Detail materiálu pro radu čj. RK-24-2010-60

RK-24-2010-60.doc
Číslo jednacíRK-24-2010-60
NázevNemocnice Pelhřimov, příspěvková organizace - plán krizového financování a provádění dozoru nad financováním nemocnice
Zpracoval E. Tomášová
Předkládá L. Kettner
Popis problémuVzhledem k nedobré finanční situaci a na základě usnesení 1088/23/2010/RK ze zasedání rady kraje č. 23/2010 konaného dne 16. 7. 2010 jsou předkládány návrhy řešení na vylepšení cash flow nemocnice a způsob provádění dozoru nad financováním Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace.
Návrh řešení VYLEPŠENÍ CASH FLOW NEMOCNICE PELHŘIMOV, příspěvkové organizace

1. Žádost Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, o souhlas s uzavřením Smlouvy o revolvingovém úvěru mezi Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací, a GE Money Bank, a. s., ve výši 20 mil. Kč dle materiálu RK-24-2010-60, př. 1 a s podmínkami jeho zajištění (Zástavní smlouva k pohledávkám), materiálu RK-24-2010-60, př. 2.

Návrh nové smlouvy je následující:
* banka se zavazuje poskytovat nemocnici revolvingový úvěr do výše limitu ve výši 20 000 tis. Kč, na druhé straně nemocnice se zavazuje splatit jistinu úvěru nejpozději za 1 kalendářní rok ke konečnému dni splatnosti;
* nemocnice je povinna použít revolvingový úvěr výhradně k profinancování krátkodobých pohledávek;
* úvěr je úročen indexovou úrokovou sazbou složenou z indexu: Prime Rate, která ke dni podpisu Smlouvy činí 2,00 % p. a. a úrokové odchylky + 2,25 % p. a. Úrokové období se nesjednává;
* ceny za revolvingový úvěr:
* nemocnice neplatí bance poplatek za podání žádosti o úvěr;
* nemocnice zaplatí poplatek za poskytnutí úvěru (uzavření Smlouvy o revolvingovém úvěru) ve výši 20 000 Kč;
* nemocnice zaplatí poplatek za vedení úvěrového účtu ve výši 300 Kč za každý započatý měsíc a dále dle aktuálního Sazebníku.

Radě kraje se navrhuje souhlasit s uzavřením Smlouvy o revolvingovém úvěru mezi Nemocnicí Pelhřimov, p. o., a GE Money Bank, a. s., s tím, že nemocnice bude zasílat na odbor zdravotnictví měsíčně přehled o příjmech a výdajích. Současně po obdržení prostředků od Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky předloží doklad o splacení dluhu - výpis z bankovního účtu.
Podmínka předchozího souhlasu zřizovatele s uzavřením smlouvy o úvěru mezi příspěvkovou organizací a bankou je dána ustanovením § 34 odst. 1 zákona č. 250/2000 Sb., a tento souhlas musí být dán v písemné formě.
2. Jednání Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, s dodavateli o platebních podmínkách a zmapování trhu ohledně financování závazků.
3. Prodej zbytných nemovitostí využívaných nemocnicí.

OPATŘENÍ PŘI PROVÁDĚNÍ DOZORU NAD FINANCOVÁNÍM NEMOCNICE PELHŘIMOV, příspěvkové organizace

Ze strany Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, zasílání denních reportů v následující podobě:
1. Přehled s uvedením následujících údajů dle materiálu RK-24-2010-60, př. 3:
* příjmy ke dni,
* výdaje ke dni s rozpisem dle konkrétních komodit,
* zůstatek účtu ke dni.
K přehledu bude přiložen výpis z bankovního účtu k danému dni.
2. Finanční objem nově došlých faktur ke dni dle materiálu RK-24-2010-60, př. 3.
3. Schvalování budoucích závazků (objednávek, smluv) bude prováděno ředitelem a vedoucím ekonomického odboru Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace.
Navrhovaná opatření zajistí dozor nad cash flow a účelností vynakládání finančních prostředků Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, což je plně v povinnostech a kompetenci ředitele Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace.
StanoviskaVzhledem ke vzniklé situaci ekonomický odbor konstatuje, že k předloženému materiálu nemá připomínky. Navržené řešení v daném případě je nezbytným opatřením ke zlepšení cash flow nemocnice pro nejbližší období a vytváří podmínky k nastartování procesu přísné hospodárnosti a efektivnosti vynakládaných prostředků novým vedením nemocnice.
souhlasí
* s navrhovanými opatřeními k vylepšení cash flow Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, dle materiálu RK-24-2010-60;
* s uzavřením Smlouvy o revolvingovém úvěru mezi Nemocnicí Pelhřimov, příspěvkovou organizací, a GE Money Bank, a. s., dle materiálu RK-24-2010-60, př. 1 a s podmínkami jeho zajištění dle materiálů RK-24-2010-60, př. 2;
* s navrhovanými opatřeními při provádění dozoru nad financováním Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, a se strukturou reportů dle materiálu
RK-24-2010-60, př. 3;
ukládá
řediteli Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace:
* zasílat na odbor zdravotnictví měsíčně přehled o příjmech a výdajích nemocnice, údaje o výši čerpání revolvingového úvěru, jeho použití a přehled pohledávek za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu České republiky;
* po obdržení prostředků od Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky zaslat kopii výpisu bankovního účtu dokládajícího splacení dluhu;
* zasílat na odbor zdravotnictví denní reporty s uvedením příjmů, výdajů dle komodit, zůstatku účtu v bankovním ústavu doložené výpisem z bankovního účtu a dále denní finanční objem nově došlých faktur dle materiálu RK-24-2010-60, př. 3;
* provést s účinností nejpozději k 1. 8. 2010 organizační opatření, na jehož základě bude prováděno schvalování budoucích závazků vždy ředitelem a vedoucím ekonomického odboru Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, a toto opatření zaslat neprodleně na odbor zdravotnictví.
Odpovědnost ředitel Nemocnice Pelhřimov, příspěvkové organizace, OZ
Termín průběžně