše spoluúčasti ke státní dotaci představuje výrazný zásah do rozpočtu městyse Strážek a bez čerpání z cizích zdrojů ji není schopen městys uhradit v plné výši. Pokud městys nezíská dostatek prostředků na úhradu spoluúčasti, nebude moci státní dotaci čerpat a o tuto dotaci přijde. Výše navržené dotace se odvíjí od velikosti rozpočtu městyse Strážek V obdobných případech kraj Vysočina dosud postupoval tak, že žádostem o dotaci takto postiženým obcím vyhověl, a to zpravidla ve výši 50 % spoluúčasti obce ke státní dotaci. Dotace představuje pro městys významnou pomoc a vyjádření solidarity kraje.
StanoviskaEkonomický odbor: Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Nespecifikovaná rezerva ke dni 23. 11. 2010 je 29 830 tis. Kč.
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* rozhodnout poskytnout neinvestiční dotaci městysi Strážek, IČ 00295493 na odstranění povodňových škod po povodni v červnu 2009 ve výši 900 000 Kč dle materiálu
RK-38-2010-83, př. 2;
* schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Požární ochrana a integrovaný záchranný systém, § 5269 Ostatní správa v oblasti hospodářských opatření pro krizové stavy o částku 900 000 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, položka Nespecifikovaná rezerva o částku 900 000 Kč.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana, odbor ekonomický
Termín 31. 12. 2010