Detail materiálu pro radu čj. RK-24-2009-59

RK-24-2009-59.doc  RK-24-2009-59pr1.pdf  RK-24-2009-59pr2.doc
Číslo jednacíRK-24-2009-59
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření na kapitole Požární ochrana a IZS - žádost obce Číchov o dotaci na stavbu mostu
Zpracoval P. Dvořák
Předkládá I. Šteklová
Popis problémuObec Číchov se obrátila na kraj Vysočina se žádostí o poskytnutí finanční pomoci na uhrazení části nákladů spojených s výstavbou mostu, který byl stržen povodní na jaře roku 2006.
Dne 28. března 2006 byl na základě požadavku obce Číchov vyhlášen III. stupeň povodňové aktivity na vodním toku Jihlava. Při této povodni došlo dne 1. dubna 2006 v obci Číchov k destrukci mostu přes řeku Jihlavu a tím se stala větší část obce ze silnice č. III/40510 nedostupnou. Oddělení krizového řízení zajistilo provizorní přemostění od Správy státních hmotných rezerv. Místní podmínky umožnily zbudovat provizorní přemostění pouze do nosnosti 5ti tun. Levá část obce se tak stala obtížně dostupnou pro těžší vozidla a byla omezena dopravní obslužnost (zásobování obyvatelstva, dostupnost složkami Integrovaného záchranného systému apod.). Jedinou přístupovou cestou do obce Číchov se stala účelová komunikace z obce Chlum.
Obec Číchov podala prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj žádost o poskytnutí státní dotace z programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou na stavbu nového mostu. Projednání žádosti bylo podmíněno doložením projektové dokumentace. Vzhledem k místním podmínkám (blízkost železničního náspu, obtížně proveditelné napojení na silnici č. III/40510) nebylo možné obnovit most v původní podobě a nebylo proto možné ihned zpracovat projektovou dokumentaci. Z tohoto důvodu obec nejprve zadala zpracování studie proveditelnosti odborné firmě, aby bylo nalezeno optimální řešení z hlediska místních komplikovaných stavebních podmínek, budoucích povodní a v neposlední řadě se přihlíželo k ekonomickým aspektům. Na zaplacení studie neměla obec Číchov ve svém rozpočtu dostatek finančních prostředků, a proto požádala kraj o dotaci. Kraj žádosti obce vyhověl a v prosinci roku 2006 poskytl obci dotaci ve výši 135 000 Kč. Studie byla dokončena v říjnu 2007. Výsledná cena, kterou obec za studii zaplatila, byla nižší než očekávaná (97 580 Kč). Nevyčerpanou část dotace obec v souladu se smlouvou vrátila na účet kraje.
Na základě výsledků studie proveditelnosti zadala obec firmě DOPRAVOPROJEKT Ostrava spol. s r.o. zpracování dokumentace pro územní řízení a dokumentace pro stavební povolení. Celkové náklady na zpracování dokumentace, inženýrskou činnost a další přípravné činnosti (přeložka distribuční soustavy fy E.ON, překládka podzemního vedení fy Telefónica O2) činily 1 035 378 Kč. Obec požádala kraj o dotaci na tyto výdaje. Vzhledem k výši rozpočtu obce kraj žádosti obce vyhověl a poskytl dotaci ve výši 776 985 Kč. Pokud by obec nezískala finanční prostředky z vnějších zdrojů, nedokázala by sama uhradit náklady za zpracování přípravné dokumentace, která byla nezbytnou přílohou žádosti o státní dotaci a její žádost by byla vyřazena.
Díky podpoře kraje byla v říjnu 2008 žádost obce Číchov o dotaci Ministerstvem pro místní rozvoj schválena a obec získala státní dotaci na stavbu mostu ve výši 17 756 000 Kč, což činí 80% celkových nákladů na stavbu mostu (21 993 000 Kč). Podíl obce činí 4 237 000 Kč.
V říjnu 2008 byla zahájena stavba mostu a nyní je most těsně před dokončením (červenec 2009).
Aby mohla obec uhradit 20% spoluúčast na financování mostu, musela si vzít půjčku ve výši 3 000 000 Kč. Splácení takto vysoké půjčky výrazně zatíží do budoucna rozpočet obce. Dle vyjádření starosty obec není sama schopna platit ze svého rozpočtu takto vysoké náklady.
Návrh řešení Odbor sekretariátu hejtmana navrhuje poskytnout obci Číchov dotaci z rozpočtu kraje ve výši 1 977 000 Kč na úhradu části nákladů spojených se stavbou mostu přes řeku Jihlavu - napojení obce ze silnice č. III/40510. Dotace představuje 65 % nákladů obce po odečtu předešlých dotací poskytnutých na stavbu mostu. Při stanovení výše dotace se vycházelo z rozpočtových možností obce.
StanoviskaOdbor ekonomický souhlasí s navrhovaným usnesením. Aktuální stav kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, položka Nespecifikovaná rezerva k 16. 7. 2009 je 52 972 tis. Kč
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* rozhodnout poskytnout dotaci obci Číchov, IČ 545643 ve výši 1 977 000 Kč na úhradu části nákladů spojených se stavbou mostu přes řeku Jihlavu - napojení obce ze silnice č. III/40510 dle materiálu RK-24-2009-59, př. 2;
* schválit rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Požární ochrana a integrovaný záchranný systém, § 5269 Ostatní správa v oblasti hospodářských opatření pro krizové stavy o částku 1 977 000 Kč při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené, položka Nespecifikovaná rezerva o stejnou částku 1 977 000 Kč za účelem poskytnutí dotace obci Číchov, IČ 545643 na úhradu části nákladů spojených se stavbou mostu přes řeku Jihlavu - napojení obce ze silnice č. III/40510 dle materiálu RK-24-2009-59, př. 2.
Odpovědnost odbor sekretariátu hejtmana
Termín 31. 12. 2009