Detail materiálu pro radu čj. RK-35-2008-48

RK-35-2008-48.doc  RK-35-2008-48pr1.doc  RK-35-2008-48pr2.doc
Číslo jednacíRK-35-2008-48
NázevInformace o přípravě globálního grantu v rámci oblasti podpory 3.2 Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost
Zpracoval J. Zikánová
Předkládá T. Čihák
Popis problémuCílem materiálu je informovat Radu kraje Vysočina a Zastupitelstvo kraje Vysočina
o přípravě globálního grantu v rámci oblasti podpory 3.2 Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (dále jen OP VK ) - Podpora nabídky dalšího vzdělávání.
Rada kraje Vysočina dne 20. 11. 2007 usnesením č. 1575/33/2007/RK (Rada kraje rozhoduje uzavřít Dohodu o spolupráci Řídícího orgánu a Zprostředkujícího subjektu při zabezpečení realizace Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost mezi krajem Vysočina a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR dle materiálu RK-33-2007-18, př. 1) rozhodla uzavřít Dohodu o spolupráci Řídícího orgánu (Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy) a Zprostředkujícího subjektu (kraj Vysočina) při zabezpečení realizace Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (dále jen Dohoda
o spolupráci ). Kraj Vysočina je Zprostředkujícím subjektem pro realizaci tzv. globálních grantů (dále jen GG - jde o velký projekt kraje) především v oblasti řízení, provádění pomoci z Evropského sociálního fondu, zajištění dokumentace, monitorování, realizace finančních toků a celé řady dalších činností. Odbor regionálního rozvoje, oddělení grantových programů Krajského úřadu kraje Vysočina je pověřeno výkonem role Zprostředkujícího subjektu.
OP VK se skládá z následujících prioritních os:
- prioritní osa 1: Počáteční vzdělávání;
- prioritní osa 2: Terciární vzdělávání, výzkum a vývoj;
- prioritní osa 3: Další vzdělávání;
- prioritní osa 4a: Systémový rámec celoživotního učení (cíl Konvergence);
- prioritní osa 5a: Technická pomoc (cíl Konvergence).
Prioritní osy se dále člení na oblasti podpory. Oblasti podpory, ve kterých budou krajem Vysočina realizovány GG v letech 2007 - 2013 jsou:
- oblast podpory 1.1: Zvyšování kvality ve vzdělávání;
- oblast podpory 1.2: Rovné příležitosti dětí a žáků;
- oblast podpory 1.3: Další vzdělávání pracovníků škol;
- oblast podpory 3.2: Podpora nabídky dalšího vzdělávání.
Kraj Vysočina bude realizovat celkem 3 globální granty v první části programového období
a další 3 ve zbývající části programového období (oblasti podpory 1.1, 1.2 a 1.3) a jeden globální grant (oblast podpory 3.2) bude realizován v průběhu celého programového období. V rámci každého globálního grantu je dle časového harmonogramu plánováno až 6 výzev.
Bližší informace o OP VK tvoří materiál RK-35-2008-48, př. 1.
Výzva pro předkládání globálních grantů pro prioritní osu 1 OP VK (tj. oblasti podpory 1.1, 1.2 a 1.3) byla vyhlášena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen MŠMT ) dne 12. 12. 2007. Kraj Vysočina zpracoval žádosti o 3 globální granty, které v lednu 2008 předložil MŠMT. Globální granty byly schváleny MŠMT v březnu 2008 a 20. května 2008 vyhlásil kraj Vysočina s účinností od 26. 5. 2008 1. výzvu k předkládání žádostí o grantový projekt v rámci všech tří globálních grantů kraje Vysočina. V současné době vrcholí proces výběru projektových žádostí k financování.
Dne 14. 11. 2008 vyhlásilo MŠMT průběžnou výzvu zprostředkujícím subjektům - krajům
k předkládání globálních grantů z OP VK, prioritní osy 3, oblasti podpory 3.2 - Podpora nabídky dalšího vzdělávání. Výzva tvoří materiál RK-35-2008-48, př. 2. Na základě této výzvy připravuje Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina, oddělení grantových programů (dále jen OGP ), které je pověřeno výkonem role Zprostředkujícího subjektu OP VK za kraj Vysočina, návrh globálního grantu v oblasti podpory 3.2. Návrh globálního grantu bude projednán s příslušnými partnery a předložen Radě kraje Vysočina ke schválení.
Návrh řešení Odbor regionálního rozvoje navrhuje Radě kraje Vysočina doporučit Zastupitelstvu kraje Vysočina:
- vzít na vědomí informaci o přípravě globálního grantu kraje Vysočina v oblasti podpory 3.2 OP VK;
- uložit Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina předložit globální grant v oblasti podpory 3.2 OP VK ke schválení Radě kraje Vysočina do 31. 1. 2009.
StanoviskaStanoviska nebyla vyžádána.
doporučuje
zastupitelstvu kraje:
* vzít na vědomí informaci o přípravě globálního grantu kraje Vysočina v oblasti podpory 3.2 OP VK;
* uložit Odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu kraje Vysočina předložit globální grant v oblasti podpory 3.2 OP VK ke schválení Radě kraje Vysočina do 31. 1. 2009.
Odpovědnost ORR
Termín 17. 12. 2008