Detail materiálu pro radu čj. RK-24-2009-15

Číslo jednacíRK-24-2009-15
NázevVzájemné darování pozemků v k. ú. Zboží a obci Habry
Zpracoval F. Vak
Popis problémuMateriál řeší vzájemné darování pozemků v k. ú. Zboží a obci Habry s městem Habry.
Město Habry požádalo o vyrovnání hranice pozemku par. č. 42/2 v k. ú. Zboží a obci Habry, a tím i jeho zpřístupnění přímo ze silnice. Uvedený pozemek se nachází za pozemkem par. č. 42/5 ve vlastnictví kraje a město nemá na svůj pozemek zajištěný přístup, což brání využít tuto lokalitu k zamýšlenému budoucímu záměru města pro výstavbu rodinných domků. Proto město nechalo po dohodě s ředitelem Ústavu sociální péče Zboží, příspěvkové organizace zpracovat geometrický plán č. 190-177/2008, který řeší požadavek města a zároveň i požadavek ÚSP na majetkoprávní vypořádání části pozemku ve vlastnictví města, který ÚSP dlouhodobě využívá ke své činnosti - má na něm postavený skleník. Podle geometrického plánu má město zájem o nabytí nově zaměřeného pozemku par. č. 42/7 ostatní plocha jiná plocha o výměře 582 m2 a ÚSP o nově zaměřený pozemek par. č. 42/6 ostatní plocha jiná plocha o výměře 582 m2 v k. ú. Zboží a obci Habry. Dále město nabízí k převodu ještě pozemek par. č. 1066 ostatní plocha, ostatní komunikace o výměře 149 m2 v k. ú. Zboží a obci Habry, který navazuje přímo na areál ÚSP a je jím využíván jako parkoviště automobilů.
Pozemek par. č. 42/5 je ve vlastnictví kraje Vysočina na podle Protokolu o předání a převzetí majetku státu dle § 8 zákona č. 290/2002 Sb. Ze dne 19. 12. 2002. Zřizovací listinou byl svěřen do správy Ústavu sociální péče Zboží, příspěvkové organizace. U Katastrálního úřadu pro Vysočinu, Katastrálního pracoviště Havlíčkův Brod je pozemek zapsán v katastru nemovitostí pro shora uvedené k. ú. a obec na listu vlastnictví 351.
Návrh řešení Odbor majetkový navrhuje provést s městem vzájemný bezúplatný převod pozemků. S ohledem na ustanovení příslušných ustanovení zákona č. 357/1992 Sb. o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, v platném znění, bude vzájemný převod proveden dvěma darovacími smlouvami. Vzájemným převodem pozemků dojde k získání pozemků užívaných ÚSP do vlastnictví kraje a pro ÚSP nepotřebné pozemky budou využity pro rozvoj města, resp. místní části Zboží. Navržené řešení je v souladu s ustanovením článku 2 Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro vzájemný převod nemovitého majetku mezi krajem a obcí. Záměr kraje darovat nemovitý majetek je třeba dle ustanovení § 18 odst. 1 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, ve znění pozdějších předpisů zveřejnit po dobu nejméně 30 dnů na úřední desce krajského úřadu.
Návrh usnesení předpokládá rozhodnout zveřejnit záměr darovat městu Habry nově zaměřený pozemek par. č. 42/7 v k. ú. Zboží a obci Habry, doporučit zastupitelstvu kraje rozhodnout převést darem pozemek par. č. 42/7 v k. ú. Zboží a obci Habry do vlastnictví města Habry a nabýt darem nově zaměřený pozemek par. č. 42/6 a pozemek par. č. 1066 v k. ú. Zboží a obci Habry do vlastnictví kraje.
StanoviskaMajetkový správce i odvětvový odbor souhlasí s vzájemným převodem pozemků v k. ú. Zboží a obci Habry
zveřejnit záměr kraje darovat městu Habry pozemek par. č. 42/7 ostatní plocha, jiná plocha o výměře 582 m2 nově oddělený geometrickým plánem č. 190-177/2008 z pozemku par. č. 42/5 v k. ú. Zboží a obci Habry;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* převést darem pozemek par. č. 42/7 ostatní plocha, jiná plocha o výměře 582 m2 nově oddělený geometrickým plánem č. 190-177/2008 z pozemku par. č. 42/5 v k. ú. Zboží a obci Habry z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví města Habry;
* nabýt darem pozemky par. č. 42/6 ostatní plocha, jiná plocha o výměře 582 m2 nově oddělený geometrickým plánem č. 190-177/2008 z pozemku par. č. 42/2 a par. č. 1066 ostatní plocha, ostatní komunikace o výměře 149 m2 v k. ú. Zboží a obci Habry z vlastnictví města Habry do vlastnictví kraje Vysočina.
Termín září 2009