Detail materiálu pro radu čj. RK-23-2009-24

RK-23-2009-24.doc
Číslo jednacíRK-23-2009-24
NázevSouhlas se stavbou a uzavření smlouvy o výpůjčce - k. ú. Jihlava
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuPředkládaný materiál řeší vydání souhlasu se stavbou úpravy zastávek MHD v k. ú. Jihlava a uzavření smlouvy o výpůjčce na pozemky ve vlastnictví kraje, které mají být uvedenou stavbou dotčeny.
Na OM se obrátilo statutární město Jihlava se žádostí o uzavření smlouvy o výpůjčce částí pozemků v k.ú. Jihlava pro stavbu Bezbariérové úpravy zastávek MHD a dopravní telematika pro preferenci MHD v Jihlavě . Uvedená stavba bude spočívat v úpravě stávajících zastávek MHD na území města Jihlava s cílem zajistit bezbariérovost těchto zastávek. Některé ze zastávek MHD, které mají být touto stavbou dotčeny jsou na komunikacích a pozemcích ve vlastnictví kraje Vysočina. Jedná se o následující silnice:
II/405 - zastávky č. 2, 3, 4 a 5 - umístěny na pozemku par. č. 6005/1 - rozsah 240 m2
II/602 - zastávky 20A, 20B a 21 - umístěny na pozemku par. č. 6078/1 - rozsah 180 m2
II/523 - zastávky 27A, 27B, 28 a 29 - umístěny na pozemku par. č. 5783/34 - rozsah 240 m2
Dle sdělení žadatele budou na uvedenou stavbu čerpány dotace z evropských fondů a k žádosti o dotaci je třeba doložit smluvní vztah k dotčeným pozemkům. Z tohoto důvodu žádá statutární město Jihlava o uzavření smlouvy o výpůjčce částí výše uvedených pozemků na dobu určitou 10 let. Tato doba je potřebná s ohledem ke lhůtám pro přípravu a realizaci stavby a ke splnění podmínek udržitelnosti projektu.
Pozemky, kterých se uvedená stavba dotkne, jsou ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001. Zřizovací listinou byly dány do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Jihlava, resp. podle Rozhodnutí o sloučení příspěvkových organizací vydaného krajem Vysočina a schváleného Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0523/08/2006/ZK ze dne 7. 11. 2006, účinného od 1. 1. 2007, byly svěřeny do správy organizace s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Katastrální úřad pro Vysočinu, katastrální pracoviště Jihlava vede výše uvedené pozemky na LV 1078 pro k.ú. a obec Jihlava.
Návrh řešení OM navrhuje vyslovit souhlas se stavbou Bezbariérové úpravy zastávek MHD a dopravní telematika pro preferenci MHD v Jihlavě , kterou budou dotčeny pozemky ve vlastnictví kraje Vysočina. Stavba má zajistit bezbariérové přístupy na autobusové zastávky MHD. Vzhledem k tomu, že žadatel chce tuto stavbu financovat z dotací evropských fondů, navrhuje OM dále rozhodnout uzavřít se statutárním městem Jihlava smlouvu o výpůjčce částí požadovaných pozemků na dobu deseti let. Touto smlouvou bude žadatel prokazovat skutečnost, že má smluvní vztah s vlastníkem dotčených pozemků.
Usnesení předpokládá vyslovit souhlas se stavbou a rozhodnout uzavřít smlouvu o výpůjčce mezi krajem Vysočina a statutárním městem Jihlava.
StanoviskaKrajská správa a údržba silnic Vysočiny, provoz Jihlava vyslovila dne 3. 6. 2009 souhlas se stavbou Bezbariérové úpravy zastávek MHD a dopravní telematika pro preferenci MHD v Jihlavě a stanovila podmínky, za nichž má být stavba prováděna.
souhlasí
se stavbou Bezbariérové úpravy zastávek MHD a dopravní telematika pro preferenci MHD v Jihlavě , kterou budou dotčeny části pozemků par. č. 6005/1, par. č. 6078/1 a 5783/34 v k.ú. a obci Jihlava, které jsou ve vlastnictví kraje Vysočina;
uzavřít mezi krajem Vysočina a statutárním městem Jihlava smlouvu o výpůjčce částí pozemků par. č. par. č. 6005/1, par. č. 6078/1 a par. č. 5783/34 v k.ú. a obci Jihlava pro účely realizace stavby Bezbariérové úpravy zastávek MHD a dopravní telematika pro preferenci MHD v Jihlavě od 1. 8. 2009 na dobu určitou 10 let.
Termín 31. 7. 2009