Detail materiálu pro radu čj. RK-18-2010-67

RK-18-2010-67.doc  RK-18-2010-67pr1.doc
Číslo jednacíRK-18-2010-67
NázevFOND VYSOČINY - grantový program Rozvoj podnikatelů 2010 - II.
Zpracoval O. Wiesnerová
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o návrh na vyhlášení grantového programu (dále jen GP ) Rozvoj podnikatelů 2010 - II. (dále jen program ) s cílem zvýšit konkurenceschopnost malých podniků na Vysočině formou příspěvku na pořízení nových technologií a výrobních prostředků, případně rozšíření výroby a výrobních prostor s maximální podporou 150 tis. Kč na jeden projekt. Program navazuje na již vyhodnocený GP Rozvoj podnikatelů 2010.
GP Rozvoj podnikatelů 2010, první GP tohoto druhu v r. 2010, byl vyhodnocen s tím, že poptávka vysoce převýšila alokaci tohoto GP. Celkově bylo předloženo 165 žádostí s celkovým požadavkem 19 713 982 Kč, při alokaci GP 10 000 000 Kč bylo podpořeno 85 žadatelů.
Podpora podnikům je standardní součástí hospodářské politiky kraje Vysočina. Podpora je cílena na překonávání objektivních nevýhod malých a středních podniků ve srovnání s velkými podniky (zejména horší přístup ke kapitálu). Podpora malých a středních podniků je významná obzvláště v době hospodářské recese, neboť jejich význam je dán jak jejich často rozhodující rolí v zaměstnanosti obyvatelstva, tak jejich flexibilitou (přizpůsobivostí). Jednou z forem podpory podnikům, která je realizována v současné době na úrovni kraje Vysočina, je poskytnutí příspěvku těmto firmám z účelového Fondu Vysočiny. Historicky a především v této době se tento GP jeví jako jediná účinná pomoc a podpora těmto firmám.
Cílem GP Rozvoj podnikatelů 2010 je posílení stability podniků poskytnutím příspěvku na pořízení nových technologií a výrobních prostředků, případně rozšíření výroby a výrobních prostor. Cílem tohoto grantového programu je podpořit podniky, které si nemohou žádat o podporu ze zdrojů EU, a posílit tak stabilitu a konkurenceschopnost těchto podniků.
Z tohoto programu budou podpořeny projekty realizované na území kraje Vysočina, do tohoto programu nemohou žádat ty subjekty, kterým byla v rámci GP Rozvoj podnikatelů 2010 (s uzávěrkou k 31. 3. 2010) přiznána podpora.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ORR ) zpracoval výzvu pro předkládání žádostí do GP Rozvoj podnikatelů 2010 - II. viz materiál
RK-18-2010-67, př. 1. Alokace ve výši 7 000 000 Kč bude rozdělena podnikům na nákup nových strojů a zařízení nebo na stavební práce. Tato podpora bude poskytována jako podpora malého rozsahu (de minimis) ve smyslu Nařízení Komise (ES) č. 1998/2006. Z důvodu transparentnosti jsou přiloženy podklady pro hodnocení specifických kritérií grantového programu viz materiál RK-18-2010-67, př. 2.
GP Rozvoj podnikatelů 2010 - II. je v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina, naplňuje ho v bodě cíl 1: Zlepšení konkurenční pozice ekonomiky, dílčí cíl 1.2.: Všeobecná podpora malých a středních podniků (MSP) s důrazem na rozvoj exportních a inovačních aktivit opatření 1.2.1. Všeobecná podpora malých a středních podniků (MSP).
StanoviskaStanovisko ORR:
Předložený grantový program je plně v souladu s Programem rozvoje kraje Vysočina. Grantový program splňuje podmínky Statutu účelového Fondu Vysočiny a obsahuje informace pro vyhlášení grantového programu obsažené v článku 7 bodě 3) pod písm. a) - písm. o) tohoto Statutu. Odbor regionálního rozvoje vydává stanovisko, že předložený grantový program je po formální stránce způsobilý k vyhlášení.
doporučuje
zastupitelstvu kraje vyhlásit grantový program Rozvoj podnikatelů 2010 - II. dle materiálu RK-18-2010-67, př. 1.
Odpovědnost ORR
Termín 22. 6. 2010