Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2010-16

RK-33-2010-16.doc  RK-33-2010-16pr01.doc  RK-33-2010-16pr02.doc
Číslo jednacíRK-33-2010-16
NázevNávrh Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina
Zpracoval J. Panáčková
Předkládá K. Lisá
Popis problémuMateriál se zabývá návrhem změny Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina.
Kraj Vysočina poskytuje dotace na obnovu kulturních památek od roku 2004. V období let 2004 - 2010 bylo podpořeno 946 žádostí vlastníků kulturních památek, u kterých činila celková finanční dotace částku přes 107 milionů korun. Celkové náklady na obnovu těchto památek dosáhly částky téměř 390 milionů korun.
Dotace jsou poskytovány v souladu s Programem rozvoje kraje (opatření 2.5.1. Ochrana a zachování kulturního dědictví, obnova kulturních památek v regionu). Tyto investice mimo jiné přispívají ke zvýšení atraktivity prostředí, a tím i ke zvýšení turistického ruchu pro celý kraj, zlepšují vazbu obyvatel k místu jejich bydliště i regionu. Opravené a zpřístupněné památky dále podněcují zájem o historii a tradice, čímž přispívají mimo jiné ke zlepšení kulturního a historického povědomí obyvatel.
Na základě podnětů a potřeb příjemců dotací a po projednání s vedením kraje došlo k úpravě zásad jednak ve výši poskytované dotace, dále pak došlo k úpravě procentuální výše dotace pro jednotlivé druhy vlastnictví kulturních památek. Zásady byly upraveny i z hlediska změn, které si administrace dotací v praxi vyžádala. Navržená změna se týká Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina č. 13/09 ze dne 10. 11. 2009, které jsou obsahem materiálu RK-33-2010-16, př. 1 (materiál je ve změnovém režimu), resp. materiálu RK-33-2010-16, př. 2 (materiál s přijatými změnami).
Návrh řešení Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu navrhuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje schválit Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina dle materiálu RK-33-2010-16, př. 2.
StanoviskaKomise kultury, cestovního ruchu a vnějších vztahů Rady kraje Vysočina doporučuje radě kraje doporučit zastupitelstvu kraje vyhlásit Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina a doporučuje částku ve výši 15 mil. Kč navrženou v rozpočtu kraje na rok 2011 zachovat.

Legislativní výbor Zastupitelstva kraje Vysočina projednal podkladový materiál a doporučuje zastupitelstvu kraje schválit Zásady Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování dotací na obnovu kulturních památek v kraji Vysočina.
doporučuje
Odpovědnost odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Termín 9. 11. 2010