Detail materiálu pro radu čj. RK-19-2010-29

RK-19-2010-29.doc
Číslo jednacíRK-19-2010-29
NázevŽádost nového dopravce na zařazení do systému základní dopravní obslužnosti kraje Vysočina
Zpracoval Z. Navrkal
Předkládá H. Strnadová
Popis problémuV rámci řešení 6. etapy integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje (dále IDS JMK) Znojemsko, proběhlo dne 21. 9. 2009 jednání výběrové komise pro výběr dopravců na linky 6. etapy IDS JMK - Znojemsko. Výsledky jednání výběrové komise projednala Rada Jihomoravského kraje dne 15. 10. 2009 a přijala usnesení Rady JMK č. 2912/09/R 44. Kraje Vysočina se z této etapy IDS JMK týká dopravní obslužnost obcí Dukovany, Rouchovany (Šemíkovice), Hrotovice (a zastávka Slavětice) a Biskupice-Pulkov. Zástupci těchto obcí byli informováni o řešení 6. etapy na předběžných prezentacích organizovaných koordinátorem IDS JMK společností KORDIS s.r.o. Zahájení provozu 6. etapy IDS JMK se předpokládá od 1. 7. 2010. V únoru 2010 jsme obdrželi od JMK a koordinátora IDS JMK společnosti KORDIS s.r.o. návrhy řešení dopravní obslužnosti obcí našeho kraje linkami, které budou zajíždět z území JMK, včetně návrhů jízdních řádů. Dopravci, kteří budou provozovat tyto linky jsou, ADOSA, a.s., TREDOS spol. s r.o. a Znojemská dopravní společnost - PSOTA, s.r.o.
S dopravci ADOSA a TREDOS má kraj Vysočina uzavřeny smlouvy o závazku veřejné služby, se Znojemskou dopravní společností - PSOTA, nikoliv.
Návrh řešení Znojemská dopravní společnost - PSOTA, s.r.o., je jednou z největších dopravních společností na Znojemsku. Vznikla v roce 1990 a od roku 2009 je držitelem certifikátu ISO 9001:2009. Provozuje pravidelnou linkovou autobusovou dopravu na území Jihomoravského kraje zejména na Znojemsku a městskou autobusovou dopravu ve Znojmě a Moravském Krumlově. Dopravce disponuje celkem 61 autobusy s průměrným stářím 6,2 roku.
Dopravce vysoutěžil z 6. etapy IDS JMK 3 linky, za období od 1. 7. 2010 do 31. 12. 2010 je rozsah dopravy na těchto linkách na území kraje Vysočina asi 10 000 km a předpoklad ztráty je podle předběžného odborného odhadu asi 244 000 Kč. ODSH zahájil dne 24. 3. 2010 předběžná jednání se zástupci dopravce o zajištění základní dopravní obslužnosti kraje Vysočina a o uzavření smlouvy o závazku veřejné služby.
Výše uvedený rozsah je natolik nízký, že umožňuje přímé zadání, které není v rozporu s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1370/2007, ze dne 23. října 2007 o veřejných službách v přepravě cestujících po železnici a silnici, které vstoupilo v účinnost dne 3. 12. 2009. Rovněž není přímé zadání v rozporu s Pravidly Rady kraje Vysočina pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách kraje Vysočina a příspěvkových organizací zřizovaných krajem Vysočina č. 08/09 ze dne 22. 9. 2009.
S ohledem na nízký kilometrický rozsah výše uvedených linek na území kraje Vysočina a jejich převažující vedení na území jiného kraje, není technicky možné zajistit totožný rozsah základní dopravní obslužnosti jiným způsobem než akceptací přesahu linek IDS JMK na území kraje Vysočina, respektive jiným dodavatelem než je PSOTA s.r.o. V případě neuzavření smlouvy o závazku veřejné služby na provozování dotčených linek by došlo pro obyvatele obcí Dukovany, Rouchovany, Slavětice a města Hrotovice k narušení dopravy především do zaměstnání, škol do jejich spádových oblastí v Jihomoravském kraji.
Z těchto důvodů rozhodl náměstek hejtmana kraje pro oblast dopravy a majetku Ing. Libor Joukl o přímém zadání veřejné zakázky dopravci PSOTA, s.r.o., Rudoleckého 857/25, 669 02 Znojmo IČ: 634 96 283, rozhodnutím ze dne 7. 6. 2010.

ODSH na základě výše uvedených informací doporučuje radě kraje vzít na vědomí zařazení nového dopravce Znojemská dopravní společnost - PSOTA, s.r.o. Rudoleckého 857/25, 669 02 Znojmo IČ: 634 96 283, do systému základní dopravní obslužnosti kraje Vysočina.
Rozsah dopravní obslužnosti kraje Vysočina včetně výše uvedených obcí zůstává oproti předchozímu období prakticky nezměněn a negeneruje vyšší požadavky na úhradu prokazatelné ztráty. Pouze současnému dopravci bude snížen rozsah o příslušný počet km a finanční prostředky na úhradu ztráty, protože je nahrazen novým dopravcem PSOTA, s.r.o.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
zařazení nového dopravce Znojemská dopravní společnost - PSOTA, s. r. o. Rudoleckého 857/25, 669 02 Znojmo IČ: 634 96 283, do systému základní dopravní obslužnosti kraje Vysočina
Odpovědnost ODSH