Detail materiálu pro radu čj. RK-18-2010-44

RK-18-2010-44.doc  RK-18-2010-44pr1.pdf  RK-18-2010-44pr1upr1.pdf
Číslo jednacíRK-18-2010-44
NázevNové projektové záměry z oblasti dopravní infrastruktury pro spolufinancování z ROP Jihovýchod
Zpracoval R. Handa
Předkládá H. Strnadová
Popis problémuPříprava nových krajských projektů v oblasti dopravní infrastruktury má za cíl urychlit čerpání prostředků Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod (dále jen ROP JV ).
Obtížná majetkoprávní příprava projektů dopravní infrastruktury, pro něž je třeba zajistit výkupy cizích pozemků, znesnadňuje čerpání zdrojů z ROP JV. Z tohoto důvodu je vhodné přednostně zaměřit pozornost na rekonstrukci stávajících komunikací, u nichž lze výše zmíněný problém vyloučit.
Návrh řešení Odbor dopravy a silničního hospodářství vytipoval projekty vhodné k předložení do ROP JV.
Podpora může dosáhnout až 92,5% způsobilých výdajů. Mezi navrhované úseky patří:

II/385 Dolní Rožínka - hranice kraje
II/392 Velké Meziříčí - Tasov
II/402 Třešť - křiž. s I/38
II/411 Moravské Budějovice - hranice kraje

Úseky jsou zobrazeny na mapě v materiálu RK-18-2010-44,pr.1. Předpokládané celkové výdaje na jejich realizaci činí 430 mil. Kč.
StanoviskaOdbor ekonomický
Tyto projekty jsou uvedeny v rozpočtovém výhledu na roky 2011 až 2013, pokud ve Fondu strategických rezerv nebudou dostatečné zdroje na předfinancování projektu, což je velmi pravděpodobné, bude muset kraj využít cizích zdrojů (kontokorentní úvěr).
Tímto opatřením dochází k přesunutí některých plánovaných dopravních staveb do dalšího plánovacího období, jehož budoucnost není jistá.
Dotace z ROP JV by měla pokrýt 92,5% výdajů, doporučujeme předkládat žádosti o platby takovým způsobem, abychom minimalizovali potřebu předfinancování projektů ze strany kraje.
předložení žádostí o poskytnutí podpory v rámci kontinuální výzvy k předkládání projektů do Regionálního operačního programu NUTS 2 Jihovýchod na realizaci projektů:
* II/385 Dolní Rožínka - hranice kraje
* II/392 Velké Meziříčí - Tasov
* II/402 Třešť - křiž. s I/38
* II/411 Moravské Budějovice - hranice kraje
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* schválit převod finančních prostředků z Fondu strategických rezerv na zvláštní účty projektů II/385 Dolní Rožínka - hranice kraje; II/392 Velké Meziříčí - Tasov; II/402 Třešť - křiž. s I/38; II/411 Moravské Budějovice - hranice kraje v celkové maximální výši
430 mil. Kč. Finance budou uvolňovány postupně dle aktuální potřeby každého projektu;
* zavázat se, že v případě nedostatku zdrojů ve Fondu strategických rezerv bude předfinancování projektů II/385 Dolní Rožínka - hranice kraje; II/392 Velké Meziříčí - Tasov; II/402 Třešť - křiž. s I/38; II/411 Moravské Budějovice - hranice kraje zajištěno prostřednictvím úvěru.
Odpovědnost ODSH, OE
Termín 30. 9. 2010