Detail materiálu pro radu čj. RK-34-2009-48

NázevPoskytnutí dotace dobročinnému fondu ViZa
Zpracoval K. Nedvědová
Předkládá J. Běhounek
Popis problémuUkrajinu v posledních dnech postihla silná epidemie chřipky. Původní výskyt epidemie byl ve Lvovské, Ternopilské a Ivano-frankivské oblasti, nyní se nákaza rozšířila i do Zakarpatské oblasti Ukrajiny, která je partnerským regionem kraje Vysočina. Celkově si tato epidemie vyžádala již 50 mrtvých a 160 tisíc nakažených. Další infikovaní přibývají. Nákaza je více rozšířená ve větších městech, než ve venkovských oblastech. Z nařízení vlády byly již uzavřeny univerzity, školy, divadla, kina a další místa, kde dochází k shlukování většího počtu lidí a tím šíření nákazy. Česká, polská i slovenská vláda již vydaly doporučení svým občanům na Ukrajinu necestovat. Prezident Ukrajiny Viktor Juščenko a premiérka Julia Timošenková již oficiálně požádaly EU a USA o pomoc.
Náš partnerský region Zakarpatská oblasti Ukrajiny se na kraj Vysočina obrátil prostřednictvím nejvyšších představitelů Mychajla Kičkovského a Oleha Havašiho s žádostí o pomoc při nákupu léků, které k léčbě pacientů nezbytně potřebují. Žádost a seznam léků a dalších zdravotnických potřeb (jednorázové roušky) tvoří přílohu materiálu č. 1
(RK-34-2009-48, př. 1).
Návrh řešení OSH navrhuje radě kraje poskytnout dotaci dle materiálu RK-34-2009-48, př. 2. Dotace by byla našemu partnerskému regionu poskytnuta prostřednictvím dobročinného fondu ViZa, který byl zřízen za účelem financování společných projektů obou regionů. Dotace by byla využita na nákup léčiv a jednorázových roušek dle požadavku ukrajinské strany.
Rozhodování o poskytnutí dotace v hodnotě do 200 000 Kč v jednotlivém případě je dle § 59 odst. 2 písm. a) zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, je v kompetenci rady kraje.
StanoviskaOddělení právní a krajského živnostenského úřadu
Oddělení právní a krajského živnostenského úřadu, nemá k návrhu usnesení připomínky.
Ekonomický odbor nemá připomínky.
poskytnout dotaci dle materiálu RK-34-2009-48, př. 2.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana, ekonomický odbor
Termín 3. 11. 2009