Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2009-21

RK-33-2009-21.doc  RK-33-2009-21pr1.doc
Číslo jednacíRK-33-2009-21
NázevMajetkoprávní příprava odstranění dopravní závady na silnici III/3507 v Havlíčkově Borové
Zpracoval P. Kolář
Popis problémuRada kraje usnesením 0185/06/2009/RK rozhodla zahájit jednání s Ladislavem Brožem, bytem Ledečská 2711, Havlíčkův Brod o koupi nemovitostí tvořících č.p. 66 v Havlíčkově Borové. Tyto nemovitosti tvoří dopravní závadu v obci (zúžená vozovka v nepřehledné zatáčce s pohybem chodců ve vozovce), která by měla být odstraněna v rámci stavebních úprav silnice III/3507 v Havlíčkově Borové. Městys Havlíčkova Borová byl připraven podílet se finančně na výkupu nemovitostí s ohledem na skutečnost, že pro stavbu kraje je potřeba využít jen část vykupovaných nemovitostí (pro narovnání vozovky silnice III. třídy) a větší část by využil městys pro chodník a další veřejně prospěšné účely (hřiště, zeleň eventuelně pro další výstavbu).
Jednání s vlastníkem pozemku vedená odborem majetkovým nebyla úspěšná. Vlastník požadoval cenu ve výši 653 tis. Kč což odpovídalo ceně podle znaleckého posudku podle oceňovacích předpisů (tzv. úřední cena). OM navrhoval s ohledem na stav nemovitostí (větší část hospodářských stavení je zřícená nebo před zřícením) kupní cenu 400 tis. Kč jako cenu dle názoru OM v místě a čase obvyklou. Následně bylo v této situaci jednáno se starostou městyse Havlíčkova Borová. Výsledkem jednání bylo navržené řešení, že nemovitosti od vlastníka vykoupí městys Havlíčkova Borová s tím, že po uskutečněném výkupu bude projednána v samosprávných orgánech kraje finanční spoluúčast kraje.
Městys Havlíčkova Borová předložil uzavřenou kupní smlouvu na předmětné nemovitosti s doložkou o povolení vkladu vlastnického práva v katastru nemovitostí.
Návrh řešení OM navrhuje poskytnout městysi Havlíčkova Borová finanční dar ve výši 200 000 Kč. Tímto darem kraj Vysočina zajistí svou spoluúčast na výkupu nemovitostí, z části potřebných pro realizaci stavby kraje. Finanční krytí daru bude zajištěno v rámci stávající výše kapitoly Nemovitý majetek rozpočtu kraje Vysočina na rok 2009 vnitřní změnou rozpisu rozpočtu.
Současně OM navrhuje uzavřít s městysem Havlíčkova Borová smlouvu o smlouvě budoucí darovací, podle které městys Havlíčkova Borová po dokončení stavebních úprav silnice III/3507 daruje kraji Vysočina pozemky ve svém vlastnictví zastavěné stavbou silnice III/3507 v Havlíčkově Borové.
StanoviskaOdbor ekonomický nemá připomínek.
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* poskytnout městysi Havlíčkova Borová, se sídlem Náměstí 278, 582 23 Havlíčkova Borová, IČ 00267431 finanční dar ve výši 200 000 Kč dle materiálu RK-33-2009-21, př. 1 z kapitoly Nemovitý majetek, § 3639 Komunální služby a územní rozvoj jinde nezařazené;
* uzavřít s městysem Havlíčkova Borová smlouvu o smlouvě budoucí darovací, podle které městys Havlíčkova Borová po dokončení stavebních úprav silnice III/3507 v Havlíčkově Borové v úseku provozního staničení km 5,1 - 5,5 daruje kraji Vysočina pozemky ve svém vlastnictví zastavěné stavbou silnice III/3507.
Termín 10. 11. 2009