Detail materiálu pro radu čj. RK-07-2010-50

RK-07-2010-50.doc  RK-07-2010-50pr1.doc
Číslo jednacíRK-07-2010-50
NázevNávrh dotace kraje pro Radu seniorů České republiky, o. s. - návrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Sociální věci
Zpracoval J. Bína, O.Tvarůžková
Předkládá V. Švarcová
Popis problémuRada kraje dne 16. 12. 2008 schválila uzavření dohody o spolupráci mezi krajem Vysočina a Radou seniorů České republiky, o. s, přičemž spolupráci ze strany partnera bude zajišťovat Krajská rada seniorů. V dohodě byla obsažena níže uvedená spolupráce:

Krajská rada seniorů jako zastřešující organizace na území regionu:
1. upřesní a doplní databázi neziskových organizací věnujících se seniorům v kraji Vysočina,
2. zmapuje tyto neziskové organizace,
3. bude přispívat ke vzájemné komunikaci mezi těmito neziskovými organizacemi,
4. bude nositelem jejich požadavků a námětů vůči krajské samosprávě,
5. bude zajišťovat klubovou činnost v rámci kraje ,
6. bude připravovat projekty v oblasti aktivit seniorů,
7. bude připomínkovým místem v rámci tvorby koncepčních materiálů kraje,
8. na žádost kraje bude předávat neziskovým organizacím informace o projektech a záměrech kraje.

Kraj Vysočina zejména:
1. bude spolupracovat na vytvoření databáze neziskových organizací věnujících se seniorům v kraji,
2. bude podporovat aktivity a činnost krajské rady seniorů dle svých možností,
3. bude při zpracovávání a projednávání problematiky týkající se seniorů spolupracovat s Krajskou radou seniorů.

Kraj Vysočina, na základě usnesení rady kraje č. 0933/21/2009/RK z června 2009, poskytl na činnost Krajské rady seniorů na rok 2009 dotaci ve výši 40 000 Kč.
V dohodě bylo stanoveno, že podpora činnosti Krajské rady seniorů v dalších letech bude mezi smluvními stranami projednána na každý rok samostatně a bude podléhat schválení v příslušných orgánech kraje. V návaznosti na toto ustanovení předkládáme návrh na poskytnutí dotace na činnost Krajské rady seniorů na rok 2010.

Podmínky poskytnutí dotace na rok 2009 byly upraveny smlouvou z níž vyplývala povinnost poskytnutou dotaci vyúčtovat a nevyčerpané prostředky vrátit. Krajská rada seniorů předložila vyúčtování dotace za rok 2009 ve stanoveném termínu a současně požádala o možnost ponechání nevyčerpané části dotace ve výši 7 404 Kč pro účely Krajské rady seniorů.
Návrh řešení Krajská rada seniorů potřebuje finanční prostředky především na cestovní náhrady (jízdné) svých členů a zástupců, organizaci společných jednání svých členských organizací, případně na tisk informačních materiálů pro své členy. Navrhujeme schválit dotaci ve výši 40 tis. Kč dle materiálu RK-07-2010-50, př.1. Ve smlouvě o poskytnutí dotace navrhujeme upravit povinnost dotaci vyúčtovat a nevyčerpané prostředky vrátit.
K rozpočtovému zabezpečení dotace navrhujeme schválit rozpočtovou změnu s navýšením prostředků na kapitole Sociální věci.

V případě žádosti Krajské rady seniorů, ohledně možnosti ponechat si nevyčerpanou část poskytnuté dotace za rok 2009 ve výši 7 404 Kč pro účely Krajské rady, navrhujeme žádosti nevyhovět a nevyčerpanou část dotace vrátit.
StanoviskaEkonomický odbor: Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje ke dni 24. 2. 2010 je 26 921 tis. Kč.
* poskytnout dotaci občanskému sdružení Rada seniorů České republiky, o. s. IČ: 63829797 ve výši 40 tis. Kč na činnost Krajské rady seniorů v kraji Vysočina dle materiálu RK-07-2010-50, př. 1;
* zamítnout žádost o ponechání nevyčerpané části poskytnuté dotace ve výši 7 404 Kč zpět na účet kraje;
rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Sociální věci, § 4399 Ostatní záležitosti sociálních věcí a politiky zaměstnanosti o částku 40 tis. Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti j. n., položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje o částku 40 tis. Kč.
Odpovědnost odbor sociálních věcí, odbor ekonomický
Termín 31. 3. 2010