Detail materiálu pro radu čj. RK-04-2010-48

RK-04-2010-48.doc
Číslo jednacíRK-04-2010-48
NázevŽádost Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace o souhlas se zahájením investičních akcí
Zpracoval D. Buřičová
Předkládá L. Kettner
Popis problémuNemocnice Nové Město na Moravě, příspěvková organizace, požádala ještě před schválením finančních plánů na rok 2010 o zařazení následujících akcí do investičního plánu:
- Spojovací koridor - 5. etapa akce Interní pavilon v Nemocnici Nové Město na Moravě , která se týká propojení pavilonu chirurgických oborů s nově rekonstruovanou částí pavilonu interních oborů podzemním koridorem. Nynější propojovací koridor, který je momentálně uzavřen, neodpovídá svými parametry podmínkám pro přepravu pacientů (lůžka, sedačky, atd.) materiálu a tabletovacího systému pro dopravu stravy. Propojení pavilonů je vzhledem ke klimatickým podmínkám a pavilónovému uspořádání nemocnice velmi vhodné. Část spojovací chodby se nachází pod hlavní komunikací, která je v současné době rozebrána a z tohoto důvodu by bylo vhodné řešit rekonstrukci spojovacího koridoru před obnovením komunikace. Pro rekonstrukci koridoru byla v červnu 2009 vypracována prováděcí dokumentace včetně rozpočtu a bylo vydáno i stavební povolení. Předpokládaná výše nákladů je 5,5 mil. Kč, nemocnice by tyto náklady uhradila z vlastního investičního fondu.
- Šokový zmrazovač krevní plazmy
Jedná se o prostou náhradu za opotřebovaný zmrazovač CSF 140 z roku 1998, který již nevyhovuje náročným normám výroby krevní plazmy a podmínkám jejího zmražování. Na stávajícím zařízení již proběhlo několik finančně náročných oprav a výměn dílů, které měly zabezpečit dosažení normou požadovaných parametrů. Protože je na první polovinu měsíce března 2010 nahlášena kontrola výroby krevní plazmy ze strany SÚKL, který je oprávněn zastavit, případně i zrušit výrobu pokud zařízení nesplňuje předepsané parametry, je nutno pro zachování výroby krevní plazmy urychleně pořídit nový šokový zmrazovač a zahájit tedy přednostně zadávací řízení již nyní v době, kdy není schválen investiční plán pro rok 2010.
- Počítačový tomograf - CT
Na oddělení radiologie je v provozu od r. 2002 počítačový tomograf 3. generace typ Asteion Dual fy Toshiba Medical Systems s pořizovací hodnotou 19 935 300,- Kč (2002). Dne 7. 1. 2010 došlo u tohoto přístroje k neodstranitelné závadě na RTG lampě - při běžném provozu dochází ke značnému přehřívání lampy a tím následně k výpadkům celého systému počítačového tomografu. Tento stav má negativní vliv i na další již značně opotřebené součásti CT přístroje - generátor, kabely a detektor.
Předpokládaná cena této základní opravy (výměna výše uvedených dílů) je cca 7 mil. Kč s tím, že může být i podstatně vyšší.
Do současnosti bylo na CT přístroji provedeno cca 1,37 mil skenů a na instalované RTG lampě cca 350 tisíc skenů. Výrobcem udávaná životnost CT přístroje je 1 mil. skenů a lampy 300 tisíc skenů, což znamená překročení životnosti přístroje o asi 40% a lampy asi o 20%. Je zřejmé, že případná oprava stávajícího přístroje je značně neefektivní a pouze odsouvá náhradu novým přístrojem do příští větší závady.
Předpokládané náklady na pořízení nového CT přístroje by se pohybovaly v rozmezí cca 16 - 20 mil. Kč plus nutné stavební úpravy dané typem pořizovaného přístroje.
Zároveň materiál řeší dodatečné navýšení limitu mzdových prostředků pro rok 2009. Limit byl stanoven na konečnou výši 276 427 tis. Kč s tím, že případné překročení by nemocnice kryla z fondu odměn. K tomuto kroku byla oprávněna na základě usnesení rady kraje č. 0895/20/2009/RK, kterým rada kraje souhlasila se zapojením fondu odměn u zdravotnických zařízení zřizovaných krajem Vysočina na pokrytí případného překročení stanoveného objemu prostředků na platy za kalendářní rok. Bohužel i po zapojení fondu odměn ve výši 543 tis. Kč došlo k překročení limitu o 470 tis. Kč (dle výpočtu mezd za prosinec 2009).
Návrh řešení Dle čl. 5 odst. 2 Pravidel Rady kraje Vysočina pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách kraje Vysočina a příspěvkových organizací zřizovaných krajem Vysočina ze dne 22. 9. 2009 č. 08/09 může příspěvková organizace zadat veřejnou zakázku v případě, že je finančně kryta (investiční dotace zřizovatele, odsouhlasené použití investičního fondu, neinvestiční provozní prostředky, závazné rozhodnutí o přidělení dotace ze státního rozpočtu nebo fondu, popř. jiný vnější zdroj financování).

K 30. 11 2009 byl stav fondů nemocnice následující (v tis. Kč):
-fond odměn /uč.911/ 543 - FKSP /úč.912/ 1 913 -fond rezervní /úč.914/ 2 359 -fond investiční /úč.916/ 75 610 Jiné finanční fondy /úč.918/ Ostatní běžné účty /úč.245/ Zůstatek na běžném účtu /úč.241/ 121 828 z toho: fond odměn 543 fond rezervní 2 359 fond investiční 75 610 provozní prostř.bez fondů 43 316 Zůstatek FKSP na běžném účtu 1 302
Nemocnice má na tedy svém investičním fondu dostatek finančních prostředků k financování všech uvedených akcí.
Radě kraje se navrhuje schválit zařazení uvedených akcí do investičního plánu na rok 2010 s tím, že akce budou financovány z vlastních zdrojů nemocnice.
Zároveň se radě kraje doporučuje schválit navýšení závazného ukazatele Limit mzdových prostředků na rok 2009 o 470 tis. Kč.
StanoviskaStanoviska odboru majetkového: OM nemá námitek k realizaci akce Spojovací koridor - 5. etapa akce Interní pavilon v Nemocnici Nové Město na Moravě.
souhlasí
se zařazením investičních akcí Počítačový tomograf - CT , Šokový zmrazovač krevní plazmy a Spojovací koridor do investičního plánu Nemocnice Nové Město na Moravě, příspěvkové organizace pro rok 2010 s tím, že tyto akce bude nemocnice financovat z vlastních zdrojů investičního fondu;
navýšení závazného ukazatele Limit prostředků na platy pro Nemocnici Nové Město na Moravě, příspěvkovou organizaci pro rok 2009 o 470 tis. Kč.
Odpovědnost odbor zdravotnictví, majetkový odbor
Termín 31. 12. 2010