Detail materiálu pro radu čj. RK-13-2009-29

RK-13-2009-29.doc  RK-13-2009-29pr1.doc  RK-13-2009-29pr2.doc
Číslo jednacíRK-13-2009-29
NázevNávrh na provedení rozpočtového opatření - vzdělávání v oboru všeobecné praktické lékařství
Zpracoval S. Měrtlová
Předkládá L. Kettner
Popis problémuZákonem č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávaní odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta, ve znění pozdějších předpisů, platným od 17. 4. 2004, se změnily podmínky získání specializované způsobilosti lékaře. Odborná způsobilost k výkonu lékařského povolání se získává absolvováním nejméně šestiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním oboru všeobecné lékařství.
Specializovaná způsobilost lékaře se získává úspěšným ukončením specializačního vzdělávání atestační zkouškou, na jejímž základě je lékaři vydán diplom o specializačním oboru. Obory specializačního vzdělávání jsou vydány ve vyhlášce č. 233/2008 Sb., o oborech specializačního vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů.
V návaznosti na usnesení rady kraje č. 1749/38/2008/RK ze dne 23. 12. 2008 požádali MUDr. Jakub Neugebauer a MUDr. Lucie Bezoušková o schválení finančních prostředků k úhradě jejich mzdových nákladů včetně povinných odvodů v Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkové organizaci. Zde jsou oba lékaři přijati do pracovního poměru v návaznosti na povinné praxe vzdělávacího programu MZ ČR v oboru všeobecné praktické lékařství pro dospělé bod 2 písm. b). Žádosti lékařů viz materiál RK-13-2009-29, př. 1 a RK-13-2009-29, př. 2.
Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvková organizace, požádala dne 30. 3. 2009 a 8. 4. 2009 o přidělení finančních prostředků, které pokryjí mzdové náklady včetně povinných odvodů, pro MUDr. Jakuba Neugenauera a MUDr. Lucii Bezouškovou, kteří absolvují povinnou stáž na klinických odděleních v rámci přípravy k atestaci z oboru všeobecné praktické lékařství. Žádost Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, viz materiál RK-13-2009-29, př. 3.
Návrh řešení Navrhuje se radě kraje schválit finanční prostředky k úhradě mzdových nákladů včetně povinných odvodů pro Nemocnici Havlíčkův Brod, které budou určeny k úhradě mzdových nákladů MUDr. Jakuba Neugebauera a MUDr. Lucie Bezouškové po dobu povinných stáží na klinických odděleních nemocnice.
StanoviskaEkonomický odbor k předloženému návrhu rozpočtového opatření nemá připomínky. Aktuální stav položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje je 18 567 tis. Kč.
poskytnout neinvestiční dotaci pro Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci, IČ 00179540 v celkové výši 235 tis. Kč za účelem úhrady osobních nákladů MUDr. Jakuba Neugebauera ( 117,5 tis. Kč) a MUDr. Lucie Bezouškové ( 117,5 tis. Kč) po dobu povinných stáží na klinických odděleních nemocnice;
* rozpočtové opatření spočívající ve zvýšení kapitoly Zdravotnictví, § 3592 - Další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví, položky 5331 - Neinvestiční dotace zřízeným příspěvkovým organizacím (UZ 00501) o částku 235 tis. Kč s určením pro Nemocnici Havlíčkův Brod, příspěvkovou organizaci při současném snížení kapitoly Rezerva a rozvoj kraje, § 6409 - Ostatní činnosti jinde nezařazené, položky Péče o lidské zdroje a majetek kraje o stejnou částku 235 tis. Kč dle materiálu RK-13-2009-29, př. 3;
* zvýšení závazného ukazatele Dotace na provoz u Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvkové organizace, o částku 235 tis. Kč za účelem úhrady osobních nákladů MUDr. Jakuba Neugebauera a MUDr. Lucie Bezouškové po dobu povinných stáží na klinických odděleních nemocnice.
Odpovědnost odbor zdravotnictví, odbor ekonomický, ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod
Termín 2009- 4- 30