Detail materiálu pro radu čj. RK-32-2008-03

RK-32-2008-03.doc  RK-32-2008-03pr1.xls  RK-32-2008-03pr2.xls
Číslo jednacíRK-32-2008-03
NázevMajetkoprávní vypořádání pozemků v k. ú. Vilémovice u Ledče nad Sázavou a obci Vilémovice
Zpracoval M. Slánský
Popis problémuTento materiál projednává darování pozemků zastavěných chodníkem, přijetí daru pozemku zastavěného zastávkovým pruhem silnice č. II/150 a prodej pozemků včetně zřízení věcného břemene v k. ú. Vilémovice u Ledče nad Sázavou a obci Vilémovice.
Na odbor majetkový se obrátil starosta obce Vilémovice se žádostí o darování pozemků, které byly po skončení stavby chodníku zaměřeny geometrickým plánem č. 176-293/2005. Zápis geometrického plánu společně s kolaudačním rozhodnutím byl v katastru nemovitostí proveden.
Vysočina je na základě zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku ČR do majetku krajů, v platném znění a Rozhodnutí MDS ČR čj. 3796/01-9-KM ze dne 10. 9. 2001 vlastníkem pozemků, které Katastrální úřad pro Vysočinu, katastrální pracoviště Havlíčkův Brod vede na LV č. 36 pro k. ú. Vilémovice u Ledče nad Sázavou a obec Vilémovice. Zřizovací listinou byly dány do správy příspěvkové organizace kraje s názvem Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, příspěvková organizace.
Obec Vilémovice je na základě zákona č. 172/1991 Sb., o přechodu některých věcí z majetku ČR do vlastnictví obcí vlastníkem pozemku, který Katastrální úřad pro Vysočinu, katastrální pracoviště Havlíčkův Brod vede na LV č. 10001 pro k. ú. Vilémovice u Ledče nad Sázavou a obec Vilémovice.
Na základě místního šetření a stavu katastru nemovitostí bylo zjištěno, že dva pozemky uvedené na žádosti starosty obce Vilémovice o darování využívají soukromé osoby, v jednom případě jako předzahrádku u rodinného domu, na které je umístěno dopravní zrcadlo a ve druhém případě pozemek tvoří část oplocené zahrady domu využívaného k rekreaci. Tyto pozemky budou nabídnuty jejich uživatelům k odkoupení a k pozemku, kde je umístěno dopravní zrcadlo ve vlastnictví KSÚS Vysočiny, bude zřízeno věcné břemeno umožňující přístup a opravy. Ostatní pozemky uvedené na žádosti jsou zastavěny chodníkem a jeden pozemek ve vlastnictví obce je zastavěn zastávkovým pruhem.
Pozemky ve vlastnictví kraje Vysočina zastavěné chodníkem jsou uvedeny v materiálu
RK-32-2008-03, př. 1 (výměra celkem 1223 m2).
Pozemek ve vlastnictví obce Vilémovice zastavěn zastávkovým pruhem silnice č. II/150 je uveden v materiálu RK-32-2008-03, př. 2 (výměra celkem 21 m2).
Pozemky ve vlastnictví kraje Vysočina využívané soukromými osobami a určené k prodeji jsou uvedeny v materiálu RK-32-2008-03, př. 3 (výměra celkem 49 m2).
Návrh řešení Vzhledem k tomu, že stavbou chodníku a autobusové zastávky v obci Vilémovice vznikly chodníky na pozemcích ve vlastnictví kraje Vysočina a silnice na pozemku ve vlastnictví obce Vilémovice, navrhuje odbor majetkový uzavřít mezi krajem Vysočina a obcí Vilémovice darovací smlouvy a sjednotit tak vlastnictví jednotlivých pozemků a stavby. Návrh je v souladu s čl. II, odst. 2 Zásad zastupitelstva kraje Vysočina pro převod nemovitého majetku ve vlastnictví kraje Vysočina. Dále odbor majetkový navrhuje zahájit jednání s uživateli pozemků o jejich prodeji do soukromého vlastnictví a zřízení věcného břemene.
Návrh usnesení předpokládá:
- uložení povinnosti zahájení jednání o vzájemném darování pozemků dle materiálu RK-32-2008-03, př. 1 a materiálu RK-32-2008-03, př. 2 s obcí Vilémovice;
- uložení povinnosti zahájení jednání o prodeji pozemků a zřízení věcného břemene dle materiálu RK-32-2008-03, př. 3 jejich uživatelům;
- rozhodnout zveřejnit záměr darování pozemků dle materiálu RK-32-2008-03, př. 1 z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Vilémovice na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina;
- zveřejnit záměr prodeje pozemků dle materiálu RK-32-2008-03, př. 3 na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina;
- doporučit zastupitelstvu kraje darovat pozemky dle materiálu RK-32-2008-03, př. 1 z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Vilémovice;
- doporučit zastupitelstvu kraje přijmout dar pozemku dle materiálu RK-32-2008-03, př. 2 z vlastnictví obce Vilémovice do vlastnictví kraje Vysočina.
StanoviskaKrajská správa a údržba silnic Vysočiny, oddělení TSU Havlíčkův Brod souhlasí s převodem pozemků obci Vilémovice, s prodejem pozemků soukromým osobám a doporučuje zřídit věcné břemeno zajišťující přístup a opravy dopravního zrcadla;
Odbor dopravy a silničního hospodářství nemá námitek k majetkoprávnímu vypořádání.
ukládá
odboru majetkovému zahájit:
* jednání o vzájemném darování pozemků dle materiálu RK-32-2008-03, př. 1 a materiálu RK-32-2008-03, př. 2 s obcí Vilémovice;
* jednání o prodeji pozemků a zřízení věcného břemene dle materiálu RK-32-2008-03, př. 3 s jejich uživateli;
* zveřejnit záměr darování pozemků dle materiálu RK-32-2008-03, př. 1 z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Vilémovice na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina;
* zveřejnit záměr prodeje pozemků dle materiálu RK-32-2008-03, př. 3 na úřední desce Krajského úřadu Kraje Vysočina;
doporučuje
zastupitelstvu kraje rozhodnout:
* převést darem pozemky dle materiálu RK-32-2008-03, př. 1 z vlastnictví kraje Vysočina do vlastnictví obce Vilémovice;
* nabýt darem pozemky dle materiálu RK-32-2008-03, př. 2 z vlastnictví obce Vilémovice do vlastnictví kraje Vysočina.
Termín 31. března 2009