Detail materiálu pro radu čj. RK-19-2009-10

RK-19-2009-10.doc
Číslo jednacíRK-19-2009-10
NázevSmlouva o budoucí darovací smlouvě mezi Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a krajem Vysočina na převzetí vyřazovaného úseku silnice I/34 na území městyse Božejov
Zpracoval P. Kolář
Popis problémuPřed zahájením stavby Silnice I/34 Nová Ves - Božejov byly na základě výzvy investora stavby - Ředitelství silnic a dálnic ČR - uzavřeny závazky městyse Božejov a kraje Vysočina na budoucí převzetí částí vyřazovaných úseků silnice I/34. Zastupitelstvo kraje usnesením 191/03/2004/ZK schválilo bezúplatné nabytí části silnice I/34 v k. ú. a obci Božejov v úseku mezi křižovatkami se silnicemi III/11254 a III/03410 do vlastnictví kraje Vysočina (jedná se o úsek silnice, který zajistí propojení stávající sítě silnic III. třídy). Městys Božejov se zavázal k převzetí zbývajících, v budoucnu vyřazovaných úseků silnice I/34. Mimo jiné i úseku stávající silnice I/34 z Božejova od křižovatky se silnici III/11254 k novému napojení na obchvat směrem k Pelhřimovu v délce necelého 1 km.
V roce 2007 se projednávalo budoucí uspořádání silnic a závazky kraje Vysočina, obcí Ústrašín, Ondřejov a města Pelhřimov k převzetí v budoucnu vyřazovaných částí silnice I/19 v plánované navazující stavbě Silnice I/34 Ondřejov - Pelhřimov . Městys Božejov se na kraj Vysočinu opakovaně obrátil se žádostí o přehodnocení uzavřených závazků v případě budoucího převzetí úseků silnic na území městyse Božejov a požadoval závazek ze strany kraje k budoucímu převzetí úseku stávající silnice I/34 z Božejova od křižovatky se silnici III/11254 k novému napojení na obchvat směrem k Pelhřimovu v délce cca 1 km. Poukazoval přitom na princip stejného přístupu ke všem obcím s tím, že v navazujícím plánovaném úseku Ondřejov - Pelhřimov se kraj zavázal k převzetí většího rozsahu vyřazované silnice. Na úrovni kraje se opakovaný požadavek projednával na úrovni příslušných členů rady kraje, v Dopravní komisi rady kraje Vysočina a naposledy byl dne 23. 10. 2007 předložen na jednání rady kraje. Rada kraje usnesením 1439/20/2007/RK rozhodla nezařadit žádost městyse Božejov o schválení závazku převzetí úseku komunikace I/34 od křižovatky se silnicí III/11254 v Božejově po napojení na nový obchvat na jednání Zastupitelstva kraje Vysočina.
Starosta městyse Božejov se znovu obrátil v roce 2009 ve stejné věci na kraj a požadavek na převzetí předmětného úseku silnice projednal s náměstkem hejtmana kraje pro oblast dopravy a majetku Ing. Liborem Jouklem s argumentací, že po tomto úseku silnice budou jezdit autobusy zajišťující základní dopravní obslužnost obce.
Návrh řešení Návrh usnesení předpokládá s ohledem na zajištění propojení silnic, po kterých vede veřejná autobusová doprava zajišťující základní dopravní obslužnost, doporučení zastupitelstvu kraje rozhodnout o uzavření smlouvy o budoucí darovací smlouvě mezi Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a krajem Vysočina, podle které kraj Vysočina po vyřazení ze silniční sítě silnic I. třídy převezeme do svého vlastnictví úsek stávající silnice I/34 od křižovatky se silnicí III/03410 po nové napojení na silnici I/34 směrem na Ústrašín v délce cca 1 098 m. Podle tohoto návrhu kraj Vysočina převezme mimo úseku mezi křižovatkami III/03410 a III/11254 (k čemuž se zavázal podle usnesení 191/03/2004/ZK) nově i úsek od křižovatky III/11254 po nové napojení na silnici I/34.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje uzavřít smlouvu o budoucí darovací smlouvě mezi Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a krajem Vysočina na převzetí vyřazovaného úseku silnice I/34 dle materiálu RK-19-2009-10 př. 1.
Termín 16. 6. 2009