Detail materiálu pro radu čj. RK-18-2010-45

RK-18-2010-45.doc  RK-18-2010-45pr1.xls  RK-18-2010-45pr1upr1.xls  RK-18-2010-45pr2.doc  RK-18-2010-45pr3.doc  RK-18-2010-45pr4.doc
Číslo jednacíRK-18-2010-45
NázevNávrh na uzavření smlouvy o přijetí úvěru od Evropské investiční banky
Zpracoval A. Krištofová
Předkládá A. Krištofová
Popis problémuV roce 2006 byla uzavřena úvěrová smlouva mezi krajem Vysočina jako dlužníkem a Evropskou investiční bankou (dále jen EIB) jako věřitelem. Ze strany EIB byla na základě této smlouvy otevřena úvěrová linka ve výši 1 mld. Kč. Kraj Vysočina vyčerpal úvěr
500 mil. Kč, a sice v roce 2006 150 mil. Kč a v roce 2007 350 mil. Kč. Úvěr byl čerpán na realizaci souvislých oprav silnic II. a III. třídy. Úvěr bylo možné čerpat maximálně do 50 % hodnoty díla prováděných oprav. Zbývajících 50 % bylo dokryto z vlastních zdrojů kraje, byly tedy provedeny opravy v celkové hodnotě 1 mld. Kč.
Vzhledem k tomu, že platnost výše uvedené úvěrové linky, a tím možnost čerpat úvěr za relativně příznivých podmínek, končí v červenci 2010, oslovila EIB kraj s nabídkou na uzavření úvěrové smlouvy.
Návrh řešení Ze strany EIB byl kraji poskytnut konkrétní návrh smlouvy o poskytnutí úvěru 500 mil. Kč na realizaci projektu Regionální infrastruktura Vysočiny B. Jednotlivé akce, které tvoří obsah tohoto projektu, jsou uvedeny v příloze 1 tohoto materiálu. Obsahem přílohy 2 tohoto materiálu je stručná anotace návrhu úvěrové smlouvy tj. smlouvy o financování mezi EIB a krajem Vysočina. Návrh smlouvy o financování mezi EIB a krajem Vysočina v anglické verzi je přiložen v příloze 3. Dle zákona o krajích podléhá tato verze schválení v zastupitelstvu kraje. V příloze 4 je přiložen český překlad návrhu smlouvy o financování.
Úvěr poskytnutý EIB bude čerpán v korunách. V úvěrové smlouvě jsou charakterizovány základní limitující parametry. Čerpání probíhá ve formě jednotlivých tranší, přičemž pro každou tranši zvlášť se specifikuje typ úrokové sazby, periodicita splátek úroků a jistiny, doba odkladu splátek, délka splácení tranše a další relevantní záležitosti. Úvěr lze čerpat maximálně do 50 % hodnoty prací uvedených v projektu Regionální infrastruktura Vysočiny B.
StanoviskaOddělení právní a krajského živnostenského úřadu:
Návrh smlouvy byl připomínkován, připomínky byly ze strany EIB akceptovány. Oddělení právní a krajského živnostenského úřadu nemá připomínky k předloženému materiálu včetně příloh.
Návrh usneseníNávrh usnesení:

Rada kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* rozhodnout uzavřít smlouvu o financování dle materiálu RK-18-2010-45, př. 3 na realizaci projektu Regionální infrastruktura Vysočiny B;
* pověřit hejtmana kraje Vysočina k podpisu smlouvy o financování dle materiálu
RK-18-2010-45, př. 3.
Odpovědnost OE