Detail materiálu pro radu čj. RK-33-2008-11

RK-33-2008-11.doc
Číslo jednacíRK-33-2008-11
NázevSmlouvy zakládající právo investora provést stavbu
Zpracoval J. Mrázková
Popis problémuPředkládaný materiál řeší možnost realizovat cizími investory stavby na pozemcích ve vlastnictví kraje Vysočina.
Na kraj Vysočinu se obrátila společnost Nákupní centrum Třebíč, s.r.o., Pontassievská 918/1, Znojmo se žádostí o souhlas se stavbou Chodník Střítež Třebíč na částech pozemků ve vlastnictví kraje Vysočina, a to par. č. 1134/1 - ostatní plocha, silnice, par. č. 1134/2 - ost. plocha, silnice a par. č .1086/5 - ost. plocha, silnice v k.ú. Střítež u Třebíče, obec Střítež. S ohledem na ustanovení § 110 zák. č.183/2006 Sb., stavební zákon, musí stavebník prokázat vlastnické právo k pozemku, určenému k zastavění nebo právo založené smlouvou provést stavbu. Dle současné praxe je touto smlouvou Smlouva zakládající právo provést stavbu, ve které vlastník pozemku vysloví souhlas s dotčením pozemku v jeho vlastnictví zamýšlenou stavbou.
Na stavbu chodníku budovaného společností Nákupní centrum Třebíč s.r.o. Znojmo by měl navázat chodník budovaný obcí Střítež. Chodníkem by měla být zastavěna část pozemku par. č. 1134/2 - ostatní plocha, silnice v témže k.ú. a obci. Obec Střítež chce pro vybudování chodníku využít prostředky z Programu rozvoje venkova a podmínkou pro čerpání prostředků je uzavření smlouvy umožňující investorovi realizaci stavby i na cizích pozemcích.
Pozemky, které mají být dotčeny uvedenou stavbou, jsou ve vlastnictví kraje Vysočina na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001. Zřizovací listinou byly dány do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Správa a údržba silnic Třebíč, resp. podle Rozhodnutí o sloučení příspěvkových organizací vydaného krajem Vysočina a schváleného Zastupitelstvem kraje Vysočina usnesením č. 0523/08/2006/ZK ze dne 7. 11. 2006, účinného od 1. 1. 2007, byly tyto pozemky svěřeny do správy organizace s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Návrh řešení Odbor majetkový doporučuje radě kraje po vyjádření Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, provoz Třebíč vyslovit souhlas s požadovanou stavbou jak pro Nákupní centrum Třebíč, s.r.o., Znojmo, tak i pro obec Střítež.
S ohledem na ustanovení § 110 zák. 183/2006 Sb., stavební zákon musí stavebník prokázat vlastnické právo k pozemku, určenému k zastavění nebo právo provést stavbu založené smlouvou.
Návrh usnesení předpokládá vyslovit souhlas se stavbami Chodník Střítež Třebíč na pozemcích par. č. 1134/1 - ostatní plocha, silnice, par. č. 1134/2 - ost. plocha, silnice a par. č. 1086/5 - ost. plocha, silnice v k.ú. Střítež u Třebíče, obec Střítež a Chodník v obci Střítež na pozemku par. č. 1134/2 v témže k.ú. a obci a rozhodnout uzavřít nepojmenované smlouvy, prokazující právo investorů provést stavbu na pozemcích výše uvedených. Dále návrh předpokládá zveřejnit záměr darování částí pozemků zastavěných oběma stavbami do vlastnictví obce Střítež. Obec Střítež totiž podle dohody s investorem stavby Chodník Střítež Třebíč pro něj zajišťuje majetkoprávní přípravu stavby a pozemky pod chodníkem bude držet ve svém vlastnictví. O převod pozemků darem obec požádala.
StanoviskaKe stavbám bylo vydáno stanoviska Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, provoz Třebíč, které stanoví podmínky, za nichž lze stavbu realizovat.
souhlasí
* se stavbou Chodník Střítež Třebíč na pozemcích par. č. 1134/1 - ostatní plocha, silnice, par. č. 1134/2 - ost. plocha, silnice a par. č. 1086/5 - ost. plocha, silnice v k. ú. Střítež u Třebíče, obec Střítež;
* se stavbou Chodník v obci Střítež na pozemku par. č. 1134/2 v k.ú. Střítež u Třebíče, obec Stítež;
* uzavřít nepojmenované smlouvy, prokazující právo investorů provést stavbu Chodník Střítež Třebíč na pozemcích par. č. 1134/1 - ostatní plocha, silnice, par. č. 1134/2 - ost. plocha, silnice a par. č. 1086/5 - ost. plocha, silnice v k.ú. Střítež u Třebíče, obec Střítež a Chodník v obci Střítež na pozemku par. č. 1134/2 v témže k. ú. a obci;
* zveřejnit záměr darování části pozemků par. č. 1134/1 - ostatní plocha, silnice, par. č. 1134/2 - ost. plocha, silnice a par. č. 1086/5 - ost. plocha, silnice v k. ú. Střítež u Třebíče, obec Střítež zastavěných stavbami Chodník Střítež Třebíč a Chodník v obci Střítež do vlastnictví obce Střítež.
Termín prosinec 2008