Detail materiálu pro radu čj. RK-05-2010-29

Název2. ročník aktivity Čistá Vysočina
Zpracoval M. Vencovská
Předkládá I. Fryšová
Popis problémuJedná se o informaci o vyhlášení 2. ročníku aktivity Čistá Vysočina, která je zaměřena na zapojení široké veřejnosti do úklidu veřejných prostranství a zejména sběru odpadků podél komunikací v kraji Vysočina.

Usnesením rady kraje č. 0041/02/2009 bylo uloženo Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina (dále jen ORR ) předložit žádost projektu Vysočina 21 - Propagace a realizace MA 21 a udržitelného rozvoje v kraji Vysočina (dále jen projekt Vysočina 21 ) v rámci 2. Výzvy k předkládání žádostí o grant z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR (Usnesení 0041/02/2009/RK rada kraje rozhoduje předložit projektovou žádost projektu Vysočina 21 - Propagace a realizace MA 21 a udržitelného rozvoje v kraji Vysočina v rámci 2. Výzvy k předkládání žádostí o grant z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR a ukládá Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina předložit projektovou žádost v rámci 2. Výzvy k předkládání žádostí o grant z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR). Projekt získal podporu a od 15. 4. 2009 je realizován pod vedením projektové manažerky pí Marty Vencovské.

Jednou z 21 aktivit tohoto projektu je aktivita Čistá Vysočina, jejíž 2. ročník bude probíhat v týdnu od 16. 4. 2010 do 22. 4. 2010. Jedná se o zapojení široké veřejnosti do úklidu veřejných prostranství a zejména sběru odpadků podél komunikací v kraji Vysočina. Svoz sesbíraného odpadu u silnic bude zajišťovat Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.
S žádostí o spolupráci byli také osloveni autobusoví dopravci kraje Vysočina, aby zdarma umožnili přepravu účastníkům úklidu. Jako volná jízdenka bude sloužit průkaz, který obdrží každý účastník, viz materiál RK-05-2010-29, př.1.
Přihlašování účastníků akce bude probíhat elektronicky od 1. 3. 2010 do 31. 3. 2010. Následně bude zajištěn rozvoz pytlů a reflexních vest pro účastníky, které budou předány na základě předávacího listu, viz materiál RK-05-2010-29, př.2.
Cílem této aktivity, která se koná při příležitosti oslav Dne země, je vzbudit zájem veřejnosti o své okolí. Smyslem aktivity je posílení spolupráce mezi podnikatelským sektorem, veřejnou správou, neziskovými organizacemi a veřejností. Aktivita díky svému zcela konkrétnímu a srozumitelnému záměru, podpořenému navíc okamžitým výsledkem, podporuje zájem veřejnosti o principy trvale udržitelného rozvoje, který klade důraz na uvažovaní o způsobu života společnosti s ohledem na ekonomické a přírodní zdroje, životní prostředí a potřeby budoucích generací.
První ročník aktivity Čistá Vysočina proběhl v dubnu 2009 a setkal se s velkým ohlasem veřejnosti. Zapojilo se více než sto nejrůznějších skupin sběračů (např. školy, neziskové organizace, obce, ale i skupiny jednotlivců), dohromady přes šest tisíc lidí. Celkem bylo sesbíráno na 30 tun odpadu, z něhož část byla použita k dalšímu zpracování.
Návrh řešení ORR navrhuje Radě kraje Vysočina vzít na vědomí vyhlášení 2. ročníku aktivity Čistá Vysočina.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
bere na vědomí
vyhlášení 2. ročníku aktivity Čistá Vysočina dle materiálů RK-05-2010-29, RK-05-2010-29, př. 1 a RK-05-2010-29, př. 2.
Odpovědnost ORR
Termín 31. 7. 2010