Detail materiálu pro radu čj. RK-31-2008-34

RK-31-2008-34.doc  RK-31-2008-34pr1.doc
Číslo jednacíRK-31-2008-34
NázevPříprava realizace silniční infrastruktury v příhraniční oblasti
Zpracoval R. Handa
Předkládá L. Staněk
Popis problémuMateriál je předkládán radě kraje z důvodu přijetí rozhodnutí o stanovení společného přístupu kraje Vysočina, Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje a Spolkové země Dolní Rakousko při získávání prostředků na modernizaci silniční infrastruktury z programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013. Společný přístup si vyžádal monitorovací výbor programu z důvodu prokázání přeshraničního dopadu.
Návrh řešení V roce 2008 byl monitorovacím výborem podpořen projekt Severojižní propojení kraje Vysočina - 2, díky kterému budou vypracovány technické dokumentace budoucích staveb: II/388 Bystřice nad Pernštejnem - obchvat (II. část) - Rodkov - Horní Rožínka, II/360 Slavice - Střítež, II/360 Výčapy - Slavice, II/360 Štěpánovice - Výčapy, II/410 Jemnice - Menhartice, II/410 Menhartice - průtah, II/410 Menhartice - hranice kraje. Rada kraje svým usnesením č. 0702/18/2008 uložila odboru dopravy a silničního hospodářství předložit žádost o podporu projektu II/360 Štěpánovice - Vacenovice a usnesením č. 1100/25/2008/RK předložit žádost o podporu projektu II/152 Jaroměřice - Hrotovice. Plánované projekty pro společnou přípravu realizace silniční infrastruktury v příhraniční oblasti by měly prokázat vzájemnou návaznost a především přeshraniční dopad. Ideálním případem pro tyto účely je v případě kraje Vysočina trasa Severojižního propojení kraje Vysočina a komunikace na ni navazující.

Odbor dopravy a silničního hospodářství doporučuje radě kraje vzít na vědomí přípravu realizace silniční infrastruktury v příhraniční prostřednictvím projektů, které budou předkládány k podpoře z programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013 s ohledem na majetkoprávní přípravu a disponibilní zdroje programu:

II/410 Menhartice - hranice kraje
II/410 Jemnice - Menhartice
II/360 Štěpánovice - Výčapy
II/360 Výčapy - Slavice
II/360 Slavice - Střítež

Jednotlivé úseky výstavby dopravní infrastruktury jsou graficky znázorněny v příloze RK-31-2008-34, př.1.

V případě schválení této přípravy budou po vypracování technických dokumentací (2009/2010) výše zmíněné projekty předloženy radě kraje k odsouhlasení a zastupitelstvu kraje s žádostí o předfinancování.
StanoviskaOdbor regionálního rozvoje
Monitorovací výbor OP Evropská územní spolupráce AT-CZ vznesl na svém červencovém zasedání požadavek na předložení koncepce k dopravním projektům předkládaným do OP EÚS AT-CZ. Odbor regionálního rozvoje podporuje aktivitu ODSH připravit koncepci rozvoje silniční infrastruktury v příhraničních oblastech kraje Vysočina vzhledem k čerpání prostředků z OP Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká rep. a představit tuto koncepci na Monitorovacím výboru, který se uskuteční v prosinci 2008. V případě přijetí této koncepce na Monitorovacím výboru bude v budoucnu snazší čerpání prostředků
z OP AT-CZ.
bere na vědomí
přípravu realizace silniční infrastruktury v příhraniční oblasti dle materiálu RK-31-2008-34, př. 1 s ohledem na disponibilní zdroje programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika 2007 - 2013;
ukládá
odboru dopravy a silničního hospodářství pokračovat v přípravě podkladů pro realizaci silniční infrastruktury v příhraniční oblasti.
Odpovědnost odbor dopravy a silničního hospodářství
Termín 31. 12. 2008