Detail materiálu pro radu čj. RK-36-2010-22

NázevProjektové záměry Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
Zpracoval M. Mátlová
Předkládá K. Lisá
Popis problémuRadě kraje Vysočina jsou předkládány ke schválení předběžné záměry Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu obdržel od Horácké galerie v Novém Městě na Moravě dva projektové záměry ve formě projektových fiší dle RK-36-2010-22, př. 1 a RK-36-2010-22, př. 2. Oba projektové záměry budou předloženy Ministerstvu kultury ČR do programu Integrovaný systém ochrany movitého kulturního dědictví. Cílem projektového záměru Preventivní ochrana před nepříznivými vlivy prostředí v roce 2011 dle materiálu RK-36-2010-22, př. 1 je udržet optimální vlhkost ve výstavních prostorách a depozitářích. Cílem projektového záměru Zabezpečení movitého kulturního dědictví v roce 2011 dle materiálu RK-36-2010-22, př. 2 je kvalitně technicky zabezpečit objekty Horácké galerie v Novém Městě na Moravě.
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhuje Radě kraje Vysočina v souladu s Pravidly Rady kraje Vysočina k projektovému řízení příspěvkových organizace ze dne 25. 5. 2010 č. 09/10 schválit předběžné záměry Horácké galerie v Novém Městě na Moravě dle materiálů RK-36-2010-22, př. 1 a RK-36-2010-22, př. 2.
Oba projektové záměry odpovídají předmětu činnosti Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, kterým je dle zřizovací listiny správa sbírek podle zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů. Na základě tohoto zákona je dle § 9, odst. 1 vlastník sbírky povinen zajistit ochranu sbírky před krádeží a vloupáním a také zabezpečit ochranu sbírky před poškozením, zejména nepříznivými vlivy prostředí.
Veřejné prostředky investované do těchto projektů budou mít význam zejména z hlediska ochrany sbírek před případnou krádeží, požárem či poškozením vlivem nepříznivých klimatických podmínek.
Realizace obou projektů bude započata v lednu 2011 a bude ukončena 31. 12. 2011. Díky projektovému záměru Zabezpečení movitého kulturního dědictví v roce 2011 budou vyřešeny nedostatky zjištěné při revizní kontrole zabezpečovacího a požárního systému.
Vzhledem k povaze obou projektů se předpokládá úspěšná realizace. Organizace bude oba projekty spolufinancovat ze svého rozpočtu a jejich realizace dále nezatíží rozpočet zřizovatele.
StanoviskaGrémium ředitele doporučuje projekty k realizaci.

Odbor ekonomický k předloženému materiálu nemá připomínky. Oba projekty Horácká galerie má realizovat do konce příštího roku. U projektu cíleně zaměřeného na preventivní ochranu před nepříznivými vlivy prostředí se přepokládá, že celkové náklady na tuto akci dosáhnou 57 tis. Kč, z toho vlastní spoluúčast galerie bude činit 28 tis. Kč a zbývající část má být pokryta státem.
U druhého projektu, který je zaměřen na zabezpečení movitého dědictví, se počítá s náklady ve výši 517 tis. Kč, přičemž finanční krytí akce je rozděleno na vlastní zdroje galerie s podílem 50 %ní účastí galerie a zbytek (50 %) má být vykryt prostředky Ministerstva kultury.

Odbor regionálního rozvoje nemá námitek k předkládanému předběžnému záměru. Jak vyplývá z předkládaného materiálu podání projektových žádostí znamená rovněž závazek zřizovatele (kraje Vysočina) zajistit finanční prostředky na vlastní spolufinancování projektů v rozpočtu Horácké galerie v Novém Městě na Moravě na rok 2011. V opačném případě by zřejmě nebyla schopna Horácká galerie v Novém Městě na Moravě zajistit finanční prostředky na vlastní spolufinancování projektů (286 986 Kč).
* projektový záměr Preventivní ochrana před nepříznivými vlivy prostředí v roce 2011 dle materiálu RK-36-2010-22, př. 1;
* projektový záměr Zabezpečení movitého kulturního dědictví v roce 2011 dle materiálu RK-36-2010-22, př. 2.
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, ředitel Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
Termín 19. 11. 2010